Ana sayfa Harry Potter Harry Potter Evrenindeki Ejderha Türleri

Harry Potter Evrenindeki Ejderha Türleri

PAYLAŞ

Ejderhalar neredeyse her fantastik eserde karşılaştığımız ve her zaman ses getiren mitolojik yaratıklardır ve arka planda kalmak bu yaratıklara göre değildir! Bu özelliklerini Harry Potter evreninde de gösteriyorlar ve iyi bir konuma sahipler.

Mitolojik bir yaratık olan ejderha kendi arasında Drake, Wyvern, Wyrm ve Dragon türlerine ayrılıyor. Bahsetmek istediğim şeyi iyi anlayabilmeniz için terimleri İngilizce kullanıyorum. Bizi ilgilendiren türler ise Wyvern ve Dragon türleri. Öncelikle bu iki türün farklılığından bahsedelim; Wyvern türü ejderhaların kolları yoktur ve ağızlarından ateş çıkaramazlar, Dragon türü ejderhalar ise 2 kola, 2 bacağa ve 2 kanada  sahiptir ayrıca ağzından ateş çıkarabilir.

J.K Rowling Harry Potter evreninde ejderhaları Dragon türünde yaratmıştır. Bunu ister kitaplarda ister Pottermore resimlerinde görebilirsiniz;

12788164_1563556717268367_1498232214_n

Fakat filmde bu ayrıntıyla ilgili büyük bir hata yapılmıştır. Filmlerde ejderhalar Dragon türü değil Wyvern türü gösterilmiştir. Bu resmini gösterdiğim ejderha aslında yukarıdaki resimdeki ejderhayla aynıdır.

12527682_1563556803935025_936949748_n

Ejderhalar Sihir Bakanlığı Sınıflandırması’nda XXXXX seviyede yaratıklar olarak görülüyor. Bu seviyenin anlamı “Büyücü katili olduğu bilinenler / eğitmesi ya da evcilleştirilmesi imkansız”dır. Anlayacağınız ejderhalar uğraşılması oldukça zor yaratıklar.

Tahmin edersiniz ki büyüklükleri nedeniyle saklaması en zor sihirli yaratıklar arasındadır. Açıkçası böyle sihirli ve saldırgan yaratıkları saklamak fedakarlık mı bencillik mi tartışılır fakat oldukça uğraştırıcı bir iş olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Hele bu yaratıkların büyüklükleri nedeniyle kapladıkları yaşam alanlarını düşünürsek bu yaratıkları saklama fikri bile iyice uçuyor.

horntailfire

Ejderhalar arasında “Dişinin gücü!” kuraları geçerlidir. Dişi ejderhalar, erkek ejderhalara göre daha büyük oluyor ve daha saldırgan oluyor. Anlaşılan dişi bir ejderhadan erken kurtulan Hagrid şanslıymış…

Bu dev yaratıkların derileri, kanları, yürekleri, karaciğerleri ve boynuzları oldukça sihirli özelliklere sahiptir. Bu sihirli özelliklerin bazıları yararlı, bazıları zararlı olabilir ama bu parçalar hakkında her bilgi değerli. Kendileri de değerli ki bu yüzden ejderha yumurtaları A Sınıfı Ticaret Yapılmaz Mallar’a girer. Hagrid için sanırım başına bir iş gelmeden o yumurtayı saklayabildiğinden dolayı “şanslı” kelimesini bir kez daha kullanabiliriz.

Ejderhalar arasında bilinen 10 farklı ejderha türü vardır fakat nadiren olsa da ara sıra çiftleşirler ve kırma ejderhalar da elde edilir. Bu kırmalar bazen korkutucu olabiliyor ama sanırım türlerin nadirleşmemesi için safkan olmak en iyisi!

10b735453409b2e49b3437197469a316

Anlattıklarımızı okuyarak tahmin edebilirsiniz ki ejderhalar çok da sevimli yaratıklar değiller ama nedense bazı “seçilmiş” kişilere oldukça sevimli ve ilginç geliyorlar. Bu seçilmiş kişilere “Dragonologist”, Türkçe’ye çevirmeye çalışırsak “Ejderolog” gibi bir şey deniliyor. Bu kişilerin işi gücü ejderhalar! Ejderhaların yaşama biçimlerini, ilgilendikleri şeyleri, beslenme şekillerini ve özelliklerini en ufak ayrıntısına kadar araştırıyorlar ve onlar için bu bilgiler aşırı değerli. Ömürlerini bu tehlikeli yaratıkların arasında geçiriyorlar. Gelin sırayla ömürlerini korkutucu yaratıkların arasında geçiren bu cesur insanları sırayla inceleyelim;

Bu inceleyeceğimiz insanlardan ilki Quong Po. Quong Po 1443-1539 yılları arasında yaşamış tipine ve yaptıklarına bakarak da anladığımız Çinli bir usta ejderolog. Quong Po, Çin Ateştopu yumurtalarının toz haline gelmiş halinin faydalarını keşfetmiştir. Biraz düşününce oldukça korkutucu bir keşif; bir ejderha yumurtasını toz haline getirmek!

Quong_Po_-_Chocogrenouille_HP2

İnceleyeceğimiz ikinci ejderolog Harvey Ridgebit. Harvey Ridgebit 1881-1973 yılları arasında yaşamış emektar bir ejderolog. Bilinen ejderhaların en küçüğü ve en hızlı olanı olan Peru Zehirdişlisi’ni yakalayan ilk ejderologtur. Millet Snitch peşinde koşarken ejderha peşinde koşan bu koca yürekli adam aynı zamanda gelecek nesildeki ejderologlara destek çıkmış ve dünyanın en büyük ejderha koruma tesisini olan Romanya Ejderha Koruma Tesisi’ni açmıştır.

Romanya Ejderha Koruma Tesisi’nden hepiniz haberdarsınız aslında. Hagrid’in minik Norberta’sı ve Çılgın Weasley Charlie de orada bulunuyor. Üç Büyücü Turnuvası’ndaki şampiyonlara ölüm korkusunu yaşatan ejderhalar da buradan gelmiştir. Anlaşılan etkileyici bir etkinlik için kaliteli ejderhayı da etkileyici bir yerden almayı istemişler.

HarveyRidgebit

İnceleyeceğimiz son ejderolog Charlie Weasley! Ondan az önce de bahsettim. Emektar ejderolog Harvey Ridgebit’in kurduğu Romanya Ejderha Koruma Tesisi’nde çalışan bir ejderolog. Ejderhalar hakkında keşfettiği bir şey yok maalesef. Anlaşılan Charlie daha çok onlarla ilgilenme yönünde ustalaşmış. Canı sağ olsun…

Charlie1 charlie_weasley___tarot_series_by_patilda

Tabi ejderolog olmasa da ejderhalarla ilgili çalışmalarda bulunmuş insanlar da var. Bunlardan biri de On Parmağında On Marifet Albus Dumbledore! Albus Dumbledore ejderha kanının 12 farklı faydasını bulmuş bir büyücüdür. Bu yüzden ejderhalarla ilgili büyük bir çalışmaya imza attığını söyleyebiliriz.

Albus-Dumbledore-albus-dumbledore-7749749-350-530

Ejderhaların genelinden ve onların dadılarından bahsettik . Artık tek tek dadıların tini minilerinden
-Dudley’den sonra tini miniğin anlamı biraz değişti- bahsetme zamanı.

Bahsedeceğimiz ilk ejderha türü Öbüruç Opalgözü. Öbüruç Opalgözü belki de ejderhaların en güzelidir. En azından çoğu kişi böyle düşünüyor. İnci gibi parlak pullara ve çok-renkli gözbebeksiz gözlere sahiptir. Aynı zamanda capcanlı kırmızı bir aleve sahip olan Öbüruç Opalgözü’nün çıkardığı alevleri görünce etkilenmemek mümkün değil!

