PAYLAŞ

Tüm Game of Thrones izleyicileri bıkkınlıkla serinin sekizinci sezonunu beklerken dün HBO’dan Westeros’u konu alan yeni bir dizi haberi geldi. Hazırda tam 5 tane spin-off projesi bulunurken HBO bir tanesi için resmi çalışmalara başladı ve siparişini verdi. Bunun sonucunda HBO ekibine yeniden katılan George R. R. Martin dizi için tekrardan yazacak. Bu sefer ekibine daha önce Kingsman: Gizli Servis, Kingsman: Altın Çember, Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları ve X-Men gibi popüler yapımlarda çalışan ve yazan İngiliz senarist Jane Goldman’ı da ekledi.

Daha ismi belli olmayan dizi için HBO şu açıklamaları yaptı; Game of Thrones’taki olaylardan binlerce yıl öncesinde geçecek olan dizi, altın Kahramanlar Çağı’ndan, tarihin en karanlık zamanlarına geçişi konu alacak. Tek bir şey kesin: Westeros tarihinin korkunç sırlarından, Akgezenlerin gerçek yaratılış hikâyesine; Doğu’nun gizemlerinden, tarihe adını yazdırmış Starklar’a… hiçbiri bildiğimizi sandığımız hikâyeler değil.’’ Böyle gizemli ve iddialı bir iddia Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin takipçileri için heyecanlı bir haber oldu. Lakin takipçiler bunun için biraz daha sabırlı olmak zorunda çünkü bu yeni projenin sadece ilk bölümü istendi ve yapımcılar bu yeni projenin sekizinci sezon bitmeden yayınlanmayacağı belirtti. Ek olarak Martin’den ve kitaplarından yüzü gülen HBO, bu yeni dizide sezon başına 50 milyon dolar civarında bütçe ayırabilir. Bu da dizinin para sıkıntısı çekmeyeceğini Game of Thrones’ın ilk sezonları ile son sezonları arasında bütçeden dolayı oluşan kalite farkının yeni dizide olmayacağı anlamına geliyor.

 

Pek çok izleyici ve okuyucu –ben dahil- yeni çekilecek dizinin hikâye bakımından ya Modern Westeros’u ya da Robert’ın İsyanı’nı konu alacağına kesin gözle bakıyorduk. Çünkü izleyici kitleden dolayı en çok talep edilen konular bunlardı. Robert’ın İsyanı’nda Tywin, Ned, Jaime, Rheagar, Lyanna, Cersei ve Robert gibi ilgi gören pek çok karakterin genç hallerini görmek izleyicileri kesin olarak çekerdi. Bunun iyi yanı da olayların ve karakterlerin önceden yazıldığı için yapımcıların hiçbir şeyi bozamayacak (!) olmasıydı. Hepimizin bildiği gibi Game of Thrones’ta bir süre sonra kitap ile dizi ayrıldı. Ve yapımcılar tepki çeken pek çok karakter ölümü, olay ve saçmalıkları gösterdi dizide. İşte böyle bir olayın bir daha yaşanması Robert’ın İsyanı’nı konu alan bir dizide olması mümkün değil. Çünkü olaylar önceden yazılmış.

 

Peki, bu projenin içeriği tam olarak ne olabilir. En güçlü seçeneklerden biri Kahramanlar Çağı olarak gözüküyor. O zaman Kahramanlar Çağı nedir? Bu soruya tam olarak cevap verebilmek için İlk İnsanların ve Andalların istilasını öğrenmek ve Westeros Tarihi’ne hakim olmak gerekiyor. Kısaca açıklamak gerekirse Westeros’un hanelerinin nasıl ortaya çıktığı ve yavaş yavaş Westeros’un şimdi ki haline nasıl geldiğini anlatan bir zaman dilimi olabilir. Game of Thrones serisinde olan hiçbir karakterin gözükmeyeceği aşikâr lakin onların atalarını ve hanelerinin hikâyelerini öğrenebiliriz. Örneğin gerçek mi yoksa uydurma mı belli olmayan Casterly’leri akıl oyunlarıyla kalelerinden kovan ve oraya kendi hanesini kuran Lannister Hanesinin kurucusu Zeki Lann’dan tutun, Duvar’ı ve Kışyarı’nı inşa ettiği söylenen ve Duvar’ı inşa ederken Ormanın Çocuklarından ve Devlerden yardım aldığı söylenen Mimar Brandon’a ve daha pek çok tarihi kişiliğe rastlayabiliriz. Zira bunların içinde Nymeria ve Durran gibi kişiler de olabilir.

 

İkinci büyük seçenek ise Akgezenler. Game of Thrones dizisinde Bran’ın görüntüleri sayesinde küçük bir fikre ve bilgiye sahip olmuştuk. Bu dizide de Akgezenler’in Ormanın Çocukları tarafından nasıl ortaya çıktığı, sonradan insanların, Devlerin ve Orman’ın Çocuklarının nasıl onlarla savaştığı ve Azor Ahai’nin onları nasıl yendiğini anlatabilir. Burada da oluşabilecek bir Azor Ahai teorisi var. Kitapta da dizide de bu konuyla ilgili bilgiler çok kısıtlı. Yapımcıların elinde ortaya koyacak tam bir şey yok. Benim görüşüm her iki konunun birlikte işleneceği yönünde. Zaten HBO açıklamasında da bu şekilde belirtilmiş.

 

Şimdi başka bir konuya değinmek istiyorum. Bu habere dizi izleyicileri sevinirken serinin okuyucuları buruk bir sevinç yaşadı. Çünkü George R. R. Martin kitabına yönelmek için tam diziden ayrılmışken bir görüyoruz ki başka bir projede yer alıyor. Gün geçmesin ki Martin’in dâhil olmadığı proje olmasın. Bir bakıyoruz kendisi başka bir dizinin çalışmalarını ve senaristliğini üstlenmiş. Ayrıca ortada dolaşan bir film dedikodusu da varken… Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin son kitabı çıkalı tam 7 yıl oldu ve bir sonraki kitabın yani Kış Rüzgarları’nın dizi bitmeden çıkmayacağı kesin. Yani sekiz yıldır bu kitap gökten vahiy bekleyen Martin tarafından bitirilemedi, daha da önemli ve korkunç olan konu ise serinin başka bir kitabı daha olması ve Martin’in oldukça yaşlı, şişman ve yavaş olması… Umarız ikinci bir Tolkien vakası daha olmaz.

Yorumlar