PAYLAŞ

Her ne kadar Harry Potter evreni var olmasa da dünyada kendimizi Harry Potter evreninde hissedeceğimiz, büyülü bir dünyanın esintilerini yaşayacağımız yerler bulunmakta. Bende bu yerlerden bazılarını sizler için araştırıp derledim. Gelin hep birlikte bu yerlere göz atalım.

1. CZOCHA KALESİ – POLONYA

Eminim ki hepimiz bir zamanlar Hogwarts’a gitmeyi gerçekten çok istemişizdir. İşte tam da bu sebeple 18 yaşından büyüklerin eğitim görebildiği bir okul kurulmuş. LARP oyuncuları tarafından Collange of Wizardry adıyla kurulan bu okulda Hogwarts’ta olduğu gibi binalar vardır.  Czocha Kalesi’nde geçireceğiniz süre içerisinde, kendinize bir uzmanlık alanı seçmeniz isteniyor. 2014 yılında 11 farklı ülkenden gelen kişiler Czocha kalesinde bir araya gelmiş. Tabi burada eğitim almanın da bir bedeli varmış. 2015 yılında bu eğitim 345 dolarmış. Şuan günümüzde hâlâ eğitim vermekte olup olmadığı bilgisine ulaşamadım. Ama gerçekten biz Potterhead’ler için çok güzel düşünülmüş ve hayata geçirilmiş bir proje olduğu kesin.

2. CHRIST CHURCH – OXFORD

Burası hem Oxford Üniversitesine bağlı bir kolej hem de Oxford bölgesinin ana kilisesi/katedralidir. Bizim için özel olmasının sebebi ise filmler boyunca Büyük Salon sahnelerine ev sahipliği yapmış olması.

3.BALMORAL HOTEL – İSKOÇYA

J. K. Rowling serinin son kitabı olan Harry Potter ve Ölüm Yadigârlarını İskoçya’da bulunan bu otelin süit odasında bitirmiş. O odanın kapı tokmağı Rowling’in onuruna bir baykuş olarak değiştirilmiş.

4. THE WIZARDING WORLS OF HARRY POTTER – LOS ANGELES

Şüphesiz görülmesi gereken en güzel yerlerden biri olan Harry Potter tema parklarından biri Los Angeles’ta bulunmakta. Burayı ziyaret ederek o eşsiz büyülü dünyaya adım atmanız oldukça mümkün.

5. ALNWICK KALESİ – İNGİLTERE

Harry Potter ve arkadaşlarının ilk uçuş dersini aldığı sahne, İngiltere’de bulunan ve 1000 yıllık tarihe sahip olan Alnwick Kalesi’nde çekilmiştir.

6. THE JACOBITE – İSKOÇYA

Jacobite, İskoçya’daki West Highland Line’ın bir bölümünde faaliyet gösteren turist tren hizmetidir. Bizim bildiğimiz adıyla Hogwarts Express. Bu muhteşem tren yolculuğunu çok güzel ve özel manzaralar ile taçlandırabilirsiniz.

7. LACOCK ABBEY – İNGİLTERE

İngiltere’nin Lacock köyünde bulunan Lacock Manastırının bu geçidi Sırlar odası ve Melez prens filmlerinin çekimlerine ev sahipliği yapmıştır.

8. BLACK PARK COUNTRY PARK – İNGİLTERE

İngiltere’de bulunan bu kır parkında yasak orman sahnelerinin çekimleri gerçekleştirilmiştir.

9.THE WIZARDING WORLD OF HARRY POTTER – FLORIDA

Bir başka tema park ise Florida’da bulunmaktadır. Burada Ollivanders’a gidebilmeniz, kaymak birası içebilmeniz ve Zonko’nun şaka dükkanına gidebilmeniz mümkündür.

10. KING’S CROSS İSTASYONU – İNGİLTERE

İngiltere’de bulunan King’s cross istasyonuna uğrarsanız her şeyin başladığı ve peron dokuz üç çeyreğe açılan o duvarı görebilmeniz ve hatıra fotoğrafı çektirebilmeniz mümkündür.

11. BODLEIAN KÜTÜPHANESİ – OXFORD

Bu kütüphane Oxford üniversitesinin ana kütüphanesidir. Film çekimlerinde Hogwarts Kütüphanesi olarak kullanılmıştır.

12. HARROW SCHOOL – LONDRA

Londra’da bulunan Harrow School Profesör Flitwick’in Tılsım derslerini verdiği sınıf çekimlerinde kullanılmıştır.

13. GOATHLAND İSTASYONU – İNGİLTERE

Goathland tren istasyonu North Yorkshire Moors Demir yolu üzerinde bir istasyon ve Kuzey Yorkshire, İngiltere, North York Moors Milli Parkı Goathland köyüne hizmet vermektedir. Yeşillikler arasında ki bu güzel istasyon filmlerde Hogsmeade İstasyonu olarak kullanıldı.

14. GEORGIAN HOUSE HOTEL – İNGİLTERE

Londra’da bulunan bu otelde Gryffindor temalı odalar bulunmaktadır. Bu odalarda sihir kitapları, kazan gibi temel büyücü malzemelerini bulabilmeniz bile mümkün.

15. THE ELEPHANT HOUSE – İSKOÇYA

J.K Rowling’in Edinburgh’da yaşadığı zamanlarda çokça vakit geçirdiği bir yermiş. Aynı zamanda Harry Potter kitaplarının doğduğu yer olarak biliniyor.

Sizleri Facebook grubumuza da bekliyoruz!

Umarız yazımızı ve verdiğimiz bilgileri beğenmişsinizdir. Harry Potter evrenine ne kadar hakim olduğunuzu test etmek için de şu linke tıklayabilirsiniz.

Yorumlar