Ana sayfa Harry Potter Filmler Hogwarts’ın Kurucularından Rowena Ravenclaw

Hogwarts’ın Kurucularından Rowena Ravenclaw

PAYLAŞ

Hogwarts’ın kurucularından Rowena Ravenclaw, bir çoğumuzun aklında gizemli duruşuna ayrıyeten binasının akıllı ve çalışkan öğrencileri ile yer edinmiştir.

Biyografi

Tam adı Rowena Ravenclaw olarak bilinen İskoç doğumlu bir cadıdır. Orta çağ dönemin de yaşadığı bilinmektedir. En yakın arkadaşı Helga Hufflepuff olarak bilinir. Hogwarts’ın dört büyük kurucusundan biridir. Ravenclaw binasının kurucusudur. Binasına zeki ve bilge öğrencileri almayı tercih etmiştir. Rawenclaw binasının öğrencileri çalışkan ve akıllı olarak tanımlanabilir.

Hogwarts Kurucularından Rowena Ravenclaw

Dünyanın en iyi büyücü okulunu kurmak için en yakın arkadaşları Helga Hufflepuff, Godric Gryffindor ve Salazar Slytherin ile bir araya gelmiştir.

Diğer binaların özellikleri olduğu gibi Ravenclaw binasının da belli başlı özellikleri vardır. Bina mavi ve bronz renklerine sahiptir. Binanın sembolü kartaldır ve hava elementini temsil eder. Rowena Ravenclaw binasına zeki, bilge, öğrenmeye açık ve yaratıcı öğrencileri seçmeyi tercih etmiştir.

Okul iyi bir dönem geçirdikten sonra Slytherin evinin kurucusu Salazar Slytherin Muggle doğumlu öğrencileri okula almamak konusun da bir teklif de bulunmuştur. O dönem de Ravenclaw evinin büyük bir yüzdesi Muggle doğumlu öğrencilerden oluşmaktadır. Rowena Ravenclaw ve diğer kurucular bu teklifi reddetmiş ve sonucun da Salazar Slytherin okuldan ayrılmıştır.

Hayatının Geri Kalanı

▷ 15 cosas que no sabías sobre Ravenclaw - THP

Rowena Ravenclaw’ın kızı Helena Ravenclaw Hogwarts’tan mezun olduktan sonra annesinin diademini çalmıştır. Diadem için kullanan kişinin bilgeliğini arttırdığı söylenmektedir. Helena annesinin zekasını kıskanmakta ve annesini geçme umuduyla tacı çaldıktan sonra Arnavutluk’a annesinin ulaşamayacağı bir yere götürmüştür. Kızının ihanetinden sonra sarsılan Rowena Ravenclaw kızının ihanetini yalanlanmış ve bunu diğer kuruculardan bile saklamayı tercih etmiştir.

Kısa bir süre sonra hastalanan Rowena Ravenclaw kızının ihanetini hiçe sayarak kızı Helena’ya âşık olan Baron’dan kızını bulmasını istemiştir. Bunun sebebi kızını son bir kez görmek istemesidir. Baron Helena Rovenclaw’ı Arnavutluk’ta bir ormana kadar takip etmiş fakat Helena onunla birlikte gelmeyi reddedince onu bıçaklamış ve ölmesine sebep olmuştur. Sonrasın da suçluluk duyan Baron kensini de bıçaklayarak öldürmüştür. Helena ve Baron daha sonrasın da sırasıyla Hogwarts’ta Ravenclaw ve Slytherin evlerinin hayaletleri olmuştur. Rowena Ravenclaw ilk ölen Hogwarts kurucusudur.

Yetenekleri

 • En dikkate değer yeteneği keskin zekası ve bilgeliğidir.
 • Tılsımlar konusun da belli bir beceriye sahiptir.
 • Hogwarts’ın sürekli değişen kat planının Rowena Ravenclaw tarafından tasarlandığı düşünülmektedir.

Ravenclaw Diademi

Rowena Ravenclaw’ın çalınan diademi Tom Riddle tarafından Helena Ravenclaw’dan yok edilmesi amacıyla yeri öğrenilmiş fakat sonrasın da Tom diademi hortkuluğa çevirmiştir. Daha sonra diadem Hogwars’ta saklanmış ve Harry Potter diademi bulduğu zaman yok etmiştir.

Ravenclaw Binasına Mensup Olan En Yetenekli Büyücüler

 • Cho Chang
 • Filius Flitwick
 • Garrick Ollivander
 • Gilderoy Lockhart
 • Helena Ravenclaw
 • Luna Lovegood
 • Padma Patil
 • Quirinus Quirrell
 • Sybill Trelawney
 • Xenophilius Lovegood
Yorumlar