Ana sayfa Harry Potter Filmler Hermione Jean Granger

Hermione Jean Granger

PAYLAŞ

Altın Üçlü’nün parlak zekası Hermione Jean Granger 19 Eylül 1979’da İngiltere’de Bay ve Bayan Granger’ın tek çocuğu olarak dünyaya geldi.  Hermione’nin önceki hayatı hakkında çok fazla bilgimiz bulunmamaktadır ancak bildiğimiz kadarıyla iki ebeveyni de Muggle’dır  ve her ikisi de dişçidir. Hermione 11 yaşına gelene kadar büyü yeteneği olduğunu fark etmeden normal bir muggle gibi büyümüştür. Hogwarts mektubunu aldığında ailesi olumlu bir tepki göstermiştir.

2

 

”Ailemde kimsenin büyüyle ilgisi yok, bana mektup geldiğinde hepimiz çok şaşırdık , ama çok sevindim,  ne de olsa en iyi büyücülük okulu bu öyle diyorlar. Ders kitaplarını şimdiden ezberledim, sanırım bu kadarı yeterli. Sahi ben Hermione Granger. Siz kimsiniz?” -Hermione Granger

 

Felsefe Taşı

Hermione Hogwarts Ekspresi’nde , Neville Longbottom’un kaybolan kurbağasını bulmak için gezinirken Harry ve Ron ile tanışmıştır.

Hogwarts’a geldiğinde Seçmen Şapka onu Gryffindor’a  yerleştirmiştir. Ancak Seçmen Şapka Hermione’yi Ravenclaw’a göndermeyi de düşünmüştür. Hermione okul yılının başında derslerine hemen adapte olmuş, muggle doğumlu olmasına ve bu yaşına kadar büyü nedir bilmemesine rağmen safkan büyücü ailelerinden gelen öğrencileri ezip geçmiştir. Ancak öğrencilerin çoğu tarafından çok bilmiş ve ukala olarak görülmüştür. ( Ron ve Harry de dahil. )

Harry-Ron ve Hermione üçlüsü başta iyi anlaşamamıştır. Ron ,Hermione hakkında kırıcı yorumlar yaparken Hermione onu duymuş ve bütün gün kızlar tuvaletinde ağlamıştır. Aynı gece okula bir ifrit girmiş ve Hermione’nin ağladığı tuvalete yönelmiştir. Harry ve Ron Hermione’yi ifritten kurtarmış ve böylece üçlünün dostluğu başlamıştır.

3

 

Senenin ilk Quidditch maçı’nda (ki Harry Gryffindor’un en genç arayıcısı olarak seçilmişti) Hermione, Snape’in Harry’nin süpürgesini büyülediğinden şüphelenmiş  ve onun cüppesini tutuşturmuştur. İlerleyen zamanlarda Hermione okulda üçüncü kat koridorunda saklanan gizemli nesnenin Nicolas Flamel’e ait olan Felsefe taşı olduğunu çözmüştür. (Şaşırmadık .)    Severus Snape’in şüpheli davranışlarından taşın çalacağını düşünen üçlü Yasak Koridor’dan geçip Felsefe Taşı’nı almaya çalışmışlardır. Hermione önlerine çıkan engellerden kurtulmalarına yardım etmiştir, Şeytan Kapanı bitkisinin onları boğmasını engellemiştir. Hermione’nin büyü konusunda yeteneği ve parlak zekası sayesinde Harry taş’a ulaşmış ve Voldemort ile yüzleşmiştir.

4

“Ben mi? Kitaplar ve zeka. Ama daha önemli şeyler var. Arkadaşlık ve cesaret. Dinle Harry, çok dikkatli ol.” -Hermione

 

Sırlar Odası

Okulun ikinci yılı Harry ve Ron’un okula uçan bir arabayla gelişleriyle başlamış ve Hermione bu durumu hiç onaylamamıştır. Genel olarak Hermione Harry ve Ron’u beladan uzak tutmaya çalışmaktadır. ( Başarılı olduğunu söyleyebilir miyiz? Tabii ki hayır.)

Yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörü olan Gilderoy Lockhart’a platonik aşık olan Hermione, profesörün en sevdği rengi (lila) bilen tek öğrenci olarak Lockhart’ın gözdesi olmuştur.

