Ana sayfa Middle Earth Filmler Her Orta Dünya Hayranının Bilmesi Gerekenler #2

Her Orta Dünya Hayranının Bilmesi Gerekenler #2

PAYLAŞ

“Her Orta Dünya Hayranının Bilmesi Gerekenler” isimli serimizin ikinci sayısında, sizleri Orta Dünya hakkında bilgilendirmeye kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Gandalf’ın Asıl Gücü

gandalf ile ilgili görsel sonucu

Her Istari’de olduğu gibi, Maia Gandalf’ın da Orta Dünya’ya gönderilirken güçleri kısıtlanmıştır. Istari’lerin tek görevi Orta Dünya halklarına yol göstermektir. Bu yüzden Eru Istari’lerin güçlerini kısıtlamış, çok fazla güce sahip olarak kaderi değiştirmelerini istememiştir. Çünkü Eru, Orta Dünya halklarının mücadelesini görmeyi arzulamıştır. Gene de Gandalf kitaplarda, filmde olduğu kadar güçsüz değildir. Peter Jackson biraz daha güçlerini kısıtlamış diyebiliriz.

Cadı Kral’ın Erkekler Tarafından Öldürülememesi

Aslında Cadı Kral’ın erkekler tarafından öldürülemeyecek olması gibi bir durum söz konusu değildir. Hepimizin bildiği üzere, Yüzüklerin Efendisi serisi İngiliz Profesör J. R. R. Tolkien tarafından yazılmıştır ve “Man” kelimesi yüzyıllardır İngilizce’de hem erkek cinsiyeti, hem de tüm insanlık için eş anlamlı kullanılır fakat o sırada Cadı Kral ile dövüşen kişi Eowyn olduğu için Tolkien bir kelime oyunu ile “I am no man” demeyi uygun görmüş, öyle yazmıştır. Cadı Kral’ın ölmesinin asıl sebebi, Merry tarafından bacağına saplanan elf hançeridir.

Tek Yüzüğün Görünmezlik Özelliği

Tek Yüzüğün kendisini kullanan kişileri görünmez yapması bir güç olmaktan yana, ağına düşürdüğü düşük iradeli kurbanların aklını çelmek için onlara bahşettiği bir özelliktir. Tek Yüzük, ona hükmedecek iradeye sahip olmayan varlıklar tarafınca kullanıldığında, kullanıcısına görünmezlik, uzun yaşam gibi güçler bahşederek onun aklını olabildiğince çelmeye çalışır. Örnek olarak; bu yüzüğü Gandalf takarsa, görünmez olmaması mümkündür çünkü kendisi bir Istari’dir ve iradesi normal bir varlıktan çok daha güçlüdür.

Aragorn ve Narsil

Filmdekinin aksine, kırık kılıç Narsil ilk kitaptan beri Aragorn’un yanındadır ve Elrond’un konseyinden hemen sonra Ayrıkvadi’de yeniden dövülerek Aragorn’a teslim edilir.

Sauron ve Bedeni

Bilinenin aksine, Yüzük Savaşı sırasında bile Sauron sadece gözden ibaret değildi. Son İttifak Savaşı’nda, Sauron’un ruhu bir daha form alamayacak kadar zayıflatılmıştı fakat (Maiar hiçbir zaman ölmez, ancak ruhu zayıflatılabilir) zaman içerisinde gücünü tekrar toplamış, forma bürünecek kadar güçlenmişti. Yani evet, Sauron’un Yüzük Savaşı sırasında bile bir bedeni vardı.

Umarız “Her Orta Dünya Hayranının Bilmesi Gerekenler” isimli serimizden memnunsunuzdur ve verdiğimiz bilgileri beğenmişsinizdir. İlk sayımızı okumayanlar için;

Ayrıca sizleri sosyal medya hesaplarımıza da bekliyoruz;

Yorumlar