Ana sayfa Harry Potter Filmler Harry Potter Neden Gözlük Takıyordu?

Harry Potter Neden Gözlük Takıyordu?

PAYLAŞ

Büyücü dünyasında geçen bir seride neden Harry Potter gözlük takıyordu? Rowling neden böyle bir karar alma gereği duymuştu? Hepimiz baş rolleri güçlü ve yenilmez olarak hayal ederiz ki bir nevi de öyledir zaten. Bu yüzden çoğu zaman onların da bir insan olduğunu unutur ve zayıflıklarını görmezlikten geliriz. Harry de bunlardan birisi. Çünkü o henüz bebekken Karanlık Lord’u yenmiş bir karakter –dolaylı yoldan olsa bile- bu yüzden onu güçlü bir karakter olarak görmemek imkansız. Bunun yanında 12 yaşında dev bir yılanla boğuşmuş (2.kitap, Sırlar Odası), daha 14 yaşındayken (4.kitap Ateş Kadehi) yine Karalık Lord’un elinden kaçmıştı ve serinin devamında ise bu tarz olaylar devam etmişti.

Tabii bu bize yansıtılan tarafıydı.

Rowling için ise o sadece bir çocuktu. Diğer çocuklar gibi korkuları ve kusurları vardı. Elbette biz bunları onun zaferlerine tanık oldukça göz ardı ettik. Ancak Rowling, Harry’nin mükemmel olmadığını bize bir şekilde belli etmişti, ona bir gözlük vererek. Ve bunu birkaç yerde de şu sözlerle belli etmişti;

“O sadece bir çocuk.”

Bu lafı elimizde olmadan birçok yerde duyduk. Gerek Professor McGonagall’dan gerek Molly Weasley’den. Aslında hepsi, Harry kaç yaşında olursa olsun aynı şeyi vurguluyordu.

Serinin ilk kitabından son kitabına kadar  –Hatta 19 yıl sonra bile- Harry Potter gözlüklü olarak betimlenmişti. Aslında bunun, J.k Rowling’in başka bir mesajı olabileceği düşünülebilir. Harry, her kitapta bir yaş büyüse de aslında her zaman aynı Harry’di. Bunu hiç değişmeyen yuvarlak çerçeveli gözlüğü ve şimşek biçimindeki yara izinden anlayabiliriz.

Bu konuyla ilgili bir başka görüşte ise zayıf görmenin tıpkı gerçek dünyamızda olduğu gibi, büyücüler dünyasında da zor düzeltilen bir rahatsızlık olduğu düşünülür. Bu düşünce kanıtlanabilir ya da kanıtlanamaz olsa bile biz bu gözlüklü çocuğun maceralarını severek okumuştuk.

Bir röportajında ise  J.K Rowling’e neden Harry Potter’ın gözlük taktığı sorulduğunda Rowling şu cevabı vermişti;

“Çocukluğumda her zaman gözlüğüm vardı ve kitaplardaki gözlük takan kişilerden bıktım ve yoruldum. Bu kişiler her zaman zeki kişilerdi ve bu beni gerçekten rahatsız etti. Gözlük takan bir kahraman hakkında okumak istedim. Ayrıca sembolik bir işlevi var, Harry’nin bakış açısına göre kitapların gözleridir, bu yüzden de gözlük takan bir yüzü vardır.” (BBC Röportaj 07.18.05)

Rowling bu cevabı bir yana aynı zamanda “ Mükemmel olmadığını sembolize eden bir unsur.”Diyerek de ekliyordu. Yine de biz bu mükemmel olmayan gözlüklü çocuğu, kalbimizin bir köşesinde tutacağız.

Teşekkürler Rowling…