Ana sayfa Harry Potter Filmler Hogwarts: Çapulcular Efsanesi

Hogwarts: Çapulcular Efsanesi

PAYLAŞ

 

Aylak, Kılkuyruk, Patiayak ve Çatalak gururla sunar:

1971-1978 yılları arasında okuyan Hogwarts’ın gelmiş geçmiş en matrak dörtlüsü olarak bilinen çapulcular; nam-ı diğer Aylak, Kılkuyruk, Patiayak ve Çatalak…

 

James Potter(Çatalak): Zengin ve köklü bir ailenin yaşlandıktan sonra doğan tek doğan çocuğu olmanın verdiği şımartılmayla büyüyen bir gençtir. Gırgır şamatayı seven, komik, cesur, zeki ve aynı zamanda da dürüst bir büyücüydü.

Filmde genellikle çok da iyi bir izlenim vermeyen James Potter, her zaman gençliğindeki gibi zorba ve ukala bir karakter olarak düşünmüştür. Ancak James, bundan çok daha fazlasıdır!

Maddi ve manevi sıkıntıları dahil arkadaşlarının her zaman yardımına koşan James Potter’a iyi biri demek hiç de yanlış olmaz! Gerek Lupin kurtadam olduğundan dolayı onun için animagus olan, Sirius kendi evinden kaçtığında evinin kapılarını ona açan, onlara duyduğu hayranlık yüzünden Peter’ı grubu alan James, zorba ve şımarık denmesine rağmen, sadece arkadaşlarına değil, aynı zamanda Yoldaşlık ve Dumbledore’a da sadıktı. Hatta Lord Voldemort ona Ölüm Yiyen olmasını teklif ettiğinde bunu reddetmiştir.

Ayrıca ilk yıllarındaki haşereliğine ve herkes tarafından pohpohlanmasına karşın, son yıllarda öğrenci başkanı olacak kadar aklını başına getirmiştir. Bunun yanında da çok başarılı bir Arayıcıydı da.

İlk yıllarda dönemin en başarılı cadısı Lily’nin ilgisini çekemeyen James, yıllar geçtikçe Lily ile yakınlaşmış ve en sonunda da evlenmişlerdir.

Şimdi size akıllarda kalan klasik bir soruyu sormak istiyorum. Lily öldüğünde sevgisi Harry’i korumuşken neden James öldüğünde onun sevgisi eşi ve çocuğunu koruyamadı?

Öncelikle Lord Voldemort evlerine girdiğinde ilk karşılaştığı kişinin James olduğunu, James’in Lily’e Harry’i alıp kaçması gerektiğini söylediğini biliyoruz. Ardından ise James asasız olsa bile sonuna kadar pes etmeyip savaşarak Lily’e zaman kazandırmak için Voldemort’u oyalamaya çalışırken ölmüştür. Lily ise ölmeyi kendi seçmiştir. Cümleleri toparlayacak olursak; James Lily’e zaman kazandırmak için savaşarak ölürken, Lily ölmeyi kendi tercih ederek sevgisinin Harry’i korumasını sağlamıştır.

Buradan da anlaşıldığı üzere, James de Lily de bir Gryffindor’a yakışacak şekilde oğulları için hayata veda etmişlerdir.

27 Mart 1960 doğumlu olan James Potter, 31 Ekim 1981’de Lord Voldemort tarafından öldürülmüştür.

rDV7kyzWPpn70ro30AihqFXDo1_500

Lily&James Potter

Sirius Black(Patiayak), 3 Kasım 1959’da Black ailesinin ilk çocuğu olarak doğmuştur. Kardeşi ise Regulus Arcturus Black’dir. İki kardeşten en büyüğü olmanın verdiği gerekle Black ailesinin varisi olarak anılan Sirius, tümü Slytherin olan Black hanedanının tek Gryffindor’dur.

Ailesinden daha farklı değerlere sahip olması, düşüncelerinin sürekli çakışması nedeniyle Sirius, 16 yaşında Potter’ların evine kaçmıştır. 17 yaşında ise amcası Alphard’ın yardımıyla kendine bir daire almıştır. Sirius kuzeni Andromeda Black hariç ailesini hiç haz etmemiştir. Andromeda Black, ailesinin değerlerine karşı gelerek bir Muggle olan Ted Tonks ile evlenmiştir.

Potterların sağdıcı olan Sirius, Hogwarts yıllarında da James’in en yakın arkadaşıydı. Zekası, yakışıklılığı, espiri yeteneği ve cesaretiyle birlikte; James Potter’dan pek de bir farkı yoktu.

