Ana sayfa Harry Potter Fantastik Canavarlar Hortkuluğu İcat Eden Kara Büyücü: Herpo the Foul

Hortkuluğu İcat Eden Kara Büyücü: Herpo the Foul

PAYLAŞ

“İlk bilinen Basilisk, bir Yunan Kara Büyücü ve Çatalağız olan Herpo the Foul (Hilebaz Herpo) tarafından yetiştirildi. Çok sayıda deneyden sonra bir kurbağanın altında kırılan bir tavuk yumurtasının olağanüstü tehlikeli güçlere sahip devasa bir yılan üreteceğini keşfetti.”

(-Newt Scamender, Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?)

Hilebaz Herpo, Karanlık Sanatlar’ın önde gelenlerindendi ve kötü bir şöhrete sahip olan Antik Yunanlı bir Kara Büyücü idi. İlk basiliski yetiştirmesinin yanı sıra ilk hortkuluğu da o yapmıştı. Bilinen en eski kara büyücülerdendi ve onun eserleri her zaman Karanlık Sanatlar’da kalıcı bir rol oynadı.

Biyografisi

Bir Çatalağız olarak doğan Herpo, yılanlarla konuşma becerisine sahipti. Hayatını Karanlık Sanatlar’a ve birçok lanet üretmeye adadı. Yaşamının bir kısmında, birçok deneyden sonra bilinen ilk Basiliski yarattı ve bir Çatalağız olarak doğduğu için kolaylıkla onunla konuştu, kontrol etti, evcilleştirdi. Bunlara ek olarak da bir ruhun doğasını ve birisini öldürmenin ruhu nasıl etkilediğini çok iyi anlama yetisine sahip oldu. Bu bilgi birikimi ve zalimlik ile birlikte, kendi ruhunun canına kast ederek onu birçok kez böldü ve Kara Büyü yardımıyla bir nesnenin içine yerleştirmeyi başardı. Böylelikle bilinen ilk Hortkuluğu da yaratmış oldu.

Büyü Yetenekleri

Karanlık Sanatlar: Herpo, tarihteki en güçlü ve etkili kara büyü kullanıcılarından biri olarak biliniyordu. Başarılı bir şekilde Hortkuluk oluşturmuş olan ilk sihirbazdır ve muhtemelen bunu yapacak işlemi icat eden ilk sihirbaz da odur fakat bu işlemi uygulamak ruhunu böler, ve onu daha az insan yapardı.

Büyü Yaratma: Sahip olduğu kötü şöhreti elde etmesini sağlayan birçok lanet üretmiştir.

Çatalağız: Bilinen en eski Çatalağızlardan biriydi. Yılanlarla konuşma yeteneği sıklıkla Karanlık Sanatlar ile bağdaştırılırdı.

F197CCAA-7E90-4DE1-A160-07EDEA8B7FB3

Basilisk Yetiştirme: Kurabağanın altındaki bir tavuk yumurtasından Basilisik yaradılacağını fark eden ve onu kontrol eden ilk büyücüydü. Bu basiliskin 900 yıl yaşadığı söylenir.

Hortkuluk: Ruhunu aktarmak için hangi objeyi kullandığını bilmesek de, Herpo başarılı bir Hortkuluk yaratmayı başaran ilk Kara Büyücü idi.

Hakkında Daha Fazlası

  • Herpo’nun hangi şartlar altında veya ne zaman öldüğü, hortkuluğunun nasıl yok edildiği bilinmemektedir. Sadece bunların olduğu varsayılır. Eğer hortkuluğu yok edilmediyse de, bir gezgin-ruh olarak yaşıyor olması mümkündür ( Bir seferinde Horace Slughorn bu durumun ölümden beter olduğunu dile getirmiştir ) .
  • İronik bir şekilde, aslında zehri ile hortkuluğunu yok edecek bir yaratık yetiştirmektedir fakat üzerindeki etkisi çok güçlü olsa gerek.
  • Herpo, Salazar Slytherin‘in uzak ata’sı olabilir. Herpo, bilinen en eski Çatalağızdır ve bu kalıtsal bir durumdur. Yani Slytherin, Herpo’nun genlerine sahip olabilir.

Kaynaklar

  1. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?
  2. Harry Potter Wiki
Yorumlar