Ana sayfa Harry Potter Filmler Hogwarts Hayaletleri ve Genel Özellikleri

Hogwarts Hayaletleri ve Genel Özellikleri

PAYLAŞ

“Bir hayalet, hepinizin şu ana kadar birini fark ettiğine güvenerek söylüyorum ki, ölmüş bir ruhun dünya üzerinde bıraktığı izdir. Ve tabii, Potter’ın bize bilgece söylediği gibi, şeffafdırlar.”

Severus Snape

Nearly-Headless-Nick’s-Party-1

 

Bir hayalet, bir zamanlar yaşamış bir büyücü veya cadının bedensiz ruhudur. Sadece büyülü varlıklar hayalet olarak ölümden sonra geri gelebilirler. Ağırlıksızdırlar ve herhangi bir yöne diledikleri gibi hareket edebilirler. Paranormal durumları gereği bizim kadar fiziksel bir etkiye sahip değillerdir. Bu sayede kendilerine zarar vermeden fiziksel objelerin içinden geçebilirler ancak ateş, su ve hava ortamlarından geçerken bazı dengesizlikler yaratabilirler. Yaşayan hallerinin grimsi-gümüş rengine bürünmüş olarak görünürler. Aynı zamanda bulundukları yerde sıcaklığı fark edilebilir ölçüde düşürebilirler. Kanıtlandığı üzere hayaletler rüzgardan yardım alarak hareket edebilmektedirler. Buna kanıt olarak, Neredeyse Kafasız Nick taşlaştığında onun hastane kanadına taşınması için büyük bir vantilatör kullanılması örnek olarak gösterilebilir.

 

Hayaletler aynı zamanda ölüm günlerinde de gözükebilir. Neredeyse Kafasız Nick, hayalet olarak ölüm günü olan 31 Ekim 1992’de gözükmüştü. Bunun sebebi ölüm ve ölüm koşulları hakkında çok hassas olmalarından dolayıdır. Onlara ölüm sebepleri sorulduğunda anlatmakta büyük tereddütler gösterebilirler. Hayaletler yok edilemezlerdir. Ancak daha önce olduğu gibi bir Basilisk bakışı ile taşlaşabilirler. Bu durum normal insanlarda olduğu gibi tedavi edilebilir ancak nasıl uygulandığı belirsizdir. Büyülü ışıklar onların geri çekilmesine yol açabilir. Yani Lumos gibi bir büyü onları geri püskürtebilir. Yürürken arkalarında bıraktıkları ektoplazmayı temizlemek için kullanılan büyüler de onları korkutabilir.

 

Sir Nicholas: Herkes bir hayalet olarak geri dönemez.

Harry: Ne demek istiyorsunuz?

Sir Nicholas: Büyücüler, daha önce yürüdükleri yerde bir kere daha yürüyebilmek için dünyaya kendilerinden solgun bir iz bırakırlar. Ama çok az büyücü bu yolu tercih eder.

 

Sirius’un ölümünden sonra Harry, Neredeyse Kafasız Nick’e Sirius’un da onun ve diğerlerinin olduğu gibi dönüp dönemeyeceğini sormuştur. Sir Nicholas ona durumu, sadece ölümden korkanların hayalet olarak geri dönebileceği şeklinde açıklamıştır. Hepsi ya ölümden korktukları için bu hale gelmiş ya da bulundukları yerle ilgili güçlü bir bağlantıları olduğu için hayalet olmuşlardır. Ölen büyücü ve cadıların solgun izlerini ölüm perdesinin ötesine taşımak mümkün değildir. Yani sonsuza kadar hayalet olarak kalmak zorundadırlar. Bu yüzden çok az büyücü ve cadı bu yolu tercih etmiştir. Ayrıca hayalet olarak geri dönmek bir kişinin ruhunun durumuna da bağlıdır. Örnek olarak ruhu parçalanmış Tom Riddle’ın hayalet olarak geri dönmesi mümkün değildir.

Büyücü dünyasının bir parçası olduklarından dolayı hayaletler aynı zamanda Sihir Bakanlığı’nın da bir parçasıdır. Yani Sihir Bakanlığı’nın hayaletler üzerinde bir takım güçleri ve yetkileri vardır. Buna örnek olarak, Mızmız Myrtle’ın kardeşi Olive Hornby’nin düğününü bozduğu için Hogwarts’a dönmeye zorlanması gösterilebilir. Aynı zamanda Sihirli Yaratıkların Denetimi ve Düzenlenmesi dairesinde hayaletlerin refahı için açılan bir Ruh bölümü de bulunmaktadır.

