PAYLAŞ

Lise yıllarımın geçtiği şehir olan Ankara’ya bu seferki seyahatimde, beni çok mutlu eden bir mekana gittim. Bahçelievler’de bulunan Hogwarts Express Cafe, çok da büyük alana sahip olmasa da sahipleri bizi bu büyülü dünyaya götürmek için ellerinden geleni yapmışlar. Cafe sahipleri, bu dekora dünyada çeşitli yerlerde bulunan Wizarding World temalı parkları araştırarak ulaşmışlar.  Cafe’ye girer girmez bizi Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda bulunan şömineden mektupların uçuştuğu sahnenin dekoru karşılamakta. Tavanda asılı olan mumlar ve Harry Potter filmlerinde çalan müziklerin arka fonda hafifçe çalması adeta içeri girer girmez o atmosferi hissetmenize sebep oluyor.

Harry Potter’dan esintilerin bulunduğu birçok alan bulunmakta. Dobby için özel alan, asaların bulunduğu camlı çerçeve, 9¾ çeyrek peronu duvarı ve yarım bavul detayı, bir başka duvarda Quidditch maçı, bir başka tarafında ise Weasley ailesinin uçan arabası ile Harry ve Ron’un ağaca takılı kalma sahnesi.

Hogwarts Express Cafeye gelen misafirlerin fotoğraf çekinebilmesi için birçok alan yaratılmış ve cüppe, asa, seçmen şapka gibi aksesuarlar da var. Bu alanlardan biri “Sırlar odası açıldı varisin düşmanları kendinizi kollayın.” Yazılı bir duvar. Ayrıca cafenin kendine ait fotoğrafçısı bulunmakta. Fotoğrafınızı çekip belirli sahnelere photoshop yapmaktalar. Merak edenleriniz olursa Hogwarts Express Cafe’nin Instagram sayfasından fotoğraf örneklerine bakabilirler.

Cafe’nin Menüsü

Benim en hoşuma giden noktası ise menünün çapulcu haritası şeklinde ve içinde Harry Potter evrenine ait bir sürü terim bulunması. Böyle bir cafede Kaymak birası olmazsa olmaz! Kendilerinin karıştırdıkları baharatlar ile desteklenmesi ve filmdeki ile aynı kaymak birası görselinde olması beni fazlaca etkiledi. Elbette en fazla ilgi gören ürünleri de kaymak birası. Bunun yani sıra aşk iksiri, çok özlü iksir, gevezelik iksiri, unicorn kanı gibi soğuk içecekler mevcut.

Menüde sıcak içecekler ise espresso patronum ile başlamakta. Açıkçası bunu görünce çok güldüm. Bu detay dışında kafa karıştırma iksiri, balkabaklı latte, kurtboğan iksiri gibi sıcak içeceklerde mevcut. Tatlı bölümünde ise bildiğimiz tatlılara Harry Potter dünyasından karakterlerin isimlerini vermeleri çok hoşuma gitti. Seçmen pasta, Potter, Adamotu, Minevra, Snape, Dumbledore gibi isimler verilmiş. Menüde içecek olarak normal içecek tercih eden Muggle misafirler için Muggle bölümü de mevcut. Ayrıca kasada kendinize ya da arkadaşlarınıza hediyelik eşya alabileceğiniz bir alan bulunmakta.

Ülkemizde bu tür sayılı cafe bulunmakta. Ama ben zamanla bu tür cafelerin yaygınlaşacağını düşünmekteyim. Ankara’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Potterhead olmayanların bile ilgisini çeken bu cafe kesinlikle görülmeye değer.

Yorumlar