Bu ejderha türü zamanında Yeni Zelanda’nın yerlisi olsa da oradaki alanlar azalınca Avustralya’ya göç etmiştir. Bu göç Yeni Zelanda için büyük bir kayıp olmuştur.

Güzelliğiyle ortaya koyduğu farklılık yetmemiş aynı zamanda diğer ejderhalardan farklı olarak dağlar yerine vadileri tercih etmiştir. Buna rağmen temsili görüntüde nedense dağlarda çizilmiştir.

Bu asil ama korkutucu görüntünün altında ejderha standartlarına göre olsa da masum bir ejderha var. Acıkmadığı sürece öldürmeyen Öbüruç Opalgözü pek saldırgan sayılmaz. Genel olarak koyunları tercih ediyorlar fakat ara sıra daha büyük şeyleri de denememiş değiller. Olur o kadar da.

Resmini gördüğünüz yumurta bir Öbüruç Opalgözü’ne ait. Muggle’lar tarafından genellikle fosile benzetiliyor. Ama beni şaşırtan şey şu oldu; bu güzel ejderhalar bu dümdüz yumurtadan mı çıkıyor?

Antipodean_opaleye_art Opalgöz Yumurtası

Bahsedeceğimiz ikinci ejderha türü yakından tanıdığınız ve Doğu’ya özgü tek ejderha olan Çin Ateştopu, Aslanejderha derseniz de tanıyan çıkar. Bu tehlikeli ejderhaya bulaştığınızda size yanıt olarak vereceği burun deliklerinden fışkıran mantar şeklindeki kırmızı alevlerden dolayı Ateştopu adını kazanmıştır.

Bakmaya doyamayacağınız türden bir görünüşe sahip olan Çin Ateştopu; düzgün, kırmızı ve yüzünün çevresinde altın pullara sahiptir. Çoğu ejderha türünde olduğu gibi Çin Ateştopu’nun da dişisi erkeğinden daha büyüktür. Bir erkek Çin Ateştopu 2 ila dört ton arasında değişen bir ağırlığa sahiptir.

Etkileyici görünüşünü, en güzel ejderha türü olarak görülen Öbüruç Opalgözü’nün aksine daha doğmadan önce yumurtasından belli eder. Altın beneklere, kıpkırmızı  bir kabukla donatılmış yumurtaya sahiptir.

Çoğu memeliyi yiyen bu ejderhanın istek listesinde genellikle domuzlar ve insanlar bulunuyor.

Chinesefireball Çin Ateş Topu Yumurtası

İnceleyeceğimiz üçüncü ejderha türü Sıradan Gal Yeşili. Yemyeşil pullara sahip olan Sıradan Gal Yeşili, yuvasını kendisine özel bir bölgede dağlarda kurar.

Öbüruç Opalgözü gibi masum sayabileceğimiz bu ejderha türü en az olay çıkaran ejderhalardandır. Yarattığı en büyük olay ise 1932 yılında rahat takılan bir Sıradan Gal Yeşili’nin güneşlenen Muggle’ların dolu olduğu bir plaja tepeden dalmasıdır. İlfracombe Olayı adıyla tarihe geçen bu olay o sırada orada bulunan bir büyücü ailesi sayesinde en az zararla unutulmuştur.

Sıradan Gal Yeşili kolay bir şekilde tanınan ve insanları şaşırtan bir biçimde ahenkli bir kükremeye sahiptir. Belki de bunlar yalnızca kükreme değildir ve bir anlamı vardır ama şimdilik kimse bunları çözemedi.

Çin Ateştopu gibi süslü püslü alevlere de sahip değildir maalesef. Ateşi ince fıskiye şeklinde püskürtür.

