Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Húrin / Thalion / Úmarth / Úrin

Húrin / Thalion / Úmarth / Úrin

PAYLAŞ

Dor Lomin’in Lordu
Doğum : İlk Çağ 441
Ölüm : İlk Çağ 500 ( 61 yaşında.)
Hükûm Yılları : İlk Çağ 462-472
Hanedan : Hador Hanedanı
Ebeveynleri : Galdor, Hareth
Eş : Morwen Eledhwen
Kardeş : Huor
Çocukları : Turin, Lalaith, Nienor.

Böyle başlar Húrin’in Öyküsü ;

Kardeşi Huor ve akrabaları ile Brethil Ormanı’nda Ork saldırısına yakalanan Húrin,kardeşi Huor ile beraber Sirion Vadisine gider,b urada Ulmo sayesinde Orklardan kurtulur ve Vaların bir lütfu sayılacak şekilde kartallar onları alır ve Turgon’un Gizli Şehiri Gondolin’e getirir.

Turgon Ulmo’nun Kehanetini dinlediği için bu Hador Soyundan gelen iki gençi hoşgörü ile karşılar, ama iki kardeş akrabalarına yardım etmekten başka birşey düşünemez olmuşlardır ve Turgon’un isteği üzerine Kartallar onları Dor Lomin’e taşır.

Ered Wethrin savunmasında babası ve halkının bir kısmını kaybetmesine rağmen Orkları Anfauglith’e göndermiştir.(462)

Böylece yönetim Húrin’e geçmiştir.

Dor Lomin’in Efendisi…

İki yıl sonra Morwen Eledhwen ile evlenir ve Turin adında fiziki görüntüsü Morwen’e benzeyen bir çocuk doğar,ondan sonra ise Lalaith doğar.

Lalaith oldukça neşeli ve babası gibi altın saçlı bir kızdır ama Thargorodrim’den çıkan veba onu hasta eder ve daha fazla dayanamayıp ölür.

472 yılında Noldor’un Yüce Kralı Fingon’un çağrısı üzerine askerleri ile Nirnaeth Arnoediad yolunu tutar,büyük bir ordu toplanmıştır, Fingon’un Ordusu, Dor Lomin Ordusu, Maedhros Birliği, Naugrim, Haldir’in Ordusu, Gondolin’in Askerleri ve Ulfang önderliğinde ki Doğudölleri…

Zafer ne Orklarındı ne de iyilerin azlığındandı.

Zafer Doğudölleri’nin ihaneti sayesinde Morgoth’a geçmişti.

Savaşın zararı büyük olmuştu, Noldor’un Yüce Kralı Fingon ölmüştü, Belegost’un Kralı Elf Dostu Azaghâl ölmüştü, Huor ölmüştü ama hain Ulfang’da ölmüştü. Talihsiz Húrin ise Morgoth’un dileğince esir alınacaktı ama bu pekte kolay değildi çünkü onun önüne çıkan her Ork baltasının darbesi yüzünden ölüyordu ve her öldürüşünde “Aure Entuluva!” (Gün yeniden doğacak!) diye haykırıyordu Húrin Thalion! Tam yetmiş kez bağırdı ve sonunda bitap düşmüş bedenini Gothmog aldı ve Angband’a götürdü.

Angband’da Thargorodrim’de bir tahta oturtulan Húrin’in karşısına Karanlıkların Efendisi Morgoth çıkar ve ondan Gondolin’in yerini söylemesini ister, bunun üzerine Húrin bunun asla gerçekleşmeyeceğini, asla kazanamayacağını söyler ve aralarında ki diyalogtan sonra sinirlenen Morgoth eliyle Dor Lomin’i işaret ederek orayı lanetler.

Ve böylece başlar Húrin’in Çocuklarının bahtsız yaşamı.

Húrin ise yok olup giden halkaların vahşetini izlemek üzere orada bırakılır.

İlk Çağ’ın 500. yılı geldiğinde Húrin serbest bırakılır ve Hithlum’a yollanır, burada Doğulular ondan çekinir ve peşine yedi yoldaş alarak Sirion Vadisinin yolunu tutar Húrin. Ancak sonraları onlardan ayrılır ve Gondolin’in yolunu tutar. Ama bir türlü girişi bulamaz ve bu durumdan Turgon haberdardır ama etrafta Orkların olduğunu bilir ve kapıları açamaz,bunun üzerine Húrin Turgon’a seslenir,

“Turgon, Turgon, Serech Bataklıklarını hatırla! Ey Turgon, saklı salonlarından sesimi duymayacak mısın?” Bu haykırıştan sonra civarda ki Morgoth’un izcileri tam olarak yerini bilmese de Gondolin’in Echoriath civarlarında olduğunu öğrenir ve bütün dikkati artık oradadır.

Ama ne olursa olsun Turgon pişmanlık duyar ve onu alması için adamlarını gönderir ama sonuç alınamaz çünkü Húrin gitmiştir.

Artık yolu Brethil Ormanı’na gider, orada Morwen’i, döneceğine söz verdiği biricik Morwen Eledhwen’i görür, çocuklarını sorar, nasıl tanıştıklarını ama Morwen cevap vermez, artık zamanı geldiğini bilir ve Húrin’in elini tutarken son nefesini verir. Bunun üzerine bütün kini ve öfkesini Haladin Hanedanına kusar ve onları lanetler. Artık yolu Nargothrond’a düşer yanında ise geride bıraktığı kaçaklar gelir. Burada bodur cüce Mim’i öldürür ve Nargothrond’un Hazinesine konan ve artık adı Glaurung’un Hazinesi olan hazineyi Menegroth’a, Elu Thingol’ün huzuruna getirir ve ailesine iyi baktığı için hazineyi ona verir ama bunu sitemli bir şekilde yapar. Húrin’in taşıdığı lanet Menegroth’a da ulaşmıştır artık, Melian ona yardım eder ama sonunda kendisinin Morgoth’un bir hizmetkarı olduğunu anlar ve büyük bir üzüntü ile oradan ayrılır.

Yenilmiş, yıkılmış, yapayalnız bir insan olarak denize atlar ve hayatına son verir Húrin Thalion…

Yorumlar