Ana sayfa Harry Potter Harry Potter Serisini Tekrar Okuyunca Farkedilen 10 Şey

Harry Potter Serisini Tekrar Okuyunca Farkedilen 10 Şey

PAYLAŞ

Harry Potter serisini tekrar okumanın problemi, seriyi bitirdiğin anda tekrardan okumaya başlamaktır. Ama başka ne yapabilirsin ki ? Harry Potter serisini tekrar okumayacak mısın ?

Bu nasıl bir hayat olurdu ?

Harry Potter serilerini tekrar tekrar okumanın en harika yanı ise her okuyuşunda farklı anlamlar çıkartabilmendir. Zümrüdüanka Yoldaşlığını asi bir gençken okuduğumda ben de “Evet Harry, geri kalan herkes aptal.” diye düşünmüştüm.Ama yıllar sonra tekrar okuduğumda daha çok “Harry, lütfen sakinleş ve arkadaşlarına bağırmayı bırak.” şeklinde düşünmüştüm.

Aynı zamanda, yeniden okuduğun her seferde, yeni bir işareti fark edersin, Grimmauld’un Yeri’nde madalyonu ilk defa bulduklarında fark ettiğin gibi (daha sonra hortkuluktan kaynaklanan bir çok acıyı önleyebileceklerini anladığında kitabı öfkeyle duvara fırlatırsın).Yahut Sihirbazlık Dünyası’nda bazı şeylerin eksik olduğunu fark edersin (Avukatlar veyahut cinsel eğitim gibi).Ya da Sirius’un ölümünde her defasında kontrolsüzce gözyaşları içinde kalırsın. Bir Harry Potter meraklısı olsan bile, ilk okuyuşta kaçırdığın ufak detaylar her zaman olacaktır (Ya da ilk 10 okuyuşta). Fantastik Canavarlar ve Lanetli Çocuk’un yakın zamanda başgöstermesiyle, hikayenin her bir sahnesinin aklınızda canlı kanlı olarak bulunmasının tam zamanıdır.

1.Daha Çok Küçükler

Tamam, hepiniz Harry, Ron ve Hermonie’nin ilk kitapta daha 11 yaşında olduğunu biliyorsunuz.(Her ne kadar bu yaş troller ve üç kafalı köpeklerle savaşmak için küçük gözükse de.) Ama sonra fark ediyorsun ki Lily ve James öldüklerinde daha sadece 21 yaşındaydılar yani bu da Lily’nin Harry’e 19 yaşında hamile olduğunu gösteriyor. Bunları fark ettikten sonra her şey hakkında daha da çok üzülüyorsun.

Foto 1

2.Centaurlar Her Zaman Haklıydı

Harry’nin ilk yılında Yasak Orman’a yaptığı geziyi hepimiz hatırlarız. Orada Voldermort’tan kıl payı kurtulmuştu (Daha yeni bir şey yok değil mi?). Ve Centaur Firenze onu kurtarmıştı değil mi ? Ama sonradan Centaur Bane üzülmüştü, çünkü Firenze’nin kaderin işine karıştığını düşünüyordu. Çünkü Harry’nin Voldemort tarafından Yasak Orman’da öldürülüceğini yıldızlarda görmüştü değil mi ? Evet. Bane kesinlikle haklıydı. Ama zamanlamanın 7 yıl gerisindeydi. Senden şüphe duyduğumuz için üzgünüz Bane.

Foto 2

3.Malfoy’un Kartal Baykuş’u

Çocukların ilk yıllarında Malfoy, ona düşkün olan ailesinden şekerleme getiren bir kartal baykuşa sahipti. Bu çok masumca gözüküyor, bir Malfoy için bile. Ama daha sonra, Ateş Kadehi’nde, Harry baykuşhanede takılırken bir baykuşun okuldan uçtuğunu fark etti.Daha sonra da rüyasında bir kartal baykuşa binip Voldemort’a bir mesaj götürdüğünü gördü.İşte onun gördüğü bu kartal baykuş kesinlikle Malfoy’un baykuşuydu ve Barty Crouch Jr.’dan Kim Olduğunu Bilirsin Sen’in ta kendisine mesaj taşıyordu. Korkunç, değil mi ?

Foto 3

4.Harry, Sirius’la Konuşmak İçin Neden Aynayı Kullanmadı ?

O aynayı sana iletişime geç diye verdi Harry. Ve sen onu bir kez bile kullanmadın Harry. İSTEDİĞİMİZ HER ŞEY OLABİLİRDİ HARRY!

