Ana sayfa Harry Potter Filmler Harry Potter’ın Manevi Anneleri

Harry Potter’ın Manevi Anneleri

PAYLAŞ

Neredeyse herkes Harry için üzülmüştür. Bunun sebebi ailesinin görmeden ölmeleri veya ona kötü davranan teyzesi ve eniştesi olsa gerek. Daha küçük yaşta anne sevgisinden uzak kalmıştı Harry. Hatta kelid aynasında hayallerini süslüyordu ebeveynleri. Annesi Harry için canını vermiş, Molly Weasley onun manevi annesi olmuş, Narcissa Malfoy yaşamasını sağlamıştı. Gelin yazımızda daha detaylı bahsedelim.

Lily Potter

Serinin en bilge karakterlerinden biri olan Dumbledore’un defalarca söylediği gibi, Voldemort’un asla anlayamayacağı tek şey sevgiydi.  Lily’nin, Voldemort kendisine yolundan çekilirse hayatını bağışlayacağını söylemesine rağmen, bir saniye bile düşünmeden kendini oğluna siper etmesi Voldemort’un asla öngöremeyeceği bir koruma büyüsü oluşturdu ve minik Harry’nin hayatını kurtardı. Belki Harry büyürken yanında olup onu şefkatle yetiştiremedi ama ona verebileceği en büyük hediyeyi verdi, hayatını.

Molly Weasley

Serideki annelerden bahsediyorsak, her mantıklı insanın aklına ikinci olarak (hatta belki ilk sırada) Molly Weasley gelecektir. Sadece yedi çocuğu olması ve Harry’yi de kendi çocuklarından biriymişçesine sahiplenmesi birçok sebepten en önemlisi olabilir. Çocuklarına karşı korumacı, şefkatli ve tatlı-sert bir tavır benimsemiş ve yumuşak kızıl saçları ile tombul vücudu sayesinde akıllardaki anne görünümüne sahip olmaktaydı. Molly Weasley’in kitaplardaki ilk ortaya çıkışının Harry’ye Platform Dokuz Üç Çeyrek’e geçmesi için yardım etmek için olması şaşırtıcı mı? Hiç de değil! O yardım ettiği çocuğun Harry Potter olduğunu öğrendikten sonra söyledikleri de merhametli anne kalbini kanıtlar nitelikte;

“Zavallı yavrucak – tevekkeli yapayalnızdı. Şaşırmıştım ben de. Perona nasıl gidileceğini sorarken öyle terbiyeliydi ki.”

“Bırak şimdi onu, acaba Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen’in nasıl biri olduğunu hatırlıyor mudur?”

Anneleri birdenbire sertleşti.

“Bunu sormanı yasaklıyorum, Fred. Sakın bunu sorayım deme ona. Okuldaki ilk gününde bunu hatırlatman pek gerekiyormuş gibi.”

Bir sonraki anneye geçmeden önce hayranların yazdığı ve içimizi acıtan şu minik mektubu eklemek istiyorum:

“Sevgili Molly, yıllarca Harry’ye göz kulak olduğun gibi, ben de şimdi Fred’e göz kulak oluyorum. Sevgiler, Lily”

Narcissa Malfoy

Kabul etmek gerekiyor ki bahsedeceğim üçüncü anne ne Harry’ye annelik yaptı ne de şefkat besledi. Hatta genel tavır olarak da hiç sevimli  ve merhametli bir insan değildi. Ama onun da kendi evladı vardı ve sadece onun iyiliği için yaptığı cesurca bir hareket hem Harry Potter’ın hayatını kurtardı, hem de tüm büyücülük dünyasının kaderini değiştirdi. Evet, Narcissa Malfoy’dan bahsediyorum.  Yasak Orman’da, Voldemort Harry’yi Öldüren Lanet’le vurup içindeki hortkuluğu öldürdükten sonra, şatoya sadece kutlama yapan muzaffer tarafın bir parçası olarak girebileceğini ve oğluna böylece kavuşabileceğini, üstelik savaş devam ederse şatodaki Draco’nun zarar görebileceğini bilen Narcissa, büyücülük dünyasında çok az kişinin cesaret edebildiği bir şey yaptı ve Karanlık Lord’a yalan söyledi. Üstelik bunu öyle başarılı bir şekilde yaptı ki bilinen en yetenekli Zihnefend ustalarından biri olan Voldemort bunun yalan olduğunu anlamadı.

Bir annenin sevgisinin ve endişesinin onu nasıl riskler almaya itebileceğini gösteren bir örnek olarak çok önemli bu sahne olmasaydı n’olurdu düşündünüz mü hiç? Narcissa Voldemort’a yalan söylemeyi göze almasaydı ve Harry’nin yaşadığını söyleseydi, Voldemort Harry’yi bir kez daha öldürmeyi deneyecekti ve bu sefer Harry’nin içindeki Hortkuluk zaten ölmüş olduğu için Harry Potter gerçekten ölecekti. Bu, Neville Longbottom’ın Nagini’yi öldürmesine engel olmayacaktı ve tüm Hortkuluklar yok edilmiş olacaktı. Peki ama Voldemort? Seçilmiş kişi olabilecek diğer olasılık olan Neville’ı düşünebilirsiniz belki ama Neville Nagini’yi öldürdükten sonra Voldemort’un ilk tepkisinin Neville’a bir Öldüren Lanet yollamak üzere asasını kaldırmak olduğunu, o esnada hâlâ ölü taklidi yapmaya devam eden Harry’nin ise Görünmezlik Pelerini’ni giyip altından Neville ile Voldemort arasına bir Kalkan Büyüsü yaparak Neville’ın canını kurtardığını unutmuş olmalısınız. Harry gerçekten ölmüş olsaydı Neville da ölecekti.  Bu durumda bir başkasının Voldemort’u öldüremeyeceği zaten Kehanet’te de söyleniyor. Kısacası Voldemort’un ölmesine sağlayan en kilit ve beklenmedik etkenlerden biri Narcissa’nın cesur yalanıydı ve her ne kadar bunu Harry ya da büyücülük dünyası için yapmamış olsa da, bir teşekkürden çok daha fazlasını hak ediyor.

Sizleri Facebook grubumuza da bekliyoruz!

Umarız yazımızı ve verdiğimiz bilgileri beğenmişsinizdir. Harry Potter evrenine ne kadar hakim olduğunuzu test etmek için de şu linke tıklayabilirsiniz.

Yorumlar