Sirius’un hayatındaki en büyük pişmanlığı olarak adlandırdığı şey ise o da James ve Lily’e, onların sır tutucusu olacakken Voldemort’a blöf amaçlı tutucunun kimseye haber verilmeden Peter Pettigrew olabileceğini, böylece Karanlık Lord yanlış kişinin peşinden gidecekti. Ancak bu olay umduğu gibi ilerlemedi. Her neyse, bu olaydan birazdan bahsedeceğim.

Aynı zamanda Sirius, Severus Snape’den de hiç haz etmemiştir. Büyük ihtimalle bunun başlıca sebebi ise Sirius’un Severus’a yaptığı şakadır.

En yakın arkadaşlarından biri olan Remus’un kurtadama dönüşmesini, Snape’in görmesine izin vererek onu korkutmak istemiştir. Ancak işler kontrolden çıkmak üzereyken James duruma bir el atıp hem Sirius’u hem de Severus’un hayatını kurtarmıştır. Ancak bu olay, sadece Severus’un nefretini daha da arttırmıştır.

Black hanedanının varisi olmayı reddeden Sirius, Hogwarts’tan mezun olduktan sonra Yoldaşlık’a katılmıştır.

Peter’ın ihaneti yüzünden James ve Lily’nin ölümünün yanısıra, kendisi de haksız yere Azkaban’a yollanmıştır. Ancak Sirius, Azkaban’dan kaçarak oradan kaçan ilk mahkum ünvanını almıştır. Azkaban Tutsağı’nda Harry ile Bağıran Baraka’da karşılaşması ve olayların gelişmesi üzerine, artık özgür olacağına inanan Sirius için, işler yine rast gitmemiştir.

Normalde yakışıklılığına ve bu kadar sevilmesine rağmen evlenmeyi bile istemeyecek kadar sorumluluk almayı reddeden Sirius, aynı zamanda Harry’nin vaftiz babası olup, onun sorumluluğunu almak ve ona bakmak isteyecek kadar sadık ve içten bir arkadaştı da.

18 Haziran 1996’da Esrar Dairesindeki savaşta hayatını kaybeden Sirius, sonuna kadar Harry’i sevmeye ve korumaya devam etmiştir. Vaftiz oğluyla birlikte ilk ve son kez omuz omuza çarpışarak ölmüştür. Söz sözleri ise, “İyi iş, James!” olmuştur.

tgrfdesa
“İyi iş, James!”

“Eğer fareliğin insanlığından daha iyiyse, bunda pek övünülecek bir şey yok, Peter.” Sirius Black

Peter Pettigrew(Kılkuyruk): Her zaman güçlünün yanında olmak isteyen Peter, Hogwarts yıllarında her zaman James ve Sirius’a hayranlık duymuştur.

Sirius’un önerisi sayesinde Potter’ların sır tutucusu olan Peter, dostlarına ihanet edip onların ölümüne neden olmuştur. Bunun üzerine Sirius Peter’ın peşinde düşmüştür. Peter ise etrafta kargaşa yaratıp 13 masum kişinin ölümüne sebep olmuş, ardından ise işaret parmağını kesip, kendinden arta kalan tek parçaymış izlenimi vererek fareye dönüşmüş, ardından diğer farelerle birlikte kanalizasyona kaçmıştır.

Peki Peter neden Gryffindor’a seçildi?

Her şeyden kolayca etkilenen Peter, 11 yaşında Hogwarts’a girdiğinde, Sirius ve James’e duyduğu hayranlık gerçekti. O yaşında Neville gibi o da gerçekten cesur olabilmeyi dilemiş, ancak Neville’ın aksine o asla bunu gerçekleştirememiştir. Ayrıca da Seçmen Şapka’nın büyücünün isteklerine de önem verdiğini biliyoruz.

Korkağın teki olmasına karşın, Ateş Kadehi’nde Voldemort’u Harry’i öldürmemesi için az da olsa ikna etmeye çalıştığı, Ölüm Yadigarları’nda Voldemort’un verdiği gümüş ele rağmen, “Harry’nin bana borçlusun.” demesi üzerine az da olsa yardım ederek onların kaçabilmesine vesile olabilmiştir. Belki de korkak benliğine azıcık da olsa cesaret ve merhamet bulabilmiş; ömründe ilk defa korkaklığının etkisinde kalmadan bir karar vermişti.

dsfghjk
“Dünya iyi insanlar ve ölümyiyenler olarak ayrılmıyor. İçimizde hem aydınlık, hem de karanlık var. Önemli olan hangisini tercih ettiğimizdir, bizi biz yapan şey budur işte.”

Remus John Lupin(Aylak): 10 Mart 1960’da doğan Remus’u küçük yaşta Fenrir Greyback adlı bir kurtadam ısırmış ve ömrü boyunca kurtadam olmanın sıkıntısını çekmiştir. Ancak buna rağmen Remus zeki, başarılı, şakaları seven, sakin ve barışcıl biri olmuştur.

