Ana sayfa Harry Potter Filmler Hortkulukların Hikâyeleri – Bölüm 2

Hortkulukların Hikâyeleri – Bölüm 2

PAYLAŞ

Hufflepuff Kupası

Hufflepuff Kupası - Harry Potter - Hortkuluk - Hogwarts Fiyatları ...

Hufflepuff kupası, Helga Hufflepuff tarafından yaratılan üzerinde porsuk kabartması olan sihirli bir nesneydi. Hufflepuff evinin sembolü olan kupa, Helga’nın yiyeceklere düşkünlüğünün ve ev cinlerine sevgisinin ortak bir paydasıydı. Ev cinlerinin mutfaklardan büyülü yiyecekler taşımasında yardımcı olan ilk mutfak malzemesi, Hufflepuff kupasının ta kendisidir.

Ölümüne kadar Helga’da duran kupa, ailesinde yüzyıllar boyunca aktarıldı. Hortkuluk olmadan önce Hufflepuff soyundan gelen Hepzibah Smith’te olan kupa, Tom Marvolo Riddle’ın Borgin and Burkes’te çalışırken onun Hepzibah’ta olduğunu fark etmesiyle el değiştirdi. Voldemort, Hepzibah’ı öldürdükten sonra madalyonla beraber kupayı da çaldı. Hepzibah’ın ölümünü kullanarak Voldemort, kupayı dördüncü Hortkuluğu haline getirdi. Sonrasında Voldemort, kupayı koruması için Lestrange ailesine verdi, onlarda hem Gringottstaki kasalarına koydular hem de çalınmasına karşı önlem olsun diye üzerine kendini çoğaltma laneti yaptılar.

Çok özlü iksir içerek Bellatrix Lestrange haline gelen Hermione, Ron, Harry ve Griphook kasaya girdiler ve Griphook’un ihanetine rağmen kupayı almayı başardılar. Gryffindor kılıcıyla kaçan Griphook’u Voldemort öldürdü. Ardından Harry, Ron ve Hermione Hogwarts’a gittiler. Sırlar odasına giden Ron ve Hermione, Ron’un Çatal dili taklidiyle kapıyı açıp Basilisk dişi aldılar ve orada Hermione, Hufflepuff kupasını basiliks zehriyle yok etti.

Ravenclaw Diademi

Bir Potterhead: Rowena Ravenclaw'ın diademi

Ravenclaw Diademi, takan kişiye bilgelik veren ihtişamlı bir taçtı. İnsanın her zaman tedbirli olmasını öğütleyen diadem Rowena Ravenclaw’a aitti. Daha sonrasında herkesten sakladığı kızı Helena, bilgelik isteğiyle diademi annesinden çaldı. Hogwarts’tan kaçarak sırra kadem bastı, fakat annesi Helena’yı ölmeden önce görmek istedi ve Helena’ya aşık olan Kanlı Baron’u bu görev için yolladı. Baron, Arnavutluk’ta bir ormanda Helena’yı bulmadan hemen önce Helena, diademi içi boş bir ağaç kavuğuna sakladı. Geri dönmeyi reddedince Kanlı Baron ilk önce Helena’yı sonrada bunun pişmanlığıyla kendini bıçakladı. Böylece diadem yıllarca kayıp kaldı, hatta bu sebeple “Ravenclaw’ın Kayıp Diademi” olarak anıldı.

Helena, Gri Leydi olarak bilinen bir hayalet olarak Ravenclaw evinde bulunurken Tom Riddle, Helena’yı diademi yok edeceğim vaatiyle kandırıp diadem ile ilgili hikayesini öğrendi. Arnavutluk ormanına giderek diademi buldu ve bir Arnavut köylüsünü öldürerek diademi Hortkuluk haline getirdi. Diademi korunmasız bir şekilde ihtiyaç odasına sakladı.

Harry, Ron ve Hermione, aldıkları ipuçlarıyla Ravenclaw eviyle ilgili bir Hortkuluk olduğundan şüphelenerek okula geldiler. Ardından Harry, Luna’nın tavsiyesiyle Gri Leydi ile konuşmaya gitti, uzun süren ikna çabaları sonuç verdi ve Harry, Ron ve Hermione, ihtiyaç odasına gitti. Aynı zamanda ihtiyaç odasında, diademi bulma isteğinde olan Draco, Goyle ve Crabbe ile karşılaştılar, kısa süreli bir savaşın ardından Crabbe bir yangına sebep oldu, kontrolünü kaybetti. Hatta bu onun ölümüne yol açtı, fakat Harry diademi aldı, orada bir Hortkuluk daha yok edildi. İhtiyaç odası, yok edilen diademi de içine alıp götürdü.

Harry Potter

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: horcrux-harry.jpg

Harry Potter, Voldemort’un bilinçli bir şekilde yarattığı bir Hortkuluk değildi. Voldemort, bildiği bir kehanet sebebiyle Harry ve Neville arasında bir tercihte bulundu. Kıl Kuyruk’un ihanet etmesiyle Potter ailesini Godric’s Hallow’da buldu ve ilk önce James Potter’ı öldürdü. Ardından yukarı çıkarak Lily Potter ve Harry’nin olduğu odaya geldi. Harry’i öldürmek isterken Lily Potter’ın araya girmesiyle Lily öldü. Lily canını Harry’e feda etmişti Voldemort neredeyse, Hortkuluklar olmasa yok olacak seviyede zayıf düştü, bu esnada Lily ve James Potter cinayetleriyle Voldemort’un ruhunun bir parçası ayrılarak bir canlı varlık olan Harry’e geçerek onu Hortkuluk haline getirdi. Bu bazı Voldemort’a ait yeteneklerin Harry’e geçmesine sebep oldu. Çatal dili konuşabilme yeteneği de Harry’e bu şekilde geçti.

Bu olayı ilk çözen Dumbledore oldu ve her zaman Harry’i bir şekilde korumaya çalışan Albus, Harry’nin ilk Quidditch maçında yakaladığı Altın Snitch’in içine diriltme taşını yerleştirdi. Çünkü her halükarda Harry’nin bu Hortkuluk profilinden kurtulması için Voldemort tarafından öldürülmesi gerekiyordu ve o gün geldiğinde hayata dönebilmesi için ona bir kurtuluş yolunu Dumbledore bırakmıştı.

Nitekim Harry Hogwarts’a geldiğinde bu Hortkulukları hissetmesinin arkasındaki sebebi çözmüştü, bunu anlayan diğer bir kişi de Hermione oldu. Ölüm Yiyenler ve Voldemort Hogwarts’a saldırdığında Harry’nin kaçınılmaz sonuna gitmesi gerekti ve Yasak Orman’a girerken Altın Snitch’i açarak ölüme gittiğini belirtti. Voldemort, Harry’i ölüm lanetiyle öldürdü, fakat sonrasında Narcissa Malfoy, yaşama dönen Harry’e gerçekten ölüp ölmediğini kontrol etmek için yaklaştı ve Draco’nun ölmediğini ondan öğrenince Voldemort’a ve diğerlerine öldüğünü söyledi. Kısacası kendi Hortkuluğunu Voldemort kendi elleriyle öldürmüştü.

Nagini

Nedir Şu "Nagini" Meselesi? – Fantastik Canavarlar

Voldemort, Nagini’nin altıncı Hortkuluk olmasını planlamıştı, keza zaten o öyle olduğunu düşünüyordu. Nagini, cidden Çatal dili konuşan ve hatta belki dost bile oldukları düşünülebilen bir efendiye sahipti. Belki de Voldemort ona değer bile vermiştir. Sonuçta Nagini, her istediğini yaptırabildiği, hatta birbirlerine düşünce aktarımı yapabildikleri kendi gibi tehlikeli bir hizmetkâr özelliğini taşıyor.

Gerçi evveliyatına baktığımızda Nagini’yi bir Maledictus olarak Fantastik Canavarlar filminde de görüyoruz. Ailede kadınlara geçen bir kan laneti Maledictus’a dönüşmeye sebep oluyor. Nagini de bu lanetten nasibini almış bir yılan kadın, belli bir süre kendi dönüşümünü istediği zamanla sınırlı şekilde kontrol edebilse de, bu lanet ilerleyen zamanlarda onu tamamen yılan formuna hapis ediyor. Nitekim bunu gayet iyi gözlemledik.

Yılan formunda hapis kaldıktan bir süre sonra Voldemort onu satın almıştır. Ardından Arnavutluk’ta Bertha Jorkins’i öldürerek onu Hortkuluk haline getirdi. Voldemort, zayıf düştüğü zamanda Kıl Kuyruk’un Nagini’nin zehrinden yaptığı iksiri içerek hayatta kaldı. Aynı zamanda Voldemort’un emriyle Arthur Weasley’i, Esrar Dairesi’nde ağır şekilde yaraladı. Severus Snape’i öldürecek derecede yaraladı.

Voldemort, Hogwarts’a Harry’i öldürdüğünü düşünerek gururla bir şekilde gelip insanlarla dalga geçmekteydi Neville bu boşluktan yararlanıp Nagini’yi, yani son Hortkuluğu Godric Gryffindor’un kılıcıyla yok etti. Böylelikle ölümsüzlük örtüsü kalkan Voldemort, Harry ile girdikleri düelloda öldürme lanetinin üzerine sekmesiyle öldü.

Yazının sonuna geldiğimizde; “ Aslında en büyük ölümsüzlüğün arkanda bırakabileceğin güzel kalpli ve sevgi dolu insanlar olduğunu anlıyoruz.” En kıymetli şey zamansa bu yaşamda, onu da sevdiklerinize harcayın. Sevgi, en büyük sihirdir ne de olsa !

Yorumlar