PAYLAŞBu Kar Baykuşu Hiçbir Şeyi Gagasına Takmayacak Kadar Havalıydı

Hedwig odada olduğu zaman kendini duyurma konusunda hiçbir sıkıntısı yoktu. İster fevkalade şekilde kanatlarını açıp uçmak olsun, ister cevap alana kadar aralıksız olarak Hermione ve Ron’u gagalamak olsun; en sevdiğimiz kar baykuşu hak ettiği saygı ve ilgiyi nasıl toplayacağını biliyordu. Onun hayat dolu kişiliği o kadar etkileyiciydi ki -onun bir şey demesine gerek kalmadan- herkes Hedwig’in arsız, zarif ve akıllı bir kuş olduğunu söyleyebilirdi.

Eğer onun seviyesine çıkmayı en azından denemeyi düşünüyorsanız notlar almaya hazırlanın.

Ev Başkasının Olabilir Ama Kurallar Hâlâ Onun Kuralları

Onunla tanıştığımız ilk andan beri (güzellik uykusunda olmadığı zamanlar) Hedwig, Dursleylerin evinde Harry’nin odasına sanki mekânın sahibiymişçesine girip çıkıyordu. Açıkçası, sahibi olmuş olabilir de. Kendisi, en başından kimsenin kurallarını takip etmeyeceği konusuna açıklık getirmişti. Felsefe Taşı kitabında öğrendiğimiz gibi, birisi ancak Petunia Teyze’yi evden uzak tutmak için eve ölü fareler getirebilir.

Hedwig, aynı zamanda asla hak ettiğinden azıyla yetinmedi. Dursleyler onu odaya kilitlediğinde Harry hemen konserve çorbayı höpürdetmeye başlarken, Hedwig ıslatılmış sebze yemektense hiçbir şey yememeyi tercih etti.

“Hedwig’in kafesine gitti, kâsenin dibindeki sırılsıklam sebzeleri onun boş yem tepsisine boşalttı. Baykuş tüylerini kabartıp ona derin bir iğrenmeyle dolu bir bakış attı. “Gaganı kıvırmanın sana yararı olmaz, elimizde bundan başkası yok,” dedi Harry acımasızca. –Harry Potter ve Sırlar Odası”

Üzgünüz Harry. O ne istediğini bilen bir kızdı. Ve istediği şeyler kemirgenler ve çıtır pastırmadan daha azı değildi. (-Rowling’in de sonradan eklediği gibi- baykuşların aslında çıtır pastırma yemiyor olması gerçeğine rağmen)

Kimse Onu Kafeste Tıkılı Tutamaz

Vernon Dursley, bu gerçeği Harry büyücü dünyasıyla iletişim kuramasın diye Hedwig’i kafesine kilitlemeye çalıştığında zor yoldan öğrenmek zorunda kalmıştı. En sonunda, Mr. Dursley, Harry’nin baykuşu mektup yollamak için kullanmayacağına söz vermesi üzerine kuşun geceleri dışarı çıkmasına razı olmuştu.

Fakat hepimiz biliyoruz ki Vernon Amca’nın boyun eğmesinin sebebi Hedwig’in adamı gıcık eden şeylerin ne olduğunu bilmesiydi. Hedwig’in acımasız cevabı sabahın erken saatlerinde kıyameti koparıp Vernon’un azıcık bir uykuyu bile almasını engellemek olmuştu. Bağırmalarıyla onu delirtene kadar bu davasından vazgeçmedi. Harry onsuz ne yapardı acaba?

Onun Güzellik Uykusu Bölünemez

Belki de Hedwig, Vernon Amca’yı uykusuz bırakmanın onu çileden çıkaracağını, uyumanın önemini anladığı için biliyordu. Hedwig, her zaman uykusunu yeterince aldı (o sarı gözleri keskin ve tüyleri yumuşak tutmalı!) ve uykusu her bölündüğünde agresifleşti. Luna Lovegood’un gülüşü çok yüksek ya da Dobby’nin kendini cezalandırması çok sesli olduğunda Hedwig yalnızca ters bakmak veya agresif küçük bir ötüşle yetinmezdi. Bunun yerine, arsızlık seviyesi yüzde 1000 artar ve Hedwig kocaman bir cırlama ya da kızgın kanat çırpmalarıyla tepkisini gösterirdi. Evet, kraliçemizin uykusunu bölmeyin.

