Ana sayfa Harry Potter Filmler Hufflepuff

Hufflepuff

PAYLAŞ

 

Belki de gidersin Hufflepuff’a.

Haksızlığı hemen kaldırıp rafa,

Adalet için savaş verirsin.

Her yere mutluluk götürmek için…

 

Seçmen Şapka

Hufflepuff, Harry Potter serisinde anlatılan Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki dört ana binadan Helga Hufflepuff’ın kurduğudur.  Bu bina adalete, barış ve kardeşliğe önem verir.

3

 

Kurucusu Helga Hufflepuff’tur. Helga Hufflepuff Ortaçağ’ın en ünlü cadılarından biridir. İsmi  Helga, İskandinav kökenli olup ”Kutsal” anlamına gelmektedir. Diğer adı olan Hufflepuff ise ”huff ve puff” kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Seçmen Şapka’ya göre Helga Hufflepuff ”geniş ovalardan” gelmiştir. Buna göre Galler bölgesinden gelmiş olması mümkündür.  Binanın simgesi porsuktur ve toprağı sembolize eder.

Helga Hufflepuff çok çalışkan, sabırlı, sevecen ve yardımsever bir cadıydı. Küçüklüğünden beri yemek yapmaya ve pişirme büyüleri üzerinde çalışmaya başlamıştı. Epey yol kat ettiğini biliyoruz, zira Hogwarts’taki Büyük Şölenler Helga Hufflepuff’un başlattığı bir gelenektir.

4

 

Yemek pişirme ve bitkilerle ilgilendiği için çok naif bir cadı olarak görülebilir ancak aynı zamanda bir savaşçıdır Helga Hufflepuff. Godric Gryffindor nasıl muggle doğumluların hakları için savaştıysa, Helga Hufflepuff da Ev Cinleri için savaşmıştır. Onlar için en iyisini istemiş, onların eziyet çekmesindense Hogwarts mutfaklarında çalışmalarına izin vermiş, onlara çok iyi davranmıştır.

Helga oldukça arkadaş canlısı bir cadıydı, en yakın arkadaşı ise Rowena Ravenclaw’dur. Anlaşamadığı tek kişi ise Salazar Slytherin’dir. Slytherin’in muggle doğumlulara karşı olan tavrı Hufflepuff’u mutsuz etmiştir.  Okula öğrenci seçmeye gelince Helga diğer üçü gibi seçici davranmamıştır. Büyü öğrenmek isteyen herkesi binasına almıştır. Diğer binalar genelde Hufflepuff öğrencilerinin bir özelliği olmayan, sıradan ve başarısız öğrenciler olduklarını düşünürler. Ancak Hufflepuff çok güçlü büyücüler de çıkarmıştır.

3

Hufflepuff’un üzerinde porsuk kabartması olan bir kupası vardır. Bu kupanın epey güçlü bir büyüye sahip olduğu düşünülmektedir ancak ne yazık ki Helga Hufflepuff’un bunu çözecek zamanı olmamıştır. Kupa Voldemort tarafından hortkuluk yapılmıştır ve Ron ile Hermione tarafından Sırlar Odası’nda basilisk dişi ile yok edilmiştir.

Helga Hufflepuff’un nasıl öldüğü bilinmemektedir, kendisi Salazar Hogwarts’ı terk ettikten sonra, Rowena ve Godric ile uzun yıllar beraber yaşamıştır.

 

 

Hufflepuff Binası

5

Bina Başkanı : Pomona Sprout

Bina Arması: Sarı üzerinde siyah porsuk.

Bina Hayaleti: Şişman Keşiş

Binanın Konumu : Binanın girişi zindanlarda, mutfağın yakınındadır.

 

6

 

Hufflepuff Ortak Salonu’na mutfak koridorunun sağ tarafındaki fıçı yığınının arkasından girilir. Yerden iki yukarıdaki, ikinci sıranın ortasındaki fıçıya “Helga Hufflepuff” kelimesinin ritmiyle hafifçe vurulursa, kapak kendiliğinden açılır ve öğrenciler içeri girer. Davetsiz misafirleri püskürtücü önlemler sadece Hufflepuff binasında vardır. Eğer vurulan kapak veya vuruşların ritmi yanlışsa, hatalı giriş yapan kişi sirkeye boğulur.

Ortak Salon daire şeklindedir, dünyevi bir havaya sahiptir ve alçak tavanlıdır. İçerisi her zaman güneşli gibidir. Yuvarlak pencerelerinden, dalgalanan çimler ve karahindibalar görünür.

 

Hufflepuff Quidditch Takımı

7

 

Hufflepuff Quidditch Takımı kanarya sarısı cübbeler giyerler. Filmlerde tıpkı Ravenclaw takımı gibi pek fazla görünmemektedirler. Ancak en bilindik oyuncuları Cedric Diggory ve Zacharias Smith’tir.

 

 

Bilinen Hufflepufflular

8

Şişman Keşiş

Hengist of Woodcroft

Bridget Wenlock

Artemisia Lufkin

Grogan Stump

Newton “Newt” Scamander

Dugald McPhail

Eglantine Puffett

Hepzibah Smith

Silvanus Kettleburn

1940-1970

Pomona Sprout

Nymphadora Tonks

Gabriel Truman

1980-1990

Cedric Diggory

Anthony Rickett

Cadwallader

Gregory Munslow

Heidi Macavoy

Herbert Fleet

Malcolm Preece

Maxine O’Flaherty

Tamsin Applebee

Zacharias Smith

Justin Finch-Fletchley

Ernie Macmillan

Hannah Abbott

Megan Jones

Susan Bones

Wayne Hopkins

Oliver Rivers

Roger Malone

Eleanor Branstone

Kevin Whitby

Laura Madley

Owen Cauldwell

Rose Zeller

Melvin Catterick

Linda Chaddesley

Thora Dinnet

Nitin Divekar

Nicola Dodworth

Haruka Endoh

Annabel Entwhistle

Kay Formby

Trudy Galston

Brendon Halkirk

Raashid Hussain

Sisi Makerere

Bernard Maltby

Benjamin McEwen

Hecate Oakham

Madeline Ormskirk

Madhumati Parmar

Gayle Pocklington

Satinder Singh

Manish Sreenivasan

Lesley Toddington

Darrel Turner

Katsuji Yamazaki

Kousuke Yoshioka

Matthew Kettletoft

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleGodric’s Hollow
Sonraki makaleMinerva McGonagall
Eskiçağ Tarihçisi-Nümismat adayı. Tam zamanlı geek, mütemadiyen öğrenci.