Ana sayfa Middle Earth Filmler Hobbitler

Hobbitler

PAYLAŞ

“Ben Bay Baggins’i seçtim; bu da size yetmek zorunda. Eğer ben onun bir  hırsız olduğunu söylüyorsam, o bir hırsızdır ya da zamanı gelince olur. Onda sizin ya da kendisinin bile tahmin ettiğinden çok daha fazla bir cevher gizli.”

-Gandalf [1]

Hobbitler ve Kültürleri:

Hobbitler, insanlardan geldiğine inanılan küçük bir halktır. Boyları 60 cm’den 1.2 mt’ye kadar değişkenlik gösterebilir. Son zamanlarda ortalama olarak 90 cm’in altına inmişlerdir. Hafifçe sivri kulakları, kısa bacakları ve genelde ayakkabı giymemekle sonuçlanan büyük, kıllı ayakları vardır. Dilleri ortak dil Westron olup, Hobbitish diye adlandırılan ayrı bir lehçeleri vardır. Tenleri açık kahve veya beyazdır, ömürleri de ortalama 90-100 yıl arası olarak tarihe geçmiştir. İnsan soyundan gelmelerine rağmen Númenórean olmayan tüm insanlara göre daha uzun bir ömüre sahiplerdir ve bu konuda bilinen en çok yaşayan hobbitler Yaşlı Took (130) ve Bilbo Baggins (131)’dir.

Kayıtlı tarihlerine bakıldığında ilk başlarda 3 farklı türde fiziksel ve kültürel farklılıklar gösterdikleri görünür. Stoor’lar sakallı yüzleriye ve suya, kayıklara, yüzmeye olan ilgileriyle; Fallohide’lar uzun zayıf yapılarıyla, sarışınlıklarıyla ve dış dünyaya açık arkadaş canlısı olmalarıyla; Harfoot’lar ise inşa ettikleri sayısız oyuklarıyla bilinirdi. Daha sonra Harfoot’lar standart ve ayrılamaz duruma gelmişlerdir.

Three_Kinds_of_Hobbits
Hobbitlerin 3 Türü

Tarih boyunca Hobbitler tehlikelere karşı eşsiz cesaret, dayanıklılık ve sabır özellikleriyle dikkat çekmişlerdir. Hobbitler Göçebe Zamanları (3.Çağ 1050 yılında Harfoot’ların Eriador’a yerleşmesine kadar olan süre) boyunca sürekli gezdikleri yerlerdeki dillere, kültürlere ve insanlara çabucak uyum sağlamışlardır. Shire’da ise dışa kapalı, rahat bir hayata alışmışlar ve çiftçiliğe, yemeğe, pipo otu tüttürmeye, sosyalleşmeye, şecerelerine önem vermişlerdir. Ayrıca bira içmeyi ve –eğer mümkünse- günde 6 öğün yemek yemeyi severler. Ayrıca her haftanın son gününde, öğleden sonra bir araya gelip yemekli şenlikler düzenlemişlerdir. Bu kadar rahata alışmalarına rağmen bu halk, zor durumlarda potansiyel özelliklerini gün yüzüne çıkarmıştır. Örneğin, 3.Çağ’ın 2758-2759 yılları arasında meydana gelen Uzun Kış’ı Gandalf’ın da sayesinde birlik olarak atlatmışlardır. Sméagol’un çok uzun süre yüzüğü taşımasına rağmen kötülüğe kapılıp Tayf’a dönüşmemesi de Hobbitlerin doğalarının getirdiği özellikler sayesindedir.

 

            “Sende bilebileceğinden çok daha fazla iyilik var nazik Batının çocuğu. Doğru oranda karışmış bir miktar cesaret ve bir miktar bilgelik. Eğer daha fazlamız yiyeceği, neşeyi ve şarkıyı altın yığınlarına yeğleyebilseydi, burası çok daha mutlu bir dünya olurdu.”

-Thorin Meşekalkan [2]

Thorin's Farewell
Thorin’in Ölümü ve Bilbo Baggins

 

Kökenleri:

Hobbitler insan olarak düşünülmüştür çünkü Elflere ve Cücelere kıyasla İnsan ırkına daha çok benzerlik göstermektedirler ve İnsanlar gibi Arda’yı tamamen terketmelerini sağlayan ölüm onlara da bahşedilmiştir. Hobbitlerin eski zamanlarda İnsanlardan ayrıldığı en olası fikirdir.  İlk kayıtlar 3.Çağ’da, Anduin Vadisi’nde Puslu Dağlar ve Kuyutorman arasında kalan bölgede yaşadıkları zamanı gösterir, daha önceleri hakkında tutmuş oldukları belgeler kayıptır. Onlar burada yaşarken Güneyli insanlarla tanışmışlardır ve tâ torunları Rohirrim’le Yüzük Savaşı’nda karşılaşana kadar etkileşimleri olmamıştır. Dilleri Rohirric ve Hobbitish’in birbirlerine olan benzerliği sıkıntısız olarak anlaşabilmelerini sağlamıştır. Meriadoc Bradybuck daha sonraları bu ilişkiye, “Shire’ın Eski Yer İsimleri” adlı kitabında değinmiştir.

Tarihi:

Hobbitler Andunin Vadisi’ndeki yaşamları sırasında Kuyutorman’daki kötülüklerle mücadele etme cesaretini göstermişlerdir. Fakat 3.Çağ’ın başlarında Puslu Dağları aşıp göçerek, Göçebe Zamanları başlamıştır. Stoor’ların bazıları biraz geriden geldiler ve Sméagol’da bu Hobbitlerin yıllar sonraki jenerasyonundandı. Gollum’un Puslu Dağlar da yaşaması da bu sebeptendir. Hobbitler bu yolculukta farklı rotalar izlediler ancak en sonunda hepsi Baranduin Nehri (Brendibadesi) ile Weather Hills (Hava Tepeleri) arasına yerleşti. Buralarda bir çok ayrı yerleşim yerleri inşa edildi, farklılıklar karıştı ve Hobbit türleri bulanıklaştı. Görselde tüm Hobbit türlerinin göç rotaları ayrıntılı olarak gösterilmiştir.

