Ana sayfa Dizi / Film Filmler Hortkulukların Hikâyeleri – Bölüm 1

Hortkulukların Hikâyeleri – Bölüm 1

PAYLAŞ

Hortkuluk deyince aklımıza hikâyelerinden önce sanıyorum ki duyduğumuz sesleri aklımıza geliyor, hatta laf aramızda ben bu sesi granül kahvenin üzerine su ekleyince bile duymaya başladım. İş bu hale gelince de elimizde bulunan Hortkuluklardan bahsetmekte boynumun borcu haline geldi. Aslında Voldemort’un ölmekten bu denli korkuyor olmasının simgesi olan Hortkuluklar, kötü karakter için bir alt metin de oluşturmuyor değil. Başta Harry, Ron ve Hermione’nin, sonra tüm büyü âleminin ve son olarak Potterhead’lerin baş belaları Hortkuluklar.

Tom Marvolo Riddle’ın Günlüğü

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: toms-diary.jpg

Tom’un günlüğü Winstanley Kırtasiyesinden almasıyla ileride kötü bir eşya olacak günlük, büyücü dünyasına giriş yaptı. Tom, günlüğü Sırlar Odasını açmak için kullandı. Böylece Günlük, Tom’un Slytherin’in varisi olduğunu kanıtlar bir nesne haline geldi. Tabii ki Çatal dili bilmesi Basiliski kontrol etmesine de sebep oldu. Devasa yılana Muggle doğumluları öldürmesi emrini veren Tom, Basiliskin “Myrtle Warren”, yani bildiğimiz haliyle Mızmız Myrtle’ı öldürmesi sonucu ortaya çıkan cinayeti kullanarak ilk Hortkuluğunu yarattı.

Hortkuluk büyüsü hakkında Horace Slughorn’dan bilgi almıştı. Fakat Dumbledore’un dikkatini üzerine çekmesine neden olan bu olay yüzünden hem Hagrid’in üzerine suçu yıkmaya çalıştı hem de günlüğü özel güçlerle sonra kullanılmak üzere doldurdu.

Myrtle ile konuşan Harry girişin nereden olabileceği ile ilgili bilgi edinince odaya gireceğini düşündükleri Gilderoy Lockhart’a bunu aktarmak istediler. Buna karşın kaçmakta olan Profesörü alarak Çatal dili ile kapıyı açıp Sırlar Odasına girdiler fakat ayrı düşmek zorunda kaldılar. Harry tek başına Sırlar Odasına girdiğinde Ginny’e yardım etmek isterken Tom, kendinin aslında Voldemort olduğunu açıkladı ve Basiliski Harry’nin üzerine saldı. Dumbledore’un Fawkes ve seçmen şapka içinde Godric Gryffindor’un kılıcını göndermesiyle olaylar Harry’den tarafa döndü. Fawkes, yılanı kör etti ve Harry Gryffindor kılıcı ile Basiliski öldürdü. Harry koluna saplanan yılanın dişini kullandı ve günlüğe sapladı ve zehir Hortkuluğu yok etti. Hortkuluk yok edecek maddelerden birinin zehir olduğu ortaya çıktı.

Marvolo Gaunt’un Yüzüğü

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: marvolo_gaunts_ring-1024x697.jpg

Marvolo Gaunt, Peverell soyundan gelen güçlü bir büyücüdür. Peverell ailesini, üç kardeşin hikâyesinden anımsıyoruzdur. Üç kardeş, nehirde boğulmak yerine büyüyü kullanıp köprü inşa edince ölümün kendini kandırılmış hissetmesine sebep olmuşlardı ve ölüm onlara ödüllendirme paravanının ardında intikam alma isteğiyle Peverell kardeşlerin isteklerini yerine getirmişti. Bu hortkuluğumuzun da kökeni tam olarak buraya dayanıyor.

Cadmus Peverell’in kendini öldürmesine sebep olan taş, soyunun elinde bir yüzük haline getirilmiş, zaten ölüm yadigârları sembolünü doğrudan üzerinde görebiliriz. Yüzük, Hortkuluk olmadan önce en son Marvolo Gaunt’tan oğlu Morfin Gaunt’a geçmiştir. Marvolo aynı zamanda Merope Gaunt (Riddle)’un babası, yani Voldemort’un dedesidir. Bu yönden bakarsak Voldemort’un soyu hem Peverell hem de Slytherin’dir. Okul zamanlarındaki Tom Riddle ailesini bulmak için araştırma yaparken Morfin Gaunt’u buldu ve ondan babasıyla ilgili gerçekleri öğrendi, yarı deli haldeki dayısının asasını çalarak babasının evine gitti ve yanındaki dedesi ve babaannesini de öldürme laneti kullanarak öldürdü. Tekrar Morfin’in yanına dönen Tom, Morfin’in aklına Riddle ailesini öldürdüğü sanrısının ekledi ve Gaunt soyuna ait yüzüğü Morfin’den alarak kaçtı. Babasının ve onun ailesinin ölümünü kullanarak yüzüğü Hortkuluk haline getirdi. Hortkuluğa dönüştükten sonra onu takmadı ve bir kutuya koyarak, yüzüğü takan kişiyi öldüren bir lanetle lanetledi. Aynı zamanda Gauntların harabe evinin altına gömüp eve koruma büyüleri yaptı.

