Ana sayfa Oyunlar World Of Warcraft Warchief Orgrim Doomhammer

Warchief Orgrim Doomhammer

PAYLAŞ

Orgrim Doomhammer Warcraft evreninde prensipli bir karakterdir. Orgrim Doomhammer, Blackhand ve Gul’danın destekçileri tarafından “the Backstabber” yani “Arkadan Bıçaklayan” olarak bilinir. Orgrim Doomhammer ilk savaşın sonlarında ve ikinci savaş esnasında Blackrock Klanı’nın Chieftain’ı ve Horde’un Warchief’iydi.

BİYOGRAFİ

orgrim

Blackrocks’un Orgrim’i ve Frostwolves’un Durotan’ı, çocuklarken Nagrand’daki Kosh’harg festivali sırasında herkes çadırlarda uyurken gizlice çadırlarından çıktıklarında rastgele tanıştılar. Baş belası iki genç uyku zamanlarında yataklarından klanların kurul toplantısını gözetlemek için ayrılmışlardı ancak sadece ağır bir hayal kırıklığına uğradılar.Gecenin kalanını birbirlerine meydan okuyarak geçirmek yerine ikili aralarında bir bağ oluşturdular. Bu arkadaşlık yasak değildi ancak Blackrock ve Frostwolf klanlarının geleneklerine karşıydı. Buna rağmen Orgrim ve Durotan hiçbir zaman arkadaşlıklarını bitirmediler.

Terokkar Forest’daki bir yarış sırasında yanlışlıkla kızgın bir Ogre’ye rastladılar ve hayatları pahasına koştular. Görünüşte vardıkları yerde hiç birşey yoktu arından bir grup Draenei gözüktü ve ikiliyi kurtardı. Ardından günün kalanını Restalaan’la geçirdiler ve Velen’le görüştüler.

Orgrim, Thunderlord Klanı’nın üyesi olarak gücünü arttırmaya başladı . Blackrock Klanı’yla Thunderlord Klanı arasında güçlü bağlantılar vardı bu sayede Orgrim iki tarafta da gücünü artırabilecekti. Babasının ölümü üzerinde Orgrim, Doomhammer’ın kullanıcısı ve Blackhand’in sağ kolu oldu.

Ner’zhul Draeneiların düşman olduklarını ve yok edilmeleri gerektiğini söylediğinde Orgrim, Blackhand’e Oshu’gun yakınlarında eşlik etti. Orgrim,Draenei’lere açılacak savaşa karşıydı,Blackhand’in emirlerini uyguladı hatta Gul’dan’nın yetiştirdiği kana susamışlığı kabullendi.Ancak Durotan gibi Orgrim’de, Orc’ların kandırılıp kandırılmadığını merak ediyordu. Mannoroth’un kanından içmeyen birkaç Orc’tan biriydi, Warchief’inin ve kabile reislerinin içtiği damardan içmenin yakışık olmayacağını iddia etti. Blackhand bu bahaneye inanacak kadar saftı ancak Gul’dan değildi ve o andan itibaren Orgrim’e dikkat etmeye başladı.

Birinci Ve İkinci Savaş

Orgrim, Azeroth Krallığı’nın ordularına karşı savaşlarda komutanlık yaparak Blackhand’in en güvenilir komutanları arasına girmişti. Orgrim zaman geçtikçe Blackhand’in kararlarına daha az ikna oluyordu ve Gul’dan’ın hareketleri hakkındaki şüpheleri artıyordu. Gul’dan ölmekte olan Medivh’in kafasındaki sırları öğrenebilmek için komaya girdiğinde Orgrim gücünü arttırmak için bir fırsat buldu ve Blackhand’i öldürüp Horde’un yeni Warchief’i oldu.

Bu sırada Durotan, Orgrim’i görmek için yola çıkmıştı. Frostwolf Klanı, Durotan’nın Gul’dan’ın planlarını uygulamasını reddettiği için sürgün edilmişti. Durotan, Gul’dan’nın ihanetini, yani Kil’jaeden’le olan anlaşmasını biliyordu ancak bu konu hakkında sessizliğini korumuştu. Sonunda Orgrim’e Gul’dan ve Shadow Council hakkındaki bilgilerini söylemeye karar verdi ve Orgrim, kötü büyücüyü durdurmanın tam zamanı olduğunu söyledi. Durotan evine dönerken Gul’dan’ın ajanları tarafından pusuya düşürülürdü. O ve eşi öldürüldü. Onların yeni doğmuş bebekleri öldü sandılar. Ama onu gladyatör olarak yetiştirecek ve ona Thrall adını verecek Aedelas Blackmoore tarafından bulundu.

Warcraft-Orgrim

Blackhand’in aksine Orgrim Gul’dan ve konseyi tarafından yönetilmeyi reddetti. Orgrim Garona’yı esir aldı ve Gul’danın Shadow Council’inin yerini öğrenmek için ona işkence etti. Ve Horde’u zehirlediğini düşündüğü için Shadow Council’i yok etmek istedi. Orgrim güçlerini kırmak için Warlock ve Shadow Council üyelerini öldürdü.