O Fikirlerini Dile Getirmekten ya da Biraz Huysuzluktan Korkmazdı

Hedwig, birisinin onun hakkında “gürültülü” ya da “ölçüsüz” yorumlarını umursamazdı. Eğer birisi ona bir yanlış yaptıysa ağzını açıp gözünü yumardı. Sırlar Odası’nda bizimkiler peron dokuz üç çeyreğe girmek isterlerken ellerinde eşyalarla platformun duvarına çarpıp Hedwig’in kafesi yere savrulunca Ron ve Harry onun bu hakaretlerinden paylarını almışlardı. Hedwig, öyle bir kıyamet koparmıştı ki çevrelerindeki kalabalıktan hayvanlara zalimce davranmakla ilgili mırıltılar yükselmeye başlamıştı.  

Hedwig aynı zamanda (arsızlığını bir yana bırakmadan) ne zaman sesini alçaltması gerektiğini de biliyordu. Bazen rahatsızlık duyduğunda tepkisi kola sertçe atılan gagalara dönüşüyordu. Ya da Pigwidgeon’a karşı olan acımasızca dürüst fikirleri konusunda gagasını şaklatması asil bir şekilde onaylamayışını yeterince belli ediyordu.

“Baykuş kanatlarını çırparak Hedwig’in kafesinin tepesine kondu.
Hedwig, cesaretin varsa daha yakına gel dercesine soğuk soğuk baktı ona. –Harry Potter ve Ateş Kadehi “

Gerçekten de huysuz bir kuştu.

Kendine Güveni Her Şeyin Ötesindeydi

Pigwidgeon’un beceriksizliği yalnızca Hedwig’in kendi yeteneklerine olan güvenini arttırdı. Hatta bu küçük baykuş için birkaç ders bile hazırlamıştı. Pig’in sessiz kalamamasına karşı olarak Hedwig, Harry bacağına mektup bağlarken, “sanki ona gerçek bir posta baykuşunun nasıl davranması gerektiğini gösterircesine” alışılmışın dışında hareketsiz durmuştu. Sonrasında Pig’e bir kuşun odada bir tenis topu gibi uçmasına gerek olmadığını göstermek için görkemli bir şekilde havalanıp gitmişti. İzle ve öğren, Pigwidgeon, izle ve öğren.

Bu sadık kuş o kadar özgüvenliydi ki bir seferinde kendisine hiçbir şey söylenmemiş olmasına rağmen Hermione’nin hediyesini Harry’e götürmek için Fransa’ya uçmuştu. Ayrıca her nerede olursa olsun, Dursley’lerden kaçıp Çatlak kazana gittiği zaman bile, her seferinde Harry’i bulmayı başarmıştı. O, kendi yeteneklerinden asla şüphe etmedi dolayısıyla biz de ondan etmedik.

Seni Bırakabileceği Gibi Seni Sevebilir

Harry, ona davranışlarına göre Hedwig’in bir anda kalbini sızlatabilme ya da tüylerini kabartma hünerine sahip olduğunu ilk elden biliyordu. Örneğin, Harry Büyük Salon’da hiç mektup almadığında, Hedwig yine de onu görmek için yanına uçar ve sevgiyle kulağını gagalardı. Ama mesela Harry, ona yanlış yaptığında (mesela Şamarcı Söğüt’e arabayla daldığı zaman gibi), Hedwig arsızlığının zirvesine erişerek ona kuyruğunu gösterir ya da ardına bile bakmadan onu bırakıp giderdi.

Hedwig ve Harry zor zamanlar geçirmiş olsalar bile Hewdig, Harry ona ihtiyaç duyduğunda hep yanındaydı. Çünkü her ne kadar arsız olursa olsun, gerçek kraliçeler bilir ki gerçek arkadaşlar her zaman her şeyi beraber aşarlar.

“Hedwig, Harry’nin parmağını her zamankinden daha sertçe gagalasa da, ona güvence verircesine kulağına doğru usul usul ötmeyi ihmal etmedi. Sonra kanatlarını açıp güneşe doğru havalandı.-Harry Potter ve Ateş Kadehi”

Metnin İngilizce haline buradan erişebilirsiniz.