Ana sayfa Harry Potter Hufflepuff; Sıradan Bir Bina Değil!

Hufflepuff; Sıradan Bir Bina Değil!

PAYLAŞ

Hufflepuff; harika bir Hogwarts Evi olmasına rağmen seride birkaç karakterin sözüyle diğer binaların gerisinde olduğu düşünülmeye başlanmış ve hakkı epeyce yenilmiş bir ev. Bu yüzden Türk Harry Potter Fandomu’nda bile insanların tercihinden uzak, sadece soyutluk ve yalnızlık gibi konuları ele alan espriler için adından söz edilen bir bina olmuş. Fakat olayın aslının böyle olmadığını hepimiz biliyoruz! Birkaç ön planda tutulan karakterin gazına gelip Hufflepuff’ı yemenize, koca bir Hufflepuff tarihini çöpe atmanıza izin vermeyeceğiz! Bu binanın da diğer binalardan aşağı kalır bir yanının olmadığını göreceksiniz!

Hufflepuff’u yalnızca iyilik melekleri doldurmuyor!

Hikayeyi hepiniz biliyorsunuz; Slytherin kurnaz olanları, Gryffindor cesur olanları, Ravenclaw zeki olanları aldı. Hufflepuff’ta geriye kalanları aldı bla… bla… bla… Böyle söyleyince insanlar nedense biraz kötü algılıyor fakat işin eğlenceli tarafını kaçırıyorlar; Hufflepuff’tan ne çıkacağı belli değil, sürpriz bir yumurta! Hele bir de Seçmen Şapka’nın çılgınlık payını katarsak… Birkaç özellikle sınırlandırılmak yerine hiçbirine uymayan birbirinden değişik insanların bulunduğu bir ortamı düşünün. Hufflepuff ortak salonunu kıskanmak ve merak etmek için yeterli bir sebep değil mi?

Cesur ve savaşçı insanları yalnızca Gryffindor mu taşıyor?

İnsanların büyük bir yanılgı yaşadığı olaylardan biri daha. Nedense neredeyse hiç korkaklık belirtisi görmediğimiz bir bina olan Hufflepuff’ın Hogwarts’ta korkaklık konusunda inanılmaz bir ünü var! Tamamiyle yalan bilgi efendim. Korkak binalar kendini biliyor, bir sıralamaya sokacak olursak Hufflepuff bu konuda lider olabilecek kişileri taşıyan bir bina değil. Hele ki yapılan savaşlarda en çok yer alan binalardan biri olduğunu ve değeri yüksek bir turnuva olan Üç Büyücü Turnuvası’nda Hogwarts’ın şampiyonunun bir Hufflepuff olduğu gözden kaçırmamamız gereken bir ayrıntı. Hatta bu ayrıntı değil bildiğiniz gözünüze sokulan bir Hufflepuff üstünlüğü!

Heyecanlı olayları her zaman Slytherinler mi başlatır?

Hmm… Bu soruya cevap vermeye pek gerek yok. Yapmanız gereken aklınıza içi canavar dolu bir çanta ve bir Hufflepuff’lu getirmek.

Olayların seyrini her anlamda değiştirebilecek buluşlar yapmak da elbet bir Hufflepuff’un işidir!

Çok Özlü İksir; ah sen olmasan seherbazlar, illegal işlerle ilgilenen uyumsuzlar ve tabi ki Harry Potter ne yapardı? Şöyle Çok Özlü İksir’in olduğu her sahneyi, her bölümü hatırlayın ve olayların sonunda neler olduğunu da hatırlayın. Her türlü amaca hizmet edebilecek en önemli iksirlerden biri. Kayda Değer İksirler yazımda da bu iksiri en önemli iksirler arasında göstermiştim. Peki bu önemli iksiri icat eden kişinin Helga Hufflepuff anamız olduğunu biliyor muydunuz?

Canlılar ile bağlantı kurma konusunda en gelişmiş bina Hufflepuff’tur!

Eğer Harry Potter evrenine aşırı sahip kişilerseniz bildiğiniz her şeyi aklınızdan geçirdiğiniz zaman fark edeceksiniz ki ne zaman bitkilerle yakından uğraşan ve buna ilgileri olan, insanlara yardım konusunda hep bir adım yakınınızda olan kişiler elbette Hufflepuff’tur.

Gelmiş geçmiş, bütün Büyüzologları geride bırakmış en ünlü büyüzolog kimdir? Elbette bir Hufflepuff olan Newt Scamander. O yalnızca canavarlar ile bağlantı kurmamış aynı zamanda diğer insanların da bağlantı kurmasını sağlamıştır.

Bitkilerin her anlamda kullanımı konusunda ustalaşmış bir profesör olan Pomona Sprout, Hogwarts Savaşı’nda bitkileriyle savaşı kazanmamız, Felsefe Taşı’nın korunması, taşlaşmışları döndürmek, Üç Büyücü Turnuvası’nın üçüncü aşamasının hazırlanması gibi gibi çeşitli bir sürü konuda bize yardımcı olmuştur ve evet o da bir Hufflepuff! Onun bitkileriyle arasında özel bir bağ var ve ne mutlu onun gibi bu bağı kurabilen insanlara!

Hufflepuff’un sağlıkçı yetiştirme konusunda da en öne çıkan bina olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Poppy Pomfrey’den sonra revirde onun yerini alan Hannah Abbott’un da bir Hufflepuff’lu olduğunu bilmemiz gerekli. Poppy Pomfrey’in ise binası bilinmiyor ama büyük ölçüde Hufflepuff hareketleri gösteriyor. Kim bilir belki de Hogwarts reviri Hufflepuff’ların nesillerce kontrol altında tuttuğu ve pek çok hikaye içeren sanıldığından daha önemli ve gizemli bir yerdir.

Yazımızı J.K Rowling’in Hufflepuff’u en güzel şekilde anlatan sözleriyle bitirmek en iyisi olacaktır;

“Hufflepuff benim her yönden favori binam. Tüm Hufflepufflar son savaşa katıldı ve bunu gösteriş için yapmadılar, pervasız davranmadılar. Hufflepuff binasının özü bu. Kızım Jessica yakın bir zamanda bana dedi ki; Bence hepimizin Hufflepuff olmayı istemesi lazım. Hufflepuff’a yerleştirilmekten hiç hayal kırıklığı duymadım. Bu yüzden herkes bu şekilde hissetmediği için biraz üzülüyorum.”

Yorumlar