Ana sayfa Middle Earth Filmler Peter Jackson: “Hobbit’i çekerken ne halt yedim bilmiyorum.”

Peter Jackson: “Hobbit’i çekerken ne halt yedim bilmiyorum.”

PAYLAŞ

Yüzüklerin Efendisi üçlemesiyle bilinen ve bir çok ödülü bulunan ünlü yönetmen Peter Jackson, Hobbit: Beş Ordular Savaşı filmine karşı gelen tepkilere, “Hobbit’i çekerken ne halt yedim bilmiyorum.” şeklinde cevap verdi.

2001’de Yüzük Kardeşliği ile dünyanın en iyi üçlemelerinden olan bir yapımın yönetmeni Peter Jackson, geçtiğimiz 2014 yılında beyaz perdede gördüğümüz Hobbit: Beş Ordular Savaşı filmi ile büyük tepkiler toplamıştı. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde de mevcut olan kitaptan sapmalara rağmen Hobbit üçlemesinde bunun aşırıya kaçılması, olmayan karakterler ve gereksiz dram sahneleri eklenmesi özellikle Tolkien hayranları tarafından çok tepki almıştı. Sadece bu yönden değil, filmin Yüzüklerin Efendisi’ndeki gibi doğal ortamlarda değil tamamen dijital sahnelerde çekilmesi de film eleştirmenleri tarafından hoş karşılanmamıştı. Sonuç olarak özellikle son filminin kötü bir yapım olduğu kabul edilen Hobbit üçlemesinin aldığı eleştiriler hakkında, yönetmen Peter Jackson, Beş Ordunun Savaşı’nın DVD versiyonunda bir kaç açıklamada bulundu.

            “Guillermo del Toro ayrılmak zorunda kaldığından projeye balıklama daldım ve işleri devraldım. Filmi tasarlamam için gereken süreyi elde edebilmem için zamanı bir buçuk yıl geri almadık. İmkânsızdı ve bu nedenden dolayı filmin büyük bir bölümünü hazırlıksız olarak çekmeye başladım.”

Ancak sözlerinde senaryo taslağı bulunmadığından, çoğu sahnenin doğaçlama çekildiğinden ve istediği gibi düzenlemeler yapamadan hızlıca sinemaya uygun hale getirildiğinden bahseden Peter Jackson’un sözleri bir bahaneden ibaret değil. Şu sözleriyle de bir başarısızlığı ve hataları kabul ettiğini açıkça görebiliriz:

            “Filmleri çekerken ne halt ettiğimi bilmiyordum.”

Yine de geçtiğimiz aylarda “Ben Tolkien uzmanı değilim.” gibi demeçler vererek hayranların tepkisini çokça üstüne çeken Peter Jackson, eninde sonunda bir özürden kaçamayacak gibi. Kaçmamalı da…

Yorumlar