PAYLAŞ

1.Olacakların İpuçları.

Harry Potter serisi boyunca ilk filmden itibaren bize birçok kez olacakları haber verecek detaylar gizlenmiştir. İlk filmde yer alan satranç sahnesini hepimiz bilmekteyiz. Bu sahnede Harry, Ron ve Hermione gerçek boyutta büyücü satrancı oynamaktadır.

Ron Weasley daha önceki bir sahnede normal bir satranç tahtasında Harry’ye büyücü satrancını öğretirken de aynı hamleleri yapmaktadır. Ayrıca gerçek boyutta büyücü satrancı oynarken kenarlarda gözüken parçalanmış oyuncularda daha önce oradan birinin geçtiğinin habercisidir.

2.Değişen Tabela

Harry Potter evreni çok fazla sihirli anlarla dolu. Harry Potter ve Hagrid ilk kez Çatlak Kazan’a geldiklerinde ve binadan uzak oldukları sahnede tabela karanlık ve üstünde yazan yazılar okunamaz haldedir. Fakat Harry ve Hagrid binaya yaklaştıkça yazılar görünür olmaya başlıyor. Bu olayın sebebi Harry ve Hagrid’in büyücü niteliklerinin fark edilmesi ve geçişlerine izin verileceğidir.

3.Ölümün Uçuşu

“Vol de Mort” Fransızca’da ölümün uçuşu anlamında kullanılmaktadır. Bu ismin kullanılması da Voldemort’un ölümsüz olmak istemesinden dolayı bu arayışına bir gönderme olarak kullanılmıştır.

4.Remus ve Romulus 

Roma kentini kurduklarına inanılan ikiz kardeşler Remus ve Romulus ebeveynleri tarafından terk edilmişlerdir. Terk edildikten sonra ikiz kardeşlere bir kurt tarafından bakılmıştır. Bu hikaye Lupin’e Remus adının verilmesine sebep olmuştur. Ayrıca Remus’un soyadı da Latince’de kurt anlamına gelen Lupinus’tan gelmektedir.

5.Hatırlatıcı

Neville Longbottom’a büyükannesi tarafından hatırlatıcı gönderilmiştir. Neville neyi unuttuğunu hatırlayamasa da çekilen o sahnede bize verilen büyük bir ipucu yer almaktadır. Neville dışında herkesin üzerinde cübbesi vardır. Fakat Neville cübbeli değildir.

6.Nicolas Flamel

Felsefe Taşı’nın yaratıcısı olan ve aynı zamanda Dumbledore’un arkadaşı olan Nicolas Flamel gerçek bir insandı. Kendisi Fransız bir arzuhalciydi. Nicolas Flamel öldükten yüz yıllar sonra simyacı olarak tanınmaya başladı.

7. 62442

Sihir bakanlığı’na giriş yapacak olan ziyaretçiler telefon kulübesinden 62442’i tuşluyorlardı. Bu rakamlar telefonda M,A,G,I,C harflerine tekabül etmektedir.

8. 7 Her Yerde

Seri boyunca 7 sayısının önemi bir çoğumuzun dikkatini çekmemiş olabilir. Ama 7 sayısı film boyunca bir çok sahnede kusursuzca yerleştirilmiş. Örneğin Harry’nin  Quidditch takımındaki numarası 7, aynı zamanda Voldemort ruhunu 7 parçaya bölmüştür. Sırlar odasının kapısını açan yılanların sayısı da, Quidditch takımındaki kişi sayısı da 7 dir. Weasley ailesi 7 kişiden oluşmaktadır. Bunlar gibi bir çok örnek verilebilir. 7 Harry’nin uğurlu sayısı olabilir.

9.Kurbağa

İlk filmde Ron ve Harry ilk tren yolculuklarında abur cubur yerken çikolata kurbağası pencereden kaçmaktaydı. Serinin son filminde ise yine tren sahnesinde çocuklar vagonda otururken çikolatalı kurbağa vagondan içeri giriyor. Filmin son sahnesi, ilk filme güzel bir gönderme yapmış.

10.Ufak Detaylar

Filmi ne kadar dikkatli izlersek o kadar detay fark etmemiz mümkün. Mesela aile duvarları sahnesinde yer alan Starbucks logosu, filmde bir sahneye Harry Potter kitaplarının yerleştirilmesi, Harry’nin babasına ait olan rozete baktıkları sahnede babasının yanındaki rozete dikkat ederseniz rozetin Mcgonagall’a ait olduğunu göreceksiniz.

Sizleri Facebook grubumuza da bekliyoruz!

Umarız yazımızı ve verdiğimiz bilgileri beğenmişsinizdir. Harry Potter evrenine ne kadar hakim olduğunuzu test etmek için de şu linke tıklayabilirsiniz.

Yorumlar