Gul’dan uyandığında yeni Warchief’in Shadow Council’i yok ettiğini ve warlockları ise hain ilan edip idam ettiğini ve onuda öldüreceğini öğrendi. Gul’dan, Orgrim’i dünyadaki insan büyücülere karşı koyması için onu hayatta tutması gerektiğini hatırlattı . Ve ona sadık olacak Death Knightlardan oluşan bir ordu kurmaya söz verdi.

Doomhammer, İkinci Savaş’ta ve Khaz Modan’a olan saldırısında ön safhalarda bulunup Horde’a liderlik etmiştir . Horde’u demir yumruk olarak yönetmesiyle birlikte Doomhammer, bir diplomat olarak cesaretini gösterdi ve Azeroth’un Goblin’leri ve Troll’lerinin aralarında bulunduğu yeni ittifaklar edindi . Doomhammer, Blackrock Spire’ı Horde’un operasyon üssü olarak istedi ve Dragonmaw Clan’nından Zuluhed’e Demon Soul hakkındaki araştırmalarına devam etmesine izin verdi. Savaşta Horde’a yardım edecek ejderhala yetiştirmesi içinde Alexstrasza’yı esir aldı.

Komutası altında Horde, doğu topraklarına saldırdı, Khaz Modan’nın çoğunu fethetti ve Lordaeron’la Quel’Thalas’ı büyük bir hasara uğrattı.Ayrıca Orgrim, Alterac’ın hükümdarı Lord Perenolde’la bir anlaşma yaptı. O milletin güvencesi ve Horde’un saldırısı altında kalmayacağı karşılığıyla Lord, Orgrim ve Horde’un dağlardaki geçitlerden Lordaeron’nun başkentine varmasına izin verdi. Orgrim, Lord’un şüpheli davranışlarına rağmen kabul etti.

Doomhammer’ın Gul’dan hakkındaki değerlendirmeleri doğruydu. Horde, Lordaeron’nun başkentine son ve ağır bir saldırıya hazırlanırken Gul’dan’ın Stormreaver Klanı, Cho’gall’ın Twilight’s Hammer’ı ve Warlock’a bağlı olan diğerleri Horde’dan ayrıldı ve güneye doğru yelken açtı. Onu Tomb of Sargeras’a kadar kovaladıktan sonra Orgrim, Blackrock Klanı’nın bir bölümüyle Black Tooth Grin Klanı’nı Stormreaver ve Twilight’s Hammer ordularına saldırması için yolladı. Gul’dan ve Warlockları Tomb of Sargeras’a girdiler ama orada şeytanlar tarafından öldürüldüler. Kalan kuvvetler ise Orgrim’in kuvvetleri tarafından yok edildi.

Gul’dan’ın ihaneti nedeniyle yaşanan yenilgilerle zayıflıyan Horde, Lordaeron’nun başkentinden Blackrock Spire’daki kalelerine gitmeleri için zorlandılar. Orada Anduin Lothar ve onun paladin koruması tarafından yönetilen Alliance of Lordaeron’a karşı savaştılar. Savaş sırasında Warchief ve Azeroth’un Aslanı karşı karşıya geldi. Bazıları Lothar’ın adilce öldürülmediğini söyler. Ama Doomhammer amacına ulaşamamıştı. Alliance’ın kuvvetleri kırılmamıştı, Lothar’ın komutanlarından biri olan Turalyon, Horde kuvvetlerini yenilgiye uğratmış ve onları Dark Portal’da yakalamıştı. Lothar’ın ölümünden kısa bir süre sonra Orgrim, Turalyon tarafından yenilgiye uğratılmış ve esir düşmüştür.

Orgrim vs Lothar

 

THRALL  İLE  TANIŞMA

Blackrock Spire’daki yenilgiden sonra Doomhammer esir olarak alındı ve acayipliğin temsilcisi olarak Lordaeron’un kralı Terenas’ın sarayında kaldı. Her nasılsa Doomhammer Lordaeron Şehri’nden kolayca kaçtı ve halkının başına gelenleri gördüğü bir tutsak kampına vardı. Savaşta liderlik ettiği kana susamış savaşçıların aksine Doomhammer sadece bitkin ve uyuşuk ruhlarla karşılaştı. Umudunu kaybeden Doomhammer neredeyse uyuşukluğa teslim oluyordu ama tutsak kampından kurtulmak için kendine gelmeye karar verdi. Orgrim, Lordaeron’un az seyahat edilmiş yerlerinde bir keşiş olarak yaşadı ta ki Frostwolf Klanı’ndan Drek’Thar’la temasa geçene kadar.