Albus Dumbledore, Riddle’ın ölümsüzlük takıntısını düşünüp onun Hortkuluk oluşturabileceğini tahmin etti. Dumbledore, Gauntların evine gitti. Koruma büyülerini geçen Dumbledore, yüzükteki Peverell armasını görünce onun diriltme taşı olduğunu anladı ve Ariana’yı canlandırma arzusu ağır bastı ve bir anlık gafletle yüzüğü taktı, lanet etkisini göstermeye başladı. Hogwarts’a dönen Dumbledore yüzüğü yok etmek için Gryffindor kılıcını kullandı. Hortkuluk yok edildi ama lanet devam etti. Severus laneti sadece Albus’un eliyle sınırlandırırken yaşaması için sadece bir yıl ömür biçti.

Slytherin’in Madalyonu

Büyücü Sokağı Salazar Slytherin'in Madalyonu Fiyatı

Madalyon Voldemort’un eline Borgin and Burkes’te çalışırken geçti. Tabii evveliyatı önemli, Gaunt yüzüğü gibi Slytherin madalyonu da aile yadigârı olarak Gauntlara geçmişti. Marvolo ve Morfin Gaunt, Azkaban’a girince Merope madalyonu alarak kaçtı ve yakışıklı Muggle Tom Riddle’a aşk iksiri yapıp içirerek onunla evlendi. Bir senelik evlilikten sonra Merope, Voldemort’a hamile kaldı, hem doğacak çocuğuna hem de aşkına güvenen Merope, aşk iksirini vermeyi kesti. İksir etkisinden kurtulan Muggle Tom evden kaçtı ve Merope’yi ve doğal olarak çocuğunu da terk etti. Merope açlık ve fakirlik çekerken değerli olduğunu bilerek veya bilmeyerek madalyonu 10 Galleon’a Borgin and Burkes’e sattı.

Sonrasında Voldemort aile tarihini bilerek madalyonu aramaya koyuldu. Hufflepuff soyundan geldiği düşünülen yaşlı kadın Hepzibah Smith, Borgin and Burkes’ten, antika düşkünü olması sebebiyle, madalyonu satın aldı. Bunu bilen genç Tom arasını Hepzibah’la iyi tuttu. Bir gün Hepzibah Tom’a hem madalyonu hem de Hufflepuff kupasını evine ziyareti esnasında gösterdi. İki gün sonra Hepzibah, Tom tarafından öldürüldü, Tom, suçu da Hepzibah’ın yaşlı ev cini Hokey’in üstüne attı.

Voldemort, yoldayken Muggle bir serseriyi öldürerek madalyonu Hortkuluk haline getirdi. Onu kendi için anlamı olan bir sahil mağarasına sakladı ve aldığı önlemlerin işe yarayıp yaramadığını test etmek için Regulus Black’in ev cini Kreacher’i kullanmak istedi. İşe yaradıklarını görünce orada Kreacher’ı düşünmeden ölüme terk etti, fakat Regulus işi bitince eve dönmesini emrettiği için bu emre bağlı olarak eve dönebildi. Regulus, kusurlu bir ölüm yiyendi, şüpheleri vardı.

Hortkuluk yaratabileceğini kavrayınca Kreacher’a onu mağaraya götürmesini emretti, madalyonu alan ikiliden Regulus, Kreacher’a madalyonu yok etmesini emretti, ancak bunun için çabalayan Kreacher başarılı olamadı.

Black evinde olan Slytherin madalyonu, Mundungus Fletcher tarafından çalındı ve Fletcher onu Dolores Umbridge’e kaptırdı. Harry, Ron ve Hermione bu bilgiyi öğrenince çok özlü iksir yardımıyla bakanlığa girdi. Madalyonu elde ettikten sonra psikolojik etkilerini fark edip sırayla taktılar.

Patronus sanrısını takip eden Harry buzun altında Gryffindor kılıcını gördü ve madalyonla suya girince, burada kesiyorum direkt kurtarıldığı kısım gönlümüze su serpsin. Ron’umuz Dumbledore’un icadı sayesinde yolu bularak bizimkilerin yanına geldi ve Harry’i zor durumdan kurtardı. İşte kardeşlik. Daha sonra Harry, madalyonu Çatal dili ile açtı, direnen madalyon Gryffindor kılıcını elinde tutan Ron’a, Harry ve Hermione’nin sevgili olması ile ilgili sanrılar gösterdi, buna karşın sonunda Ron, kılıçla madalyonu yok etti.

Kaynakça

Yorumlar