11 yaşında Hogwarts’a geldiğinde James, Sirius ve Peter ile tanışmıştır. James ve Sirius’un aksine fakir bir aileden gelip safkan olmamasına rağmen çok yakın arkadaş olmuşlardır.

İlk başta kurtadamlığını onlardan gizleyebilse de, Remus’un her ay ortadan kaybolması, James ve Sirius gibi iki zeki büyücünün dikkatini kolaylıkla çekmekteydi. Hakkındaki gerçekleri öğrendiklerinde Remus arkadaşsız kalmaktan korkarken, arkadaşları çoktan onun için animagusa dönüşebilme hazırlıklarına başlamışlardı bile.

Hogwarts’ın 5.yılına geldiklerinde hepsi rahatça animagusa dönüşebiliyordu. Peter bile!

Remus’un dönüşüm geçireceği zamanlar hep birlikte şatodan ayrılıyor, Şamarcı Söğüt’ün altından gizli bir geçitle perili olduğuna inanılan Bağıran Baraka’ya ulaşıyorlardı. Perili sanılan Bağıran Baraka’daki çığlıklar perilerin değil, Lupin’in dönüşüm geçirirkenki çığlıklarıydı.

Remus hakkındaki en büyük ironilerden biri ise, kendisi çikolatayı çok severken, çikolataların kurtlara zehir olmasıydı…

Hogwarts’tan ayrıldıktan sonra Sirius ve James gibi Yoldaşlık’a katılan Remus, Hogwarts’da öğretmenliğe başlayana kadar herkes gibi o da Sirius’u hain sanıyordu. Ancak Azkaban Tutsağı’nda Çapulcu Haritasındaki gördükleri üzerine kafasına taşlar yerine oturmaya başlamıştı bile!

Nymphadora Tonks(Sirius’un kuzeninin çocuğu) ise Remus’un onu, onun da Remus’u sevdiği kişidir. Ancak Remus Tonks ile evlenmeyi hiç düşünmemiştir çünkü kendisinin kurtadam ve fakir olmasından, ayrıca aradaki yaş farkından çekindiği için Tonks’u kendine değil, daha iyilerine layık görmüştür.

Ancak Bill Weasley de ısırılıp bir kurtadam olduktan sonra bile Veela soyundan gelen Fleur ile evlenmesinin ardından, Tonks Lupin’e itiraf eder, ardından Lupin ve Tonks, 1997 yılının yazında evlenirler.

Harry, Ron ve Hermione ile birlikte Hogwarts’tan ayrılırken Lupin, Harry’e onunla birlikte gelebileceğini söyler. Bunun üzerine ise Harry ona korkak olduğunu ve ailesini bıraktığını söyleyerek ona çıkışmış, Tonks ile birlikte kalması gerektiğini söylemiştir.

Daha sonradan ise, Lee Jordan’la birlikte gerçekleri anlatan, Pottersaati adlı bir radyo yayınında Harry’e her zaman estek olacağını söylemiştir.

Hogwarts Savaşı’ndan önce Lupin Tonks’a oğlu Ted ile birlikte annesinin yanındad kalmasını söylemiştir ancak Tonks Lupin’den ayrılamaz ve onunla birlikte savaşa katılır.

Remus Lupin ve Nymphadora Tonks, 2 Mayıs 1998 Hogwarts savaşında Dolohov adlı bir ölümyiyen tarafından öldürülmüşlerdir.

Ardından Harry, Lupin’in de isteği üzerine, oğulları Ted’in vaftiz babası olur.

557735_389941531045981_1020448193_nHogwarts Savaşı’nda Lupin ve Tonks

Döneminin Lily Evans hariç en zeki dörtlüsü olan Çapulcular, öğrencilik yıllarının son iki yılında Hogwarts’ın tüm gizli geçitlerini dahi gösterebilen bir harita tasarlamışlardır: Çapulcu Haritası.

 

fdaabae77654da76fec52373e4e25898

Tüm ciddiyetimle hayırsız olduğuma yemin ederim.

 

Farklı yöntemlerle, farklı bakış açılarıyla da olsa dahi Çapulcuların bir diğer ortak yanı ise Harry’i korumak uğruna ölmeleriydi aslında.

Çapulcuların, kasıt James, Sirius ve Remus, dostlukları hem acı hem tatlıydı. Aralarında gerçek bağlara sahip olan bu üç kişinin üçü de savaşarak öldü…

Ve ölümden sonra ise bir daha ayrılmamak üzere tekrar bir araya geldiler.

 

Muziplik tamamlandı!!

 

Yorumlar