Ana sayfa Harry Potter Filmler Harry Potter Serisi Hakkında Bilinmeyenler !

Harry Potter Serisi Hakkında Bilinmeyenler !

PAYLAŞ

Çocukluğumuzun sevilen serisi Harry Potter kitaplarını okurken ya da filmleri izlerken yeri geldiğin de ağlıyoruz, yeri geldiğinde gülüyoruz. Nefesimizi kesen bizi bizden alan sahneler oluyor. Bir çoğumuz Harry Potter’la büyüdük ve büyümeye devam ediyoruz. Bu büyülü evren çoğumuzu içine çekmiş ve çekmeye devam da ediyor. Peki bu evreni gerçekten iyi biliyormusunuz ? Rowling’in gerçek adı ne mi? Rowling ve Alan Rickman arasındaki sır hakkında bir bilginiz var mı ? Harry Potter hakkında bilmediğimiz bir sürü gizem vardır. Gelin bunların bir kısmını beraber inceleyelim !

1.Ders Çalışma Sahneleri!

Felsefe Taşı filminde ders çalışma sahnesinde bulunan oyuncuların gerçekten okul ödevlerini yaptığını biliyor muydunuz ?

2. Film Serisi Boyunca 5000’den Fazla Yara İzi Kullanıldı !

Rowling’e göre yara izi önemli değildi. Derin bir anlamı da yoktu. Rowling bir röportajında neden böyle bir şekil verdiğini şu sözlerle açıklamıştır;

“Dürüst olmak gerekirse, bu havalı bir şekil. Hikayenin kahramanına Donut şeklinde bir yara izi veremezdim.”

Her ne kadar Rowling böyle dese de Potterhead’ler için bu yara izi büyük bir önem taşıyordu. Film yapımcıları Harry’nin yara izini aynı yere aynı şekilde koyabilmek için özel kalıplar kullandılar. Film boyunca Daniel Radcliffe ve dublörlerinde yaklaşık 5800 tane yara izi kalıbı kullanıldı.

3.Ruh Emiciler Aslında Rowling’in Geçmişte Yaşadığı Depresyon Deneyimlerinden Yararlanılarak Yaratıldı

Rowling’in hayatı inişli çıkışlıdır. 20’li yaşlarında depresyonla mücadele etmiştir. Oprah Winfrey ile yaptığı röportajda şu sözleri söylemiştir;

Üzüntü biliyorum. Üzüntü ağlamak ve hissetmektir. Ama bu soğuk hissin yokluğu – gerçekten oyulmuş duygu. Ruh Emiciler budur.”

4. Film de Oldukları Kadar Gerçekte de Samimilerdi

Harry’nin Zümrüdüanka Yoldaşlığı filminde Harry, Ron ve Hermione üçlüsü Cho ile Harry’nin öpüşmesini konuşurken gülme krizine girmişlerdir. Rol olarak yapılmayan bu durum yönetmene samimi geldiğinden filmden kaldırılmamıştır.

5. Daniel Seri Boyunca 80 Kez Asa Değiştirdi

Normalde dekor ekibi her oyuncu için 6 tane asa yapmışken Daniel Radcliffe için seri boyunca 80 asa yapıldı. Sebebi ise Daniel’ın çekimler sırasında asalarını sürekli yıpratıp duruyor olmasıdır.

6.Alan Rickman Aslında Her Şeyi Biliyordu !

Harry Potter film çekimleri sırasında Rowling kimseye söylemediği şeyi Severus Snape karakterini canlandıran Alan Rickman’e erken söyledi. Alan Rickman  Snape’in Harry’nin annesi Lily’ye olan hislerini başından beri biliyordu.

7.Rowling’in Gerçek Adı JK Rowling Değil !

Rowling ilk kitabı yayınlarken bir kadın tarafından yazıldığı için kitabın basılmayacağını basılsa da çok satılmayacağını düşünüyordu. Kulağa saçma gelse de o zaman istatistikler böyle diyordu. Rowling yazarın erkek olduğu izlenimi yaratmak için adını J.K. Rowling olarak yazılmasını istedi. Rowling’in gerçek adı ise Joanne Rowling’tir.

Sizleri Facebook grubumuza da bekliyoruz!

Umarız yazımızı ve verdiğimiz bilgileri beğenmişsinizdir. Harry Potter evrenine ne kadar hakim olduğunuzu test etmek için de şu linke tıklayabilirsiniz.

Yorumlar