5

Quidditch maçlarının yaklaştığı dönemde , Gryffindor Quidditch takımı antrenman yapacakken Slytherin takımı da antrenman yapmak isteyince tartışma çıkmış, Slytherin’in yeni arayıcısı Malfoy Hermione’ye ‘’Bulanık’’ demiştir. Bulanık kirli-kanlı demektir, Muggle doğumlu olan birine hakaret etmek için kullanılan bir terimdir. Hermione çok üzülmüştür. Ron da Malfoy’u lanetlemeye kalkmış ve laneti ters tepmiştir.

 

6

 

”Kimse Hermione’mizin yapamayacağı bir büyü icat etmedi daha.” -Hagrid

 

Dönemin ortalarında öğrenciler Minerva McGonagall’dan okulda Sırlar Odası adında bir yer olduğu, burada Slytherin’in varisinin kontrol edebileceği bir canavar olduğu rivayetini öğrenmişlerdir. Her ne kadar rivayet olarak nitelendirilse de bir süre sonra öğrencilerden bazıları taşlamış şekilde koridorlarda bulunurlar. Hermione, Harry ve Ron Slytherin’in varisinin kim olabileceği hakkında kafa patlatırlar. En sonunda Malfoy olabileceğini ya da Malfoy’un varisin kim olduğunu bilebileceğini düşünürler. Bunu öğrenmenin en iyi yolu birer Slytherinli olmaktır! Bunun için Hermione Mızmız Myrtle’ın tuvaletinde Çok Özlü İksir yapar.

7

 

Harry Goyle, Ron ise Crabbe kılığına girer. Hermione ise Millicent Bulstrode’un kılığına gireceğini düşünmektedir ancak iksirde kullandığı kıl bir kediye ait olunca dönüşüm yanlış gitmiştir. Hermione yüzünde kapkara tüyleri, kedi kulakları ve kuyruğu ile bir süre hastane kanadında yatmıştır.

Hermione iyileştikten sonra Sırlar Odası’ndaki canavarın bir Basilisk olduğunu keşfetmiştir. Bu bilgiyi Harry ve Ron ile paylaşmaya giderken Basiliskle karşılaşıp onun yansımasını görmüş ve taşlamışmıştır.

8

Hastane kanadına gelen Harry ve Ron, Hermione’nin taşlaşmış elindeki notu fark etmişler ve bu sayede Sırlar Odası’na girebilmişlerdir. Harry burada Tom Riddle ile yani Lord Voldemort ile mücadele etmiş ve Voldemort’u bir kez daha def etmiştir. Hermione Bitkibilim profesörü tarafından yapılan adamotu iksiriyle iyileşmiştir.

 

 

Azkaban Tutsağı

Hermione üçüncü yılında deyim yerindeyse kendini aşmış ve oldukça fazla sayıda ders almıştır. Hatta bu derslerin bazıları aynı saattedirler! Ancak bu Hermione için bir engel midir? Hayır!Profesör Minerva McGonagall Hermione’ye bir zaman döndürücü vermiştir. Hermione bu sayede zamanda geri dönüp tüm derslere girebilmektedir.

Hermione üçüncü senesinde özellikle Ron ile sürekli atışma halindedir. Ron Hermione’nin kedisi Crookshanks’in faresi Scabbers’ı yediğini düşünmektedir.

9

”+Hermione kedini faremden uzak tut.

-O bir kedi Ronald ne bekliyorsun ?

+Kedi mi ?! Sana öyle mi söylediler . O daha çok tüylü bir domuza benziyor

-Kokuşmuş bir ayakkabı fırçası sahibinin bunu söylemesi komik.”

Bu sırada Büyücülük Dünyası diken üstündedir. Çünkü tehlikeli bir mahkum olan Sirius Black Azkaban Hapishanesi’nden kaçmıştır ve Harry’nin peşindedir. Okulda da önlemler alınmıştır, bakanlık Ruh Emicileri Hogwarts’a göndermiştir. Aynı zamanda okula yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni gelmiştir.

Hagrid’in Sihirli Yaratıkların Bakımı Dersi’nde onlarla tanıştırdığı hipogrif olan Şahgaga, Malfoy’un koluna zarar verdiği için idama mahkum edilmiştir. Üçlü, Hagrid’iteselli etmek için yola koyulmuşken Ron’un faresini görürler. Fareyi yakalamaya çalışan Ron, siyah devasa bir köpek olan Ecel tarafından yakalanıp Bağıran Baraka’ya götürülür. Harry ve Hermione de Ron’u kurtarmak için peşinden giderler.Barakada Sirius Black’i ve  Remus Lupin’i görürler. Lupin Sirius’un yakın arkadaşıdır. Hermione Lupin’in bir kurtadam olduğunu söyler. Profesör Snape’in onlara kurtadamlar ile igili verdiği ödevden sonra  Lupin’in kurtadam olduğunu anlamıştır.

10

İşte bu yüzden derslere giremiyordu. O bir kurtadam!” ~Hermione

Burada Ron’un faresi Scabbers’ın aslında Harry’nin anne ve babasına ihanet eden Peter Pettigrew olduğunu ve Sirius’un masum olduğunu öğrenirler.  Sirius yakalanıp hapsedilir. Sirius’u kurtarmak için Hermione ve Harry zaman döndürücü kullanırlar, zamanda geriye gidip Sirius’u özgür bırakırlar.

Ateş Kadehi

Hermione, Quidditch Dünya Kupası finalini izlemek için Ron’un evine gelmiştir. Quidditch pek Hermione’ye hitap etmese de, Bulgaristan ve İrlanda arasında yapılacak maçı kaçırmak istememiştir.

11

Maç sonunda Büyücülerin Kampını Ölüm Yiyenler basmıştır. Okula döndüklerinde ise dördüncü senelerinde yalnız olmayacaklarını öğrenirler. Hogwarts, Üç Büyücü Turnuvası’na ev sahipliği yapacaktır.  İki yabancı büyücülük okulu olan Durmstrang ve Beauxbatons öğrencileri de bu sene onlarla olacaktır. Harry de şampiyonların içindedir. Harry’nin istemediği halde turnuvaya girmek zorunda olması Hermione’yi çok endişelendirmiştir. Bu yüzden de Harry’e pek çok faydalı büyü öğretmiştir.

Hermione turnuvanın ve derslerin gerginliğinden kurtulmak için yeni bir arayış içine girmiş ve Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu’nu kurmuştur. (Kısaca ERİT) Ancak öğrenciler tarafından pek de ilgi gördüğü söylenemez. (Toplamda üç üyesi vardır. Kendisi, Harry ve Ron)

Turnuva görevleri devam ederken çoğu öğrenci için heyecan verici bir etkinlik yaklaşmaktadır. Noel Balosu! Hermione Bulgaristan Quidditch Takımı arayıcısı aynı zamanda da Durmstrang öğrencisi olan Viktor Krum’un dikkatini çekmiştir. Krum’un Hermione’yi baloya davet eder , Hermione de kabul eder. Hermione baloya göz kamaştırıcı şekilde gelmiştir Krum ile birlikte güzel vakit geçirirler. (Diğer kızların ve Ron’un hemfikir olduğunu söylemeyeceğim) Balodan sonra Ron ile Hermione tartışmışlardır.

12

 

Turnuvanın ikinci görevinde her şampiyona ait bir hazine alınmış ve gölün dibine saklanmıştır. Hermione Krum’un hazinesi olarak Denizhalkı tarafından gölün dibinde esir alınmıştır. Krum kısmi biçim değiştirme yaparak köpekbalığı-adam’a dönüşmüş ve Hermione’yi kurtarmıştır. Krum’un hazinesi olmasından dolayı  Hermione Hogwarts’taki kız öğrencilerin nefretini kazanmıştır.

Turnuvanın son göreviyle birlikte Voldemort’un geri döndüğü ortaya çıkar. Harry Voldemort’tan kılpayı kurtulmuş, Hogwarts Şampiyonu Cedric Diggory ise öldürülmüştür. Hermione çok üzülmüş ve Ron ile birlikte Harry’nin yanında olmuştur.

 

Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Cedric’in ölümü ve Voldemort’un dönüşüyle birlikte büyücülük dünyası karışmıştır. Sihir bakanlığı Harry’nin yalan söylediğini ,Voldemort’un dönmediğini söyler. Herkes Harry’e yalancı gözüyle bakarken Hermione ve Ron Harry’e destek olurlar. Dumbledore’un Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nı kurmasıyla birlikte Hermione yoldaşlığa katılmıştır. Ayrıca Hogwarts’ta da Sınıf Başkanı seçilmiştir.

13

 

Okulda Sihir Bakanlığı’nın etkisi gözle görülür şekilde artmıştır. Bakanlık ajan olarak Profesör Dolores Umbridge’i göndermiştir. Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörü olarak Dolores öğrencilere hiçbir şey öğretmemiştir. (Bir sürü ıvır zıvır dışında.)  Hermione de Harry’e bir öneri sunmuştur. Harry isteyen öğrencilere savunma büyüleri öğretecektir. Birlikte Dumbledore’un Ordusunu kurarlar. Hermione’nin dahice fikriyle Dumbledore’un Ordusu üyeleri Değişken büyü ile büyülenmiş bir para ile iletişim kurarlar. (Harry toplanacakları saati belirlediğinde üyelerin ceplerindeki büyülü para ısınır ve üzerinde toplantı saati ve günü belirir. )

14

Senenin sonlarına doğru Harry zihninde bir takım görüntüler görmeye başlamıştır. Bunlardan biri Arthur Weasley’in Nagini’nin saldırısına uğraması, diğeri ise Sirius’un bakanlıkta Voldemort tarafından işkence gördüğüdür. Harry bu görüntüye inanır ve Hermione ve Ron ile Ginny, Neville ve Luna eşliğinde Testralleri kullanarak Sihir Bakanlığı’na giderler. Bu bir tuzaktır.

Ölüm Yiyenler ile karşılaşırlar. Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri onlara yardıma gelir ve buradaki savaş sonucunda Sirius Bellatrix tarafından öldürülür. Voldemort’un geri döndüğüne artık Bakanlık da inanmaktadır.

 

Melez Prens

Hermione Sıradan Büyücülük Düzeyi sınavlarından son derece yüksek notlar almıştır. Tılsım,Biçim Değiştirme, Sihirli Yaratıkların Bakımı, Aritmansi, Sihir Tarihi, İksir, Bitkibilim, Astronomi ve Antik Rünler derslerinden ”Olağanüstü” Karanlık Sanatlara Karşı Savunma’dan ise ”Beklenenin Üstünde” almıştır.  Hogwarts’taki altıncı yılında Hermione’nin Ron’a olan duyguları artık daha bariz görülmeye başlamıştır. Ron’un Lavender ile çıkmaya başlaması Hermione’yi çok  sinirlendirmiş ve üzmüştür.

15

 

Yeni İksir hocası Slughorn’un kurduğu Slug Kulübü’ne dahil olan Hermione Ron’u kıskandırmak için Cormac MacLaggen ile Noel partisine katılmıştır.

Ron’un Slughorn’un odasında içtiği içecekten zehirlenmesi  ve ölümden dönmesiyle işler değişmiş,  Ron’un hastane kanadında uyurken Hermione’nin adını sayıklamasıyla da ikilinin arasındaki buzlar çözülmüştür. Ron bir süre sonra Lavender’dan ayrılmıştır.

16

 

Hermione bu sene içinde sözsüz büyülerde uzmanlaşmıştır ayrıca cisimlenmeyi de öğrenmiştir.  (Ron yapamamıştır Harry ise henüz 17 yaşına girmemiştir) Sene sonunda Astronomi kulesinde bir savaş gerçekleşmiştir. Malfoy gizlice Ölüm Yiyenleri Hogwarts’a sokmuştur. Hermione Ölüm Yiyenlerle yaptıkları düellolarda ciddi bir yara almamıştır .Çünkü arkadaşlarıyla birlikte hepsi birer yudum Felix Felicis içmişlerdir. Bu savaş sonunda Dumbledore Severus Snape tarafından öldürülmüştür. Hermione Dumbledore’un ölümünden çok etkilenmiştir

 

 

Ölüm Yadigarları

17

 

”Obliviate… ”

Harry , Hermione ve Ron’a Hortkuluklardan bahsetmiştir. Voldemort’un ruhunu paylaştırdığı bu nesneleri bulup yok ederlerse Voldemort’tan da sonsuza dek kurtulabileceklerini söylemiştir. Hermione de  Harry’e yardım edeceğine söz vermiştir. Eve döndüğünde Hermione, anne ve babasının hafızasını değiştirmiş ve onu unutmalarını sağlamıştır. Anne ve babasını Wendell ve Monica Wilkins ismiyle Avusturalya’ya göndermiştir.Böylece Hermione’ye br şey olursa hatırlayıp üzülmeyeceklerdir. Ayrıca ölüm yiyenler onlara zarar vermeyecektir.

Hermione Yoldaşlıkla beraber Harry’i Kovuk’a getirmiş ve burada Bill ile Fleur’un düğününe katılmıştır. Ölüm yiyenlerin düğüne baskın yapmasından sonra kaçmışlardır. Bundan sonra Harry ve Ron ile hortkulukları aramaya başlamıştır.

18

İlk olarak Yoldaşlığın karargahına gelmişler ve burada ilk madalyonun Dolores Umbridge’de olduğunu öğrenmişlerdir. Madalyonu bulmak için Çok Özlü İksir ile biçim değiştirip bakanlığa sızmışlardır. Hermione Mafalda Hopkirk kılığına girmiştir.

19

Umbridge’in boynundaki madalyonu alıp kaçmışlardır. Hortkulukların kişilerin ruh halini değiştirdiğini fark eden Hermione dikkatli olmaya çalışsa da Ron madalyonun etkisini çok ağır şekilde hissetmiştir. Harry ile tartışan Ron onları terk edip gitmiştir.Hermione Ron’a çok kızmıştır. Ron daha sonra geri dönmüştür ve Gryffindor’un kılıcı ile madalyonu yok etmiştir. Hermione onu affetmemiştir.

Harry, Ron ve Hermione, Harry’nin tabu büyüsünü unutup Voldemort’un adını anmasıyla, kap-kaçırcılar tarafından yakalanmış ve Malfoyların Malikanesine getirilmişlerdir. Burada Bellatrix Lestrange Hermione’ye Cruciatus laneti ile işkence etmiştir. Dobby gelip onları kurtarmıştır.

20

Kurtulmalarından kısa süre sonra Hermione Bellatrix Lestrange kılığına girmiş ve Gringotts’a girip Bellatrix Lestrange’ın kasasından Hufflepuff’un kupasını almışlardır. Gringotts’tan Bir Ukrayna Demirgöbeği’nin sırtına binerek kurtulmuşlardır.

(L-r) RUPERT GRINT as Ron Weasley and HELENA BONHAM CARTER as Bellatrix Lestrange in Warner Bros. PicturesÕ fantasy adventure ÒHARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS Ð PART 2,Ó a Warner Bros. Pictures release.

Sonraki hortkuluk için Hogwarts’a dönmüşlerdir. Okula gelişleri ile Hogwarts savaşı başlamıştır. Hermione Ron ile birlikte Sırlar Odası’na girip Basilisk dişi ile Kupayı yok etmişlerdir.  Ravenclaw’ın diademi de Goyle’un yarattığı zebani ateşi ile yok edilmiştir.

Hermione, Harry’nin kendisinin hortkuluk olduğunu uzun zamandır biliyordu, Harry de savaşın bitmesi için tek çareyi Voldemort’a teslim olarak bulmuştu.  Voldemort öldüren lanet ile Harry’nin içindeki hortkuluğu yok etmiştir. Son hortkuluk Nagini de Neville tarafından öldürülünce Voldemort sonsuza kadar yok olmuştur.

22

Savaşta yoldaşlıktan önemli kayıplar verilmiştir. Remus ve Nymphadore Lupin, Fred Weasley gibi.. Hermione Ron’un ağabeyinin ölümüne çok üzülmüştür ve ona destek olmuştur. Savaş sonunda Hermione ve Ron birbirlerine olan duygularını saklamamaya karar vermişlerdir.

Hermione Hogwarts Savaşı’ndan bir süre sonra Ron ile evlenmiştir. Rose ve Hugo adında iki çocukları olmuştur.

 

23

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleHarry James Potter
Sonraki makaleCade Skywalker
Eskiçağ Tarihçisi-Nümismat adayı. Tam zamanlı geek, mütemadiyen öğrenci.