Öbüruç Opalgözü’yle davranış yönünden biraz benzerlik gösteren Sıradan Gal Yeşili, aynı Öbüruç Opalgözü gibi koyunları tercih eder. İnsanlardan da elinden geldiğince uzak durur.

Kahverengi ve yeşil benekli, herkesin beğenmeyeceği bir yumurtaya sahiptir.

Galyeşili SIRADAN GALYEŞİLİ YUMURTASI

İnceleyeceğimiz sıradaki ejderha türü Sıradan Gal Yeşili’ne göre daha saldırgan olan Hebrid Siyahı. Hebrid Siyahı Britanya’nın yerel ejderhalarındandır.

Siyah pullara ve parlak mor gözlere sahip olan Hebrid Siyahı 9 metre uzunluğundadır ve bu insanı ister istemez korkutan dev ejderha yaşamak için iki yüz elli kilometrekarelik bir alana ihtiyaç duyuyor.

Yemek zevki olarak genellikle geyikleri tercih eden bu tür ara sıra büyük köpekleri ve sığırları denemekten kaçınmamıştır.

Hebrid Siyahı’nı geleneksel evcil hayvan haline getiren Mac Fusty klanı bu ejderhaların bakımını üstlenmiştir. Oldukça ilginç ama diğer büyücüler için yararlı bir gelenek.

Hebridean Siyahı Hebridean Siyahı Yumurtası

İnceleyeceğimiz sıradaki ejderha türü yakından tanıdıklarımızdan biri; Macar Boynuzkuyruk! Ejderhaların en tehlikelisi olarak görülen bu ejderha siyah pullara, sarı gözlere, bronz boynuzlara ve dikenlere sahiptir. Anlayacağınız o ki huyunu tipinden belli eden bir ejderha.

Öldürme konusunda pek yetenekli olan bu tür ayrıca ateşlerini de en uzun mesafeye soluyan ejderhalardandır. 15 metreye kadar ateşlerini soluyabilirler.

Sert kabuklu ve çimento rengi bir yumurtaya sahiplerdir ve bu yumurtadan da minik olmasına rağmen oldukça gelişmiş kuyruklarıyla kabuklarından çıkan yavrular çıkar.

Yemek zevki olarak keçileri ve koyunları tercih ederler. Eğer insan bulurlarsa da peşlerini bırakmazlar!

Macar Boynuzkuyruk Macar Boynuzkuyruk Yumurtası

İnceleyeceğimiz sıradaki ejderha Hagrid’in yakın dostu Norberta’nın türü Norveç Pütürlüsü. Macar Boynuzkuyruk ile aşırı karıştırılan bu ejderha türü Macar Boynuzkuyruk’tan farklı olarak kuyruk dikenleri yerine sırtında kapkara pütürlere sahiptir.

Bu ejderhalar kendi türüne karşı oldukça saldırgandır ve bugün ender olmalarını bu nedene bağlıyorlar.

Yemek zevki olarak kara memelilerini yiyen Pütürlüler suda yaşayan canlıları da denemekten çekinmemişlerdir. Bu yemek zevkleri bir ejderha için aşırı sıra dışı bir durumdur ve bu yüzden araştırmacıları şaşırtır. Onları daha çok şaşırtan ise 1802 yılında bir Norveç Pütürlüsü’nün bir balina yavrusunu kaptığının hikayesidir fakat bu kanıtlanamamış bir rapora aittir.

Norveç Pütürlüsü yavruları ateş soluma yeteneklerini diğer ejderhalara göre daha çabuk geliştirir. Bu süre bir ila üç ay arası değişen bir süreyi kapsar. Ejderhaların en belirgin özelliğini bu kadar iyi kullanan bir türden insan gösterişli bir yumurta bekliyor açıkçası ama Öbüruç Opalgözü’nde olduğu gibi Norveç Pütürlüleri de gösterişsiz bir yumurtaya sahip. Bu ejderhaların yumurtaları siyahtır.

