Ana sayfa Haberler Ian McShane müjdeledi: Bir karakter geri dönecek!

Ian McShane müjdeledi: Bir karakter geri dönecek!

PAYLAŞ

Game of Thrones 6. Sezonu konuk oyuncusu Ian McShane rolü hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

‘Pop Goes the News’e açıklamalarda bulunan McShane karakterinin seride sadece tek bölümde rol alacağını ancak, yanında birisini geri getireceğini belirtti.

[quote]Bir daha asla göremeyeceğinizi düşündüğünüz birini geri getirmekle yükümlüyüm. Sonra gideceğim.[/quote] [quote]Tek bölümlük bir anlaşma olduğu için kabul ettim. Ama biraz daha konuşamam, yoksa bir daha iş bulamam.[/quote]

Şimdi sorumuza gelelim. Bu kişi kim?

Aklınıza istemsizce, (muhtemelen) Jon Snow ve Stannis Baratheon’un adı geliyordur. 5. Sezon sonu itibariyle ölen iki ana karakter. Kitap açısından baktığımızda da Jon’un öldüğünü ve Stannis’in ölüm mektubunun Kara Kale’ye ulaştığını görüyoruz. Ama bu iki karakter olduğunu şahsen pek sanmıyