Ana sayfa Animeler Higurashi no Naku Koro ni Anime Serisi

Higurashi no Naku Koro ni Anime Serisi

PAYLAŞ

Higurashi no Naku Koro yani ”Ağustos Böcekleri Ağladığında” isimli animemiz korku ve psikoloji temalı bir animedir, izleyicilerini bir dedektiflik havasına da sokar. En başta oyundan uyarlanan animemizin önce görsel romanları çıkmış, sevilince de anime haline getirilmiştir. Çoğu yerde 4 ana sezonu bir OVA’sı var dense de bana sorarsanız 2 ana sezonu ve OVA’ları var derim.

Animeye başladıktan 4 veya 5 bölüm sonra vereceğiniz tepki ”N’oluyo lan?” olacaktır. Ona değineyim hemen. Hikayenin işleniş tarzı diğer animelere göre daha farkılıdır. İlk sezonda yaklaşık 4 bölüm süren hikayeler anlatılır. Bu sezona ”Sorular Arc’ı” diyebiliriz. 2. sezonunda ise bunların cevabını size verecektir. Diğer sezonlar yan hikaye havasındadır. Size bu sezonları kısa kısa tanıtayım.

Higurashi no Naku Koro ni

Sorular Arc’ı.

Haziran 1983. Maebara Keiichi büyük şehirden, yeni taşındıkları Hinamizawa köyüne alışmaya çalışırken kendisine dört yeni arkadaş bulur. Rena, Mion, Rika, ve Satoko. Yeni arkadaşlarının kurduğu oyun kulübene katılarak onlarla vakit geçirmeye başlar ancak Hinamizawa’nın sakin ve huzurlu görünüşü altında aslında karanlık bir sır perdesi vardır. Watanagashi Festivali sırasında bir cinayet işlenmekte ve bir diğer kişi de kaybolmaktadır ve bu kişilerden bir daha haber alınamamaktadır. Tekrarlanan bir cinayetler sonrasında Keiichi olayları kendisi çözmeye karar verir ve araştırmalara başlar. Keiichi, cinayetler, adam kaçırmalar derken kendisini daha da karmaşık durumlar içerisinde bulur. Peki, tüm bu olaylar sonrasında bulduğu gerçek acaba ne olacak?

Higurashi no Naku Koro ni Kai

Anime izleye izleye Japonca kasan arkadaşların ”Kai” kelimesinden anladığı üzere cevaplar Arc’ı. İlk sezonda ”Hiçbir şey anlamadım.” duygusuna son vereceğiniz sezon.

Bununla ilgili çok yazacak bir şey yok aslında, ilk sezonun tanıtımı 2. sezon için de geçerli diyebiliriz aslında. Aynı hikayenin cevaplarını ulaştıracak size çünkü.

 

Higurashi no Naku Koro ni Special: Nekogoroshi-hen, Higurashi no Naku Koro ni Rei, Higurashi no Naku Koro ni Kira isimli sezonlar ve Higurashi no Naku Koro ni Kaku: Outbreak adlı filmi daha çok yan hikayedir, direkt alakasız diyemeyiz de izlemeniz size ek bilgi sağlamaz. Derseniz ki ”Ben bu ekibi acısıyla tatlısıyla sevdim.” izletir zaten kendini kötü değildir. Ana sezonları izlemeden bakmayın ama sakın.

İlk sezonda çizimler size biraz eski gözükebilir ama bana sorarsanız bu korku havasına daha uygun olmuş. Sonraki sezonlarda çizimler de daha güzel oluyor zaten.

Yorumlar