Norveç Pütürlüsü Norveç Pütürlüsü Yumrutası

İnceleyeceğimiz sıradaki ejderha türü daha önce de bahsettiğimiz Peru Zehirdişlisi. Bilinen bütün ejderhaların en küçüğü ve en hızlı uçanı olan bu ejderha türü 5 metre uzunluğundadır.

Bakır rengi pürüzsüz pullara, siyah pütürcüklere sahip olan Peru Zehirdişlisi ayrıca kısa boynuzlara ve aşırı zehirli dişlere sahiptir. İsmini de buradan alıyor zaten.

Yemek zevki olarak keçilerle ve ineklerle de beslenebilen bu tür daha çok insanları tercih eder. Bu yüzden insanlar için tehlike teşkil ettiği düşünülen bu türün 9. yüzyılın sonlarında sayıları artınca Uluslararası Büyücüler Konfederasyonu yok ediciler yollamak zorunda kalmıştır.

Peru Zehirdişlisi Peru Zehirdişlisi Yumurtası

İnceleyeceğimiz sıradaki ejderha türü;  Romen Uzunboynuz. Koyu yeşil pullara sahip olan bu ejderha türü adını avını yemeden önce deştiği uzun altın rengi boynuzlardan alır. Bu altın boynuzlar toz haline getirilir ve iksir malzemesi olarak büyük değer kazanır.

Ana yurtları daha önce bahsettiğimiz Romanya Ejderha Koruma Tesisi haline gelmiştir. Bu tesiste insanlar her türden ejderhayı inceleyebilir, onlar hakkında bilgiler edinebilir.

Boynuzlarının kullanışlığından dolayı aşırı ticareti yapılmıştır ve bu ticaret Romen Uzunboynuzlar’ın sayısını oldukça azaltmıştır. Bu yüzden büyücüler Uzunboynuz yetiştirme programı uygulamış ve boynuzlarını C Derece Ticaret Yapılabilir madde olarak tanımlamışlardır.

Romen Uzunboynuz Romen Uzunboynuz Yumurtası

İnceleyeceğimiz sıradaki ejderha adını daha önce duyduğunuz İsveç Kısaburnu. Etkileyici bir görüntüye sahip olan bu ejderha gümüşi mavidir. Fakat üzücüdür ki bu deri eldiven ve kalkan yapımında kullanılıyor.

Gümüşi mavi deriye sahip olan İsveç Kısaburnu’nun ateşi de mavidir. Bu mavi ateş o kadar tehlikelidir ki bir kemiği saniyeler içerisinde küle dönüştürebilir.

Dağlık bölgelerde yaşayan İsveç Kısaburnu, yaşama şeklinden dolayı insan öldürme sabıkasına pek sahip değildir.

İsveç Kısaburnu İsveç Kısaburnu Yumurtası

İnceleyeceğimiz son ejderha türü Ukrayna Demirgöbeği. En büyük ejderha türü olarak bilinen Ukrayna Demirgöbeği’nin ağırlığı 6 tona kadar çıkabilir. Bu ağırlığının marifeti olarak Ukrayna Demirgöbeği konduğu yerleri ezebilecek bir yapıya sahiptir. Bu yüzden oldukça tehlikelidir. Ayrıca oldukça uzun ve yırtıcı tırnaklara da sahiptir.

Koyu kırmızı gözlere ve metalimsi gri pullara sahip olan Ukrayna Demirgöbeği büyük ihtimal ismini pullarının renginden alıyor.

Bu ejderha türünün yarattığı en büyük olay ise bir Ukrayna Demirgöbeği’nin 1799 yılında Karadeniz’de bir yelkenliyi kapıp götürmesidir. Neyse ki yelkenli boştu ve bir can kaybı yaşanmadı fakat gözlemlenen bu hareketten sonra bu tür daha dikkatli izlenilmeye başlandı.

Ukrayna Demirgöbeği Ukrayna Demirgöbeği Yumurtası

Yorumlar