Foto 4

5.Fred ve George Tıpatıp Aynı Değillerdi

Evet çok birbirlerine çok benziyorlar ama özdeş değiller. George’un kulağının kopmasından önce bile. Eğer dikkat ederseniz, ilk konuşan daima Fred’dir ve genellikle “daha eşekçe” şakaların arkasında da yine Fred vardır. Ron’a göre oyuncak ayısını örümceğe dönüştüren, bu yüzden de Ron’a ömür boyu örümcek korkusu veren Fred’di ve aynı zamanda Ron’a yemesi için asitli şeker veren ve bu yüzden dilinde bir delik açan da yine Fred’di. George da aynı zamanda bir şakacıydı ama yine de ikilinin biraz daha oturaklı olanı oydu. Neyse ki, farklılıklarına rağmen, ikisi de “sapasağlam” bir şekilde yedinci kitaba kadar yaşadılar (ve ne kadar okursam okuyayım bu beni inkarımdan kurtarmayacak).

Foto 5

6.Trelawney de, Her Zaman Haklıydı

Evet, evet hepimiz Trelawney’in gerçekçi tahminlerini hatırlıyoruz ama yaşlı bir kaçık olmasına rağmen, bazı zamanlarda doğru tahminlerde bulunmuştu. Azkaban Tutsağı’nda, Trelawney, Noel kahvaltısı için Büyük Salon’a gelir ve şöyle bir kehanette bulunur : “13 birlikte yemek yediğinde ilk ayağa kalkan aynı zamanda ilk ölen olacaktır.”. Ya ya, tabi, Tralawney. Ama haklı çıkar, Dumbledore onu karşılamak için ayağa kalktığında ölecek olan 13’ten ilki olur. Bu kehanet, aynı zamanda Sirius Grimmauld’un Yeri’ndeki yemekte ilk ayağa kalktığında ve Lupin’in Çılgın-Göz Moody’nin uyanışında ilk ayağa kalkışında da doğru çıkar.

Foto 6

7.Zavallı Cho Chang

Genç bir çocuk olduğunu biliyorum Harry, ama orada cidden batırdın dostum! Ne kadar yaşlanırsam, Harry ve Ron’un duyarlılık konusundaki eksikliklerinin şaşırtıcılığı da o kadar artıyor.
Yani dediğim şu ki, Cho’nun erkek arkadaşı ölmüş ve sen onun neden ağladığını anlayamıyor musun Harry ? Ve Yule Balosu’ndaki Patil ikiz fiyaskosunu da hiç hesaba katmıyorum. Hermonie’ye bunlara bunca yıl katlandığı için büyük tebrikler.

Foto 7

8.Bekle Bir Dakika… Bu Okula Kaç Öğrenci Gidiyor Demiştin ?

J.K Rowling’e Hogwarts’da yaklaşık bin öğrenci bulunduğunu söylediğinde inanıyorum, ama Harry’nin senesinde kesinlikle sekiz Gryffindor’lu çocuk var gibi duruyor… yani kaç çocuk gidiyor bu okula ? Çünkü her sene için, her hane başına 10 öğrenci olarak hesapladığımızda toplamda 300 öğrenciden bile az bir sayıya denk geliyor. Belki de sihirbazlar matematikte o kadar da iyi değillerdir, kim bilir ? (Aynı zamanda Harry’nin senesinde kızlar yatakhanesinde sadece Hermonie, Parvati ve Lavender mi vardı ? Bu baya garip bir yerleştirme problemine benziyor açıkçası.)

Foto 8

9.Slytherin’lerin Hepsi Tamamen Kötü Değildi

Tamam, pek çoğu öyleydi. Ama kitapları yeniden okudukça Harry’nin güvenilmez bir hikayeci olduğunu fark ediyorsunuz – Harry sadece Gryffindor vs Slytherin rakipliğine kafayı fazla takmış hırslı bir çocuk. Nihayetinde, Regulus Black iyi birisi olarak çıktı karşımıza. Slughorn, korkak olmasına rağmen o da bir kötü değilde ve Snape yaratılmış en kötü insan değildi, yani sanırım. Hem Peter Pettigrew bir Gryffindor olmasına rağmen, pis küçük bir fare olduğu ortaya çıktı.

Foto 9

10.Dumbledore Biraz Karanlıktı

Biliyoruz ki Dumbledore’un deliliği ile alakalı kendine has yolları vardı. Ama yine de neden Yasak Orman’a girişi kısıtlayıp daha sonra da çocukları orada cezalandırırsın ki ? Ve Ateş Kadehi’nde Harry’nin Dumbledore’a Voldemort’un onun kanını kullanıp dirildiğini söylediğindeki gözlerinde kısa süreliğine oluşan zafer parıltısından bahsetmeye gerek bile duymuyorum. Geriye baktığımızda bu Dumbledore’un dahice teorisini kanıtlıyordu ama… Dumbledore sen yine de öğrencilerin Lord Voldemort’un saldırısına uğradığında biraz daha az heyecan göstermeye çalış olur mu ? Seni hala seviyoruz ama lütfen biraz daha sakin ol.

Foto 10

 

 

Yorumlar