Ana sayfa Harry Potter Filmler Harry Potter Resimli Basımı Sizler İçin İnceledik!

Harry Potter Resimli Basımı Sizler İçin İnceledik!

PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın resimli basımının çıktığı ve her yılbaşında bir kitabın daha çıkacağı duyuruldu. Kitap metni orijinal Harry Potter serisinden, çizimler ödüllü ve madalya sahibi çizer Jim Kay’den.

Yeni film, tiyatro oyunu ve Warner Bros turu derken bir de üzerine kitap eklenince Harry Potter hayranları mutluluktan çıldırıp asalarını alıp sokaklara çıkmaya yeltendi. Fantazya Yönetim Kurulu buna da bir çare buldu ama; Sizin için kitabı inceledik!

İç ve Dış Kapak

Sert kapak üzerine, şömiz tercih edilmiş. Şömizin üzerine Hogwarts Ekspresi kusursuz bir şekilde resmedilmiş. Ayrıca valizlerden birinin üzerindeki “JK” yazısı gözümüzden kaçmıyor. Sömizin üzerindeki “Harry Potter ve Felsefe Taşı” yazısında kabartmalı ve yaldızlı harfler tercih edilmiş, aynı yazı sert kapakta da var. Şömizi çıkarınca, 9¾’in karmaşası bir an kayboluyor. Sert kapak tamamen kırmızı. Eski ansiklopedi kapaklarını andırıyor. Kitabın ismi ve yazar adı dışındaki tek yazı yayınevinin logosu. İç kapakta ise görkemli ve asi bir Hogwarts çizimi ile karşılaşıyoruz. Hogwarts arazisini, etrafındaki dağları ve kayalıkları kapsayan oldukça canlı bir resim. Benzer bir resim de arka kapağın iç sayfasında var. Bu defa Hogwarts’ın sadece bir kanadı resmedilmiş. Ayrıca kitabın sayfalarında Hogwarts’a rastlamaya devam ediyoruz. Şömizde yer alan çizimin aynısı 6. bölümde de var.

HPKİTAP5

HPKİTAP4

İç Kısım

Kitabın girişinde, elinde Hogwarts Ekspresi biletiyle King’s Cross’ta bekleyen Harry’i buluyoruz. Küçük tatlı bir gönderme olabilir bu. İçindekiler kısmında kanatlı anahtar çizimleri var. İlk bölümü açan anahtarı yakalandıktan sonra yolculuğa başlıyoruz. Neredeyse her sayfada çizimler var, çizim olmayan sayfalar ise boş bırakılmamış, ufak çizimler, mürekkep lekeleri ve siluetler ile renklendirilmiş. Resim uygulanan kağıt ile diğer sayfaların kalitesi aynı ve 1. hamur sayfalar. Baskısı sağlam, kendinden ayraçlı. Rubeus Hagrid, Dursley’ler, Profesör McGonagall, Profesör Dumbledore, Severus Snape, Ron Weasley, Hermione Granger ve Draco Malfoy, Harry dışında yakın planda çizilen karakterler. Her biri kitapta olduğu gibi yansıtılmış ve gerçekten, “Evet, tam da böyle hayal etmiştim!” diyebileceğiniz çizimler. 298. sayfadaki Harry çizimi ise belki de en çoö duygulandıran resimlerden biri. Kırık gözlükleri, dağınık saçları ve annesinden aldığı badem şeklindeki yeşil gözleri ile tatlı mı tatlı bir Harry var. Eğer Harry ile büyüyen şanslı nesildenseniz, çocukluk arkadaşınızı tam anlamıyla canlanmış bir şekilde buluyorsunuz.

HPKİTAP2

Ejderhalar, Ejderha yumurtaları ve Troller ile ilglili, kitaplarda olmayan ekstra sayfalar var. Bu sayfalarda o canlılara ve yumurtalara dair kısa bilgiler bulunuyor. Ve belki de Kasım 2016’daki Fantastik Canavarlar filmine göz kırpıyor.

Kitaptaki en nefes kesen çizimler hiç şüphesiz Diagon Yolu çizimleri. Detaylı ve dört sayfa ayrılmış. Ama resimler ikiye ayrıldığı için orta noktalar kör kalmış. İnsan keşke kitabın yanında ekstra olarak verilseydi diye düşünmeden edemiyor.

Kitabın en sonunda, bize veda etmeye gelmiş şaşkın bir kurbağa ile karşılaşıyoruz. “Özür dilerim”, dedi, “bir kurbağa gördünüz mü?”

Eğer sıkı bir Harry Potter hayranı veya kitap koleksiyoncusuysanız, mutlaka kütüphanenizde bulunması gereken bir kitap.

HPKİTAP3

İnternetten indirimli olarak sahip olabileceğiniz kitap piyasada “45-60 tl” arasında bulunuyor. Fiyat üzerine bir yorum yapamam ama orijinal İngilizce basıma göre oldukça uygun. Kitap henüz ön siparişteyken 28$ iken, kitap basıldıktan bir, iki hafta sonra anlamadığım bir sebepten dolayı 120$’a çıktı. Beni endişelendiren tek nokta, serinin en kısa kitabı olan Felsefe Taşı 60 lira ise, onun neredeyse beş katı olan 1114 sayfalık Zümdürüdüanka Yoldaşlığı’ı kitabının ne kadar olacağı. Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar