Ana sayfa Harry Potter Filmler Hogwarts Profesörlerini Yakından Tanıyın!

Hogwarts Profesörlerini Yakından Tanıyın!

PAYLAŞ

11. yüzyılda kurulan Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda kim bilir ne profesörler gelip geçti. Hogwarts tarihine göre konuşacak olursak bildiğimiz profesör sayısının oldukça az olduğunu anlamamız mümkün. Profesörleri genel olarak incelediğimiz zaman görev yapan her profesör, yaşadığı dönemde büyük ses getirmiş ve mutlaka ismini duyurmuştur. Tabi bunların yanında ismini Hogwarts sayesinde duyuranlar da var.

Hogwarts’ta profesör olmak için profesör adayı kişinin özellikle bir sınavda başarı olması beklenmez. Normal hayatında da yapacağı işte başarılıysa Hogwarts’ta profesör olabilecek kapasitede görülür. Örneğin Rubeus Hagrid. (Makalenin ilerleyen bölümlerinde Rubeus Hagrid’den bahsedeceğiz.)

Hogwarts’ta profesörlerin geneli eğitim-öğretim dönemi boyunca öğrenciler gibi Hogwarts’ı yuvaları haline getirir ve orada kalırlar. İstisna olarak bazı profesörler Hogwarts’a yakın bir yerde yaşıyorsa boş zamanlarında evlerine dönerler.

Hogwarts’ı yuvası haline getirmiş profesörlerin başında kesinlikle Dumbledore geliyordu. Albus Dumbledore’un Hogwarts’ta ne zaman profesörlük yaptığı net olarak bilinmez ama 1938 yılından önce başladığı bilinir. Yaşadığı sarsıntılı olaylardan sonra Hogwarts’a Biçim Değiştirme profesörü olarak dönen Albus Dumbledore 1957 yılına kadar profesörlük yaptı. Daha sonra dönemin müdürü Armando Dippet tarafından rütbesi yükseltildi ve müdür oldu. Ölümüne kadar da müdürlük yaptı.

dumbledore_by_gammyun   

Albus Dumbledore’dan sonra Hogwarts’ı yuvası haline getirmiş kişilerden biri de Minerva McGonagall’dır. 1957 yılında dönemin Biçim Değiştirme profesörü Albus Dumbledore müdürlüğe atandıktan sonra Minerva McGonagall onun yerine geçerek Biçim Değiştirme profesörü olmuştur. Daha sonra Gryffindor’un bina başkanlığını yapmıştır ve müdür yardımcılığına kadar yükselmiştir. 1997’de Albus Dumbledore’un ölümünden sonra müdüre olmayı bekliyordu ama bakanlıktan gelen karar ile Severus Snape olmuştu. Büyük savaştan ve Severus Snape’in ölümünden sonra Hogwarts’ta işleri yoluna koymuş ve müdüre olmuştur. 2012 yılında ölmüştür ve ölene kadar da Hogwarts’ta müdürelik yapmıştır.

mcgonagall_by_lasse17-d4r0sn6

Profesör Cuthbert Binns Hogwarts’ın en emektar profesörlerindendir. Kendisiyle ilgili çok bilgi yoktur maalesef. Hogwarts’ta ne zaman profesörlüğe başladığı bilinmiyor. Kendisi Sihir Tarihi öğretmenidir ve bu ders çoğu kişi tarafından sıkıcı görülür. Profesör Binns görevine insan olarak başlasa da görevi sırasında ölmüştür ama yine de profesörlük yapmaya devam ediyor. Hogwarts’ta profesörlük yapan tek hayalettir ve kimisine göre öldüğünün farkında bile değil.

binns-mk

Profesör Filius Flitwick “Bir o kadarı da yerin altında var.” Cümlesini kuracağımız kişilerden. İnsan ve goblin kırması olduğundan boyu kısadır. Hogwarts’ta tam olarak ne zaman profesörlük yapmaya başladığı bilinmez ama 1971 yılından önce olduğu bilinir. Kendisi Hogwarts’ta Tılsım profesörü, orkestra şefi ve Ravenclaw bina başkanıdır. Bir söylentiye göre gençliğinde düello şampiyonu olmuştur ve bu dedikodu pek çok öğrenciye moral verir düello konusunda. Kendisi Hogwarts Savaşı’nda da bulunmuştur ve savaştan sonra 2017 yılına kadar görevine devam etmiştir.

PromoHP3_Filius_Flitwick

Horace Slughorn seride büyük yer etmiş profesörlerdendir. Hikayenin temelinin oluşmasında kendisinin büyük etkisi vardır. Profesör Slughorn 1920’lerde Hogwarts’ta İksir profesörü olarak çalışmıştır ve Slytherin’in bina başkanlığını yapmıştır. 1981 yılına kadar da görevine devam etmiştir ama 1981 yılında istifa etmiştir. Aradan geçen 15 yılın ardından Albus Dumbledore, Harry Potter’ın yardımıyla ikna etmiş ve 1996 yılında tekrar Hogwarts’a İksir profesörü olarak geri dönmüştür. Hogwarts Savaşı’nda Ölüm Yiyenler’e karşı savaşmıştır.Savaştan sonra ne yaptığı ise bilinmemektedir.

Sluggy1

Pomona Sprout Hogwarts’ın renkli profesörlerindendir. Kendisinin ne zaman profesörlüğe başladığı bilinmese de 1949 da veya 1959 yılında başladığı düşünülmektedir. Hogwarts’ta Bitkibilim dersini öğretir ve Hufflepuff’un bina başkanlığını yapar. Kendisi Hogwarts Savaşı’nda bulunmuştur ve asadan çok bitkileriyle savaşa destek vermiştir. Savaştan sonra büyük ihtimal 2014 yılına kadar profesörlük yaptı. 2014 yılında yerine Bitkibilim profesörü olarak Neville Longbottom geçti.

d226647cd4649fff86f320f04356fa80

Remus Lupin maalesef Hogwarts’ta fazla duramayan profesörlerden. Hogwarts’ta yalnızca bir yıl Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörlüğü yapmıştır ve kurt adam olduğu öğrenildikten sonra ayrılmıştır. Hogwarts Savaşı’nda da yer etmiş ve savaşta karısı Nymphadora Tonks ile birlikte ölmüştür.

Remus-Lupin-promo-remus-lupin-22386366-873-1050

Rubeus Hagrid Hogwarts’ı evi haline getirmiş profesörlerdendir. Yarı dev olduğundan oldukça büyük bir bedeni vardır. Hogwarts’ta 3. Yılında Tom Riddle tarafından suçlanınca asası elinden alınmıştır ve okuldan atılmıştır. Albus Dumbledore sayesinde okulda bekçi göreviyle devam etmiştir. Harry Potter ve arkadaşları 2. Senelerinde Hagrid’in suçluluğunu kanıtlamıştır ve Hagrid aklanmıştır. Aklanmasından bir yıl sonra Sihirli Yaratıkların Bakımı dersinin profesörlüğünü yapmaya başlamıştır. Hagrid’in ne zaman emekli olduğu bilinmez ama 2017 yılında bile Hogwarts’ta çalışmaya devam ediyordu.

hagrid_icon_400x400

Severus Snape seri için sağ gösterip sol vuran karakterlerdendi. Severus Snape 1981 yılında Horace Slughorn istifa ettikten sonra onun yerine İksir profesörü olarak gelmiştir ve Slytherin’in bina başkanlığını yapmıştır. 1997 yılına kadar İksir profesörü olarak devam eden Snape 1997 yılında çok istediği Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörlüğüne geçmiştir ve onun yerine tekrar İksir profesörü olarak Horace Slughorn geçmiştir. Uzun yıllardır her Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörünün başına geldiği gibi Severus Snape de yalnızca bir yıl bu dersi öğretebilmiş ama diğer profesörlerin aksine başına kötü bir şey geldiği için değil müdürlüğe yükseltildiği için bu dersi bırakmıştır. 1 yıl müdürlük yaptıktan sonra Lord Voldemort tarafından Mürver Asa’nın sahibi sanıldığı için öldürülmüştür.

pic_1384353292_1

Sybill Patricia Trelawney “Hogwarts benim yuvam.” sözüyle özdeşleşmiş profesörlerdendir. 1979 yılında Hogwarts’ta Kehanet dersinin profesörlüğünü yapmaya başlamıştır. Kendisinin bazı tahminleri tutsa da bazıları tutmuyor. Her sene Hogwarts’ta bir öğrencinin öleceğiyle ilgili paranoyakça kehanetlerde bulunuyor. En gerçekçi kehanetleri ise transa girdiği zaman yapıyor. Umbridge tarafından yetersiz olarak nitelendirilmiştir ve profesörlükten atılmıştır. Hogwarts’tan atmayı da denemişti Umbridge fakat Dumbledore buna izin vermemişti. Savaştan sonra profesörlük yapmaya devam etmiştir. Ne zaman emekli olduğu ise bilinmemektedir.

1Безымянный

Aurora Sinistra seride arka planda  kalmıştır karakterlerdendir. Kendisinin ne zaman profesörlüğe başladığı bilinmez ama 1991 yılından önce olduğu bilinir. Kendisi Astronomi profesörüdür. Geceleri Astronomi öğrencileriyle teleskoplar ile gökyüzünü inceler. Hogwarts Savaşı’nın yapıldığı sene de profesördü ama savaştan sonra kendisine ne olduğu bilinmiyor.

Professorsinistra

Charity Burbage Muggle’lara destek çıkan iyi kalpli profesörlerimizdendir. Kendisi Hogwarts’ta Muggle Araştırmaları dersini okutuyordu. 1993 yılından beri Hogwarts’ta Muggle Araştırmaları dersini okutan Charity Burbage 1997 yılının yaz tatilinde Lord Voldemort tarafından kaçırılmıştır. Muggle’lara destek çıktığı için işkence görmüş ve en sonunda öldürülmüştür.

Dark-Arts---Charity-Burbage-and-Peter-Pettigrew-during-filming-of-Harry-Potter-and-the-Deathly-Hallows---Part-1 CharityBurbage

Firenze Hogwarts’ta profesör olan tek at adamdı. Diğer at adamların aksine daha aydın düşüncelere sahipti ve insanlara karşı aşırı saldırgan değildi. Profesör Trelawney’in Umbridge tarafından profesörlükten atılmasından sonra Dumbledore Firenze’i Kehanet profesörü yapmıştır fakat Hogwarts’ta profesör olduğu için at adamlar tarafından dışlanmıştır. 1998 yılına kadar görevine devam etmiştir. Hogwarts Savaşı’nda bulunmuştur ve savaştan sonra at adamlar onu aralarına geri almıştır.

Firenzeinharrypotter

Gilderoy Lockhart belki de Hogwarts’ın gördüğü en renkli profesördü. Hogwarts’ta 1992-1993 yılları arasında Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörlüğü yapan Lockhart yazıp çizme konusunda ne kadar iyi olsa da iş bunları uygulamaya gelince tam bir felaketti. Belki de Umbridge gibi sadece yazı yazdıran bir profesör olmalıydı. Yazdığı kitaplar ile büyücülük dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Lockhart’ın Hogwarts öğrencilerine bu kitapları satın aldırarak iyi para kazandığını söyleyebiliriz. Sene sonunda Harry ve Ron ile Sırlar Odası’na gitmek zorunda bırakılmıştır ve bir sahtekar olduğu ortaya çıkmıştır. Ron’un bozuk asasıyla Harry’e hafıza silme büyüsü yaptığı sırada büyü ters tepmiştir ve bütün hafızasını kaybetmiştir. Şimdi St. Mungo Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar hastanesinde kalıyor.

Gilderoy_Lockhart_002

Quirinus Quirrell belki de en “iki yüzlü” profesördü. Hogwarts’ta ne zaman profesörlüğe başladığı bilinmeyen Quirrel 1990 yılından önce Hogwarts’ta Muggle Bilimleri profesörlüğü yapıyordu. Kafasında sürekli sarımsak kokan bir sarık ile dolaşıyordu. Bu sarığın ve kekeleyerek konuşmasının nedeninin yaptığı turlar sırasında vampirlerle karşılaşması yüzünden olduğu düşünülüyordu. 1991-1992 yıllarında Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörlüğü yapmaya başladı. Sene sonunda Felsefe Taşı’nı korumaya çalışan Harry, Quirrell’e savaşmak zorunda kalmıştır ve Quirrell yanarak ölmüştür.

Quirinus-Quirrel_458

Rolanda Hooch Hogwarts’ın en marjinal profesörlerinden. Quidditch üzerine yeteneği dışında tarzıyla da göze çarpıyor. Rolanda Hooch’un Hogwarts’ta profesörlüğe 1991 yılından önce başlamıştır. Ne zaman başladığı net olarak bilinmeyen profesörlerdendir. Uçuş dersinin profesörlüğünü yapar bunların yanı sıra hakemlik ve antrenörlük de yapıyor. Kendisinin ne zaman emekli olduğu bilinmiyor. Büyük ihtimal Hogwarts Savaşı’ndan sonra da Uçuş profesörlüğü yapmaya devam etmiştir.

PromoHP1_Madame_Bibine

Septima Vector maalesef dersi değer görmeyen profesörlerimizdendir. Hogwarts’ta profesörlük kariyeri ne zaman başladığı net olarak bilinmeyen profesörlerden olan Septima’nın 1993 yılından önce başladığı bilinmektedir. Hogwarts’ta Aritmansi dersinin profesörlüğünü yapar. Kendisinin dersi sıkıcı bulunduğundan çok ilgi görmemiştir. 1998 yılında Hogwarts Savaşı’nda bulunduğu tahmin edilen Septima Vector büyük ihtimal savaştan sonra profesörlüğe devam etmiştir.

Vikti

Wilhelmina Grubbly-Plank “Kara gün dostu” kelimesini tanımlayabilecek profesörlerden. 1994 yılından önce Hogwarts’ta Sihirli Yaratıkların Bakımı dersini öğreten Wilhelmina daha sonra görevinden ayrılmıştır. Rita Skeeter’ın Hagrid hakkında Gelecek Postası’nda boy boy haberler yazıp kötülediği dönemlerde ise Hagrid’e sahip çıkmış ve Hagrid’in derslere giremeyecek durumda olduğu zamanlarda Hagrid yerine derslere girmiştir. Çoğu kişi tarafından Hagrid’den daha iyi bir Sihirli Yaratıkların Bakımı profesörü olduğu düşünülür. Zaten yedek profesörlük yapan Wilhelmina’nın şu an ne yaptığı bilinmiyor.

Wilhelmina_Grubbly-Plank

Vindictus Viridian huyunu suyunu bilmediğimiz profesörlerdendir. Kendisi Hogwarts’ta İksir profesörlüğü ve 18. Yüzyılın başlarında müdürlük yapmıştır. Kendisinin müdür ofisinde bir portresi vardır.

VindictusProfile

Yorumlar