hogwarts_house_ghosts_by_enife-d5mwkov
Kanlı Baron, Gri Leydi, Neredeyse Kafasız Nick ve Şişman Keşiş

 

Biz Harry Potter serisinde hayaletlerin birçoğunu Hogwarts içinde görüp tanıma şansına erişmiştik. Şimdi de onlardan ve özel olarak Bölüm Hayaletleri’nden bahsedelim. Her Hogwarts binasının kendine özel bir hayaleti vardır. Binalarının yeni öğrencilerine rehberlik etmek ya da bir haberci olarak hizmet vermek için bulundukları bina ile özdeşleşmiş hayaletler bulunur. Ancak bu ünvanı nasıl elde ettikleri bilinmemektedir. Bu hayaletler:

  • Sir Nicholas nam-ı diğer Neredeyse Kafasız Nick, Gryffindor binasında,
  • NicoFlamel

(Dost canlısı bir hayalet olarak bilinir. Başarısız bir şekilde gerçekleşen idamı sebebiyle Neredeyse Kafasız Nick ismini almıştır. Kendisine “Sir Nicholas” denmesini tercih eder ve tam adı Sir Nicholas De Mimsy-Porpington’dur.)

  • Kanlı Baron, Slytherin binasında,
  • BaronHP

(Kanlı Baron son derece asosyal ve kendi binasındaki öğrencilerin dahi korktuğu bir hayalettir. Peeves’i kontrol edebilen tek kişi odur ve kendisi Helena Ravenclaw’ın ölümünden sorumludur.)

  • Şişman Keşiş, Hufflepuff binasında ve
  • Friar_Feast

(Sir Nicholas gibi dost canlısı ve çoğunlukla da neşeli bir hayalettir. Sık sık Peeves’in hak etsin ya da etmesin ikinci bir şansa layık olduğunu düşünür.)

  • Helena Ravenclaw nam-ı diğer Gri Leydi, Ravenclaw binasındadır.
  • Helena_Ravenclaw_DH2

(Doğrudan dört kurucu ile ilişkisi olan tek hayalet, Rowena Ravenclaw’ın kızı Helena’dır. Kitaplarda hortkuluk için Harry’e olan yardımı ile bilinir.) 

“Hayatımın bu zayıf taklidini seçtiğim için ölümün sırları hakkında hiçbir şey bilmiyorum, Harry.”

Sir Nicholas

 

Hogwarts’da bu dördü dışında başka hayaletler de bulunmaktadır. Uzun süre herkesin sıkıcı bulduğu Sihir Tarihi dersini veren Profesör Cuthbert Binns, Sırlar Odası’nın girişinin bulunduğu tuvaletin hayaleti olarak Mızmız Myrtle, filmlerde karşımıza Dean Thomas’ın içinden geçen hayalet olarak çıkan Gryffindor Kulesi’nin hayaleti bunlardan birkaçıdır. Ayrıca Peeves sanılanın aksine bir hayalet değildir. Kendisi yaramaz ve gürültücü bir cindir.

 

Aynı zamanda seri boyunca Rowling’in yazmayı planladığı ama daha sonra vazgeçtiği birçok hayalet bulunmaktadır. Bunlardan biri Dean Thomas’ın babasıdır. Kendisi babası ile ilgili “gençken öldüğü ve bu yüzden muggle mı yoksa büyücü mü bilmediği” bilgisini vermiştir. Rowling bu hikayeyi Neville’ın hikayesi için feda etmiştir. Ki hikayesi kimse tarafından bilinmiyor gibi gözükse bile Neville tarafından en başından beri biliniyordu. Rowling’in bir diğer hayalet planı da Arthur Weasley içindi. Ölümünün Weasley ailesi için farklı bir deneyim olacağını planlıyordu ama ileride onun hikaye üzerindeki rolleri için başka bir karakter koyması gerektiği için bundan vazgeçti. Rowling aynı zamanda Potterlar’ın ölümü ve onlara olan ihanetle ilgisi olan Pyrites isimli bir hayalet yaratmayı düşünmüştü. Ama Birinci Büyücü Savaşı’nda Voldemort’un yandaşı olan bu büyücüyü olduğu gibi bırakmayı seçti. Bir Weasley kuzeni olan Mafalda bir diğer hayalet planlarından biriydi. Ancak hikayesi Rita Skeeter’a yer açmak için rafa kaldırılmıştı. Florean Fortescue de Harry’nin son kitapta bilgi almak için gideceği bir hayalet olarak düşünülmüştü ama bu görevi daha sonra Gri Leydi ve Phineas Nigellus Black’e verildi. Son olarak Rowling’in bahsetmeye hiç fırsatının olmadığı Hermione Granger’ın kız kardeşi vardır.

Yorumlar