Hobbit_Migration
Hobbitlerin Göç Yolları

3.Çağ’ın 1601 yıllında iki Fallohide kardeşler Brendibadesi’nin Batı yakasına geçmek istediler. Büyük bir kalabalık da onları izledi ve ayrıldıkları yerlerde birden bir nüfus azalması oluştu. 3.Çağ’da o topraklarda ancak Bree ve bir kaç ufak yerleşim yeri vardı. Göç sonucu yeni yerleşim yerleri kuruldu ve adı “Shire” konuldu.

Aslında Shire Hobbitleri Arnor’un son kralına sözde, göstermelik bir bağlılık yemini etmişlerdi. Tek yaptıkları üzerlerindeki yönetimi kabul etmek, yolları ve köprüleri sağlam tutmak ve ulaklara yardımcı olmaktı. Angmar’la yapılan son Fornost Savaşı’na Shire’dan bir okçu birliği destek için katılmıştır ancak başka hiç bir yerde kayda geçmemiştir. Savaş kaybedilip Arnor dağıldığında ise Shire kendi Reis’ini seçmiş ve böyle süregelmiştir. Reis’in görevi şimdiki meclis başkanı ve genelkurmay başkanı görevlerine benzer. Reis’in yanına bir de belediye başkanı seçilmektedir.

Shire’ın ilk reisi Marish Hobbitleri’nden Bucca olmuştur. Oldbuck soyunun başlangıcı Bucca’ya dayanır. Daha sonraları Oldbuck’lar Brendibadesi’nin doğusuna geçerek Buckland’i kurmuşlar ve aile isimlerini “Brandybuck” olarak değiştirmişlerdir. Aile reisleri Buckland’in Başkanı olmuştur. Oldbuck’lar/Brandybuck’lar ayrımı başladığı zaman ise “Took” adında yeni bir soy türemiş ve onlar Shire’daki gibi Reis’lerini oylama ile seçmişlerdir. Shire’daki Reis’ten farklı olarak bir özelliği bulunmaz. Tehlike anlarında yapılan toplantılar üzerinde ve Hobbit Ordusu (çok nadir de kullanılsa) üzerinde gücü vardır fakat genelde huzur ve barış içinde yaşadıklarından formalite icabı bir rütbe gibi bulunmuştur.

 

Etimoloji:

 

“Hobbit” kelimesi eski ingilizcedeki “Holbytla” kelimesinden türetilmiştir. Anlamı hole-dweller yani “delikte yaşayan”dır. Aynı şekilde Rohirrimin de bu halka verdiği isim Holbytla’dır. Tolkien bir mektubunda “Hobbit” kelimesinin telaffuzuyla ilgili şu yorumda bulunmuştur:

            “Eminim ki pek çok Hobbit, telaffuzda tıpkı İngiltere’nin kırsal halkı gibi “h” harfini düşürüyordur.”

-J.R.R. Tolkien – Alina Dadlez’e Mektubundan 19 Eylül 1962

Hobbitler ayrıca “Buçukluk” olarak, Dúnedain soyu tarafından adlandırılmıştır. Çünkü ilk zamanlar uzun boya sahip bu insanlar, Hobbitlerin iki kat uzunluğundaydı. Sonraları Dúnedain soyunun boylarında kısalmalar meydana gelse de, Buçukluk tabiri saldırgan bir biçim alarak kullanılmaya devam etti. Yani her hangi bir şeyleri eksik veya yarım olduğundan böyle bir lakap almadılar ve asla kendileri için o tabiri kullanmazlar ve kullanılmasını da tercih etmezler. Buçukluk kelimesi Halfling’in Westron’dan çevirisidir ve farklı dillerde farklı kullanılmıştır. Quenya’da Perian ve Periandi olarak, Sindarin’de ise Perian ve Periannath şeklindedir.

Ayrıca “Hobbit” kelimesi ve onu alakadar eden yer isimleri vs. dahil her şey Middle-Earth Enterprises tarafından sahiplenilmiştir. Bu yüzden oyunlarda, fan çalışmaları gibi şeylerde genellikle Hobbit ismi yerine Halfling veya farklı tabirler kullanılır.

Son olarak, üstad J.R.R. Tolkien’ın kendini ve hobbitleri anlattığı şu çarpıcı sözü:

            “Doğrusu ben, bir Hobbitim (boy hariç her şeyiyle). Bahçeleri, ağaçları ve mekanik olmayan çiftlikleri severim; Pipo tüttürürüm ve sade güzel yiyecekleri severim[…]; Böyle sıkıcı günlerde bile süslü yelekler giymeye cesaret edebilirim ve severim. Mantar tutkunuyum (tarla dışında); basit bir espri anlayışına sahibimdir […]; Geç yatar ve geç kalkarım. Pek fazla seyahat etmem.”

– J.R.R. Tolkien

[1] Hobbit – Beklenmedik Bir Parti; Sayfa 19

[2] Hobbit – Dönüş Yolculuğu; Sayfa 284

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleDarth Krayt
Sonraki makaleDarth Vader
1998, Ankara doğumlu. Bir fantastik edebiyatı tutkunu olarak Tolkien eserleri üzerine çalışıyor. Fantazya'da yoğun olarak Legendarium hakkında yazıyor. Nam-ı Diğer: Bilo Baggins