Ana sayfa Dizi / Film Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi

Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi

PAYLAŞ

Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi, Hz. Muhammed’in çocukluk ve gençlik yıllarının anlatıldığı bir film olmasının yanı sıra, İslam’ın doğuşunu da anlatmaktadır. O zamanlarda Mekke’de var olan hayata, sorunlara farklı bir bakış açısı ile bakmış olan Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi filminin, 2007 yılında çekimlerine başlanmış ve 2015’de tamamlanmıştır.

Dünya çapında 27 Ağustos 2015 tarihinde vizyona konulmuş film, Türkiye’de 28 Ekim 2016’da vizyona girecek. Yönetmenliğini ve senaristliğini Mecid Mecidi’nin yaptığı eser, oyuncu kadrosunda da Mahdi Pakdel,Alireza Nouri, Sareh Bayat ve Mahsen Tanabandeh gibi isimleri barındırmakta.

İlk gösterimini 1 Şubat 2015 günü yapması beklenmiş Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi, teknik sebeplerden dolayı bunu gerçekleştirememiş ve 12 Şubat 2015’de sunabilmiştir.

hz-muhammed

Filmin en dikkat çeken yanlarından biri ise, İran’ın en büyük bütçeli filmi olması. 40 milyon dolarlık bu emeğin karşılığını ise pek alamayan Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi, ilk çıktığı gün Tahran’da $60.000 bir hasılat elde etmiş ve bunu ancak $1.000.000 gibi bir miktara tamamlamayı başarabilmiştir.

Ayrıca Mecidi, ekip kadrosunda hatırı sayılacak kadar tarihçi ve arkeolog grubu bulundurmaktadır. Buna dayanarak, filmin Hz. Muhammed’in hayatının ardında zamanı da iyi bir şekilde yansıtmayı amaçladığın görmek mümkün.

Qom, Tahran ve Güney Afrika da çekilen Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi içerisinde Arapça ve İngilizce dillerinden faydalanıyor. Türkiye’de ise dublajlı fragmanının ardından, dublaj eşliğinde de sinemalardaki yerini alacak.

Filmin aynı zamanda iki de ödülü bulunuyor. 2015 yılında düzenlenmiş olan Camerimage Film Festival’da en iyi yönetmen(Mecid Mecidi) ve en iyi sinematografi (Vittorio Storaro) ödülünü almıştır.

hz-muhammed-film

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleKutu’nun 4. Bölümü Yayınlandı!
Sonraki makaleWho Is That Mutant?
Korku-gerilim, aksiyon, fantastik, bilim-kurgu filmlerini izlemeyi, kitaplarını okumayı seven, Star Wars, Karayip Korsanları ve Yüzüklerin Efendisi hayranı, yabancı dizileri takip eden, aksiyon, rpg oyunlarına ilgisi olan, Kratos aşığı, yeni yeni editörlük işine atılmış bir Ñoldo.