Yaşlı Shaman, Doomhammer’a, Alterac’ın yüksek dağlarında yaşayan Frostwolfs ile duran genç bir Orc olduğunu bildirdi. Bu Orc, Durotan’nın kaybolmuş oğluydu. İnsanların elinden kurtulmuş ve halkını aramaya başlamıştı. Durotan’nın oğlu Thrall, esir alınmış Orc’ları özgürlüklerine kavuşturmayı ve onlara eski şereflerini sağlamayı kararlaştırmıştı. Orgrim, eskiden Thrall’ı Grom Hellscream’den duymuştu, Thrall klanını aramaya başlamadan önce Grom’la tanışmıştı. Hellscream genç Orc hakkında güzel şeyler söylemişti.

Genç Orc, Doomhammer’ın ilgisini çekti ve Frostwolfs’a gitmeye karar verdi ancak önceden klana, Thrall’ın onun kim olduğunu bilmemesini söyledi. Doomhammer vardığında kimse onu adıyla anmadı ya da Thrall’a onun hakkında bir şey söylemedi. Thrall, Doomhammer’la tanıştığı o gece, hakkında o kadar iyi ve yüce şeyler duyduğu Horde’un eski lideriyle tanıştığını anlamadı, sadece ateş başında ısınan yabancı bir Orc gördü. Gece çöktüğünde Thrall, yabancının gizemli tavırlarından ve insanlarla savaşmanın gereksiz olduğunu savunmasından dolayı aşırı derecede rahatsız oldu. Thrall, Orc’ların özgürlükleri için savaştıklarını ve buna değdiğini belirttiğinde yabancı ona eğer buna inanıyorsa Frostwolf Klanı’yla dağlarda neden saklandığını sordu. Daha çok sinirlenen Thrall sonbaharda güneye, Grom Hellscream’e ve Warsong Klanı’na katılacağını ve onlarla Orc tutsakları kurtaracaklarını iddia etti. Yabancı bu görüşüyle alay etti ve Hellscream’i ”içine şeytan kaçmış hayalperest” olarak aşşağıladı. Thrall, Frostwolf Klanı’nın konukseverliliğine hakaret eden yabancıya meydan okudu. Bu Doomhammer’ın tam olarak olmasını umduğu şeydi. Frostwolf Klanı’nın korkaklar olduğunu ve bir ırk olarak insanları yenemeyeceklerini ima etti, Thrall klanı ve halkı için ona karşı gelince, Orgrim Doomhammer hayal kırıklığına uğramadı. Ve bu savaşta, Thrall’ın savaşma yeteneğini görebilecekti.

Orcların Kurtuluşu

Genç Shaman’a yenildikten ve merhamet gösterildikten sonra Orgrim kendisinin Horde’un Warchief’i olduğunu söyledi. İlk başta Thrall böyle önemli birine yani Orgrim Doomhammer’a karşı geldiği için şaşırarak özür dilemeye başladı. Orgrim onu durdurdu ve özür dilemesine gerek olmadığını söyleyip kendini tanıtmamasının nedenlerini anlattı. Esir alınmış Orc’ları kurtarmak için olan planını anlattı ve Thrall’la Drek’Thar yardım etmeyi kabul ettiler.

Hellscream ve Warsong Klanı’yla birlikte tutsak kamplarını basıp içindeki Orc’ları kurtarabilme gücüne sahiplerdi.Beşinci baskında Alliance geleceklerini biliyordu atlı şövalyelerden oluşan bir ordu hazırladı. Orc’lara pusu kurdular ve kana susamış Orc’lar, şövalyelerin saldırısına maruz kaldılar. Thrall’ın kaçmaları için yarattığı karmaşanın arasında, Orgrim, bir şövalyenin ona arkasından sapladığı bir mızrağın zırhını parçalamasıyla öldü. Son nefesinde Orgrim Warchief unvanını, büyük savaş çekicini ve siyah zırhını Thrall’a verdi. Orgrim’in öldüğü eski tutsak kampı Hammerfall Horde’un üssü olarak Arathi Highlands’de bulunmaktadır.

Orgrim Doomhammer by Vaejoun

Doomhammer’ın Mirası

Orc’lar kendi memleketlerini, babasının ardından Durotar adını verdiği yeri bulduktan sonra Thrall,Durotar’ın başkentine saygıdeğer arkadaşını,akıl hocasını yani Warchief’i onurlandırmak için Orgrimmar adını vermiştir.Thrall hala siyah zırhı giymekte ve Orgrim Doomhammer’la aynı adı taşıyan çekici taşımakta,silahın kadim kehanetini yerine getirmektedir.

Ogrimmar

Doomhammer’ın ismi ayrıca, Northrend’deki Lich King’in yeri olan Icecrown’da Horde’un mobil karargahı olarak hizmet veren güçlü uçan bir savaş gemisine’de Orgrim’s Hammer olarak verilmiştir.

Postcards of Azeroth: Orgrim's Hammer, by Rioriel Ail'thera

Yorumlar