Ana sayfa Middle Earth Her Orta Dünya Hayranının Bilmesi Gerekenler

Her Orta Dünya Hayranının Bilmesi Gerekenler

PAYLAŞ

Seri olarak yapmayı düşündüğümüz ” Her Orta Dünya Hayranının Bilmesi Gerekenler ” adlı yazımızın ilkidir.

Sauron tüm yüzükleri yapmamıştır, sadece Tek Yüzük’ü dövmüştür ( elf yüzükleri haricinde diğerlerinin yapımında rolü vardır. )  ve elflere bu sanatı öğretmiştir. Üç elf yüzüğünü ise Celebrimbor tek başına dövmüştür ve bu yüzüklere Sauron asla ulaşamamıştır.
Gandalf, Saruman,Sauron,Radagast ve Balroglar ( filmdeki Durin’in Felaketi ) evrenin yaratılışından önce yaratılmıştır  ve aynı ırka mensuplardır.
Filmin aksine Frodo kitapta Bilbo’nun doğum günü partisinden 17 yıl sonra Shire’dan ayrılmıştır ve Shire’dan ayrıldığında 50 yaşındaydı. ( Bilbo’da Hobbit kitabında 50 yaşında maceraya atılmıştır 🙂 )
Arwen dışında Elrond’un ikiz erkek çocuğu vardır. Elladan ve Elrohir. Orklardan ölümüne nefret ederlerdi ve bundan dolayı Kuzey Kolcularıyla beraber ork avlarlardı. Anneleri, Celebrian orklar tarafından pusuya düşürülmüş ve bir çok işkenceye maruz kalmıştır. Bundan dolayı Orta Dünyayı sonsuza kadar terk etmek zorunda kalmıştır.
Yüzük Kardeşliği Lothlorien’den ayrılacağı zaman Gimli Galadriel’den saçından bir tel istemiştir fakat Galadriel ona üç tel vermiştir. Valinor’da iken Feanor’da Galadriel’in saç telini istemiştir fakat Galadriel bunu reddetmiştir.
Kitapta Saruman filmin aksine Orthanc’da ölmemiş Shire’da orayı ele geçirmek isterken Grima tarafından boğazı kesilerek öldürülmüştür.
Aragorn, Théoden’in babası Thengel’e hizmet etmiştir.

 

 

Yorumlar