Ana sayfa Harry Potter Filmler Hogsmeade Dükkanları ve Binaları

Hogsmeade Dükkanları ve Binaları

PAYLAŞ

Öncelikle Hogsmeade köyünden biraz bahsedelim. Britanya’daki tek büyücü köyü olan Hogsmeade, Woodcroft’dan -Dean Ormanı’nda bulunan küçük bir köy- Hengist adlı bir orta çağ büyücüsü tarafından, muggleların eziyetlerinden kurtulmak amacı ile kurulmuştur. Tarihinde bir goblin isyanında büyücü karargahı olarak kullanılması da vardır. Kartpostallık görüntülerle dolu olan köy Hogwarts’ın yakınlarında bulunur ve öğrenciler üçüncü senelerinden itibaren ailelerinin izin kağıtları ile birlikte köyü ziyaret edebilirler.

 

Köy, öğrencilerin Hogwarts’a gelmek için kullandıkları Hogwarts Express’inin son durağı olan Hogsmeade İstasyonu‘na sahiptir. Öğrenciler dışında bu istasyon aynı zamanda köy sakinlerine de hizmet etmektedir. Okuldan ayrı olarak kullanılan bir Baykuş Posthanesi de bulunur. Burada 300 kadar her türden posta baykuşunun bulunduğu söylenmektedir.

 

Köyde iki ayrı bar bulunur. Albus Dumbledore’un kardeşi Aberforth’un işlettiği Domuz Kafası, öğrenciler tarafında tercih edilmeyen, tekinsiz insanların uğrak yeri olan bir bardır. İhtiyaç Odası’ndan buraya gizli bir geçit olduğu bilinmektedir. İkinci bar ise Madam Rosmerta’nın Üç Süpürge‘sidir. Öğrencilerin sıkça geldiği bu bar kaymak birası ile ünlüdür. Bunlardan ayrı olarak çalışan, mutlu çiftlerin uğrak yeri Madam Puddifoot’un Çay Dükkanıda genellikle çiftlerin buluşmalar için kullandığı bir yerdir.

 

İngiltere’nin en hayaletli binası olarak bilinen Bağıran Baraka da burada bulunur. Albus Dumbledore tarafından Remus Lupin’in kullanması için düzenlenen binaya bu isim, Lupin’in kurtadam formunda evde çıkardığı sesler yüzünden verilmiştir.

3

Köyün ticarethaneleri oldukça fazladır. Birçok çikolata ve şekerlemenin bulunduğu, çikolataları ile ünlü olan ve Hogwarts’a gizli bir geçidi olan Balyumruk Şekerci Dükkanı, öğrencilerin tüy kalem, mürekkep, parşömen kâğıdı gibi ihtiyaçlarını karşılayabildiği Scrivenshaft’ın Tüy Kalem Dükkanı, sihirli aletlerin yapıldığı ve tamir edildiği Dervish ve Banges, tezek bombası ve köpekdişli frizbileri çok rağbet gören, Fred ve George’un bir zamanlar en büyük müşterileri olduğu Zonko’nun Şaka Dükkanı, Herboloji ile ilgili materyallerin ve aletlerin satıldığı Dogweed and Deathcap, sihirli enstürmanların satıldığı ve tamirlerinin yapıldığı bir müzik dükkanı olan Dominic Maestro’s, birçok ilginç çorabın bulunduğu ve Londra’da kostüm dükkanı şeklinde şubeleri bulunan Gladrags Wizardwear, Diagon Yolu’nda bulunan, asa satılan Ollivanders‘ın bir şubesi, Quiddicth malzemelerinin satıldığı Spintwitches, bir kitapçı olan Tomes and Scrolls, kazan tamiri ve satımı yapan Ceridwen’s Kazanları da köyde bulunan ticarethanelerdir.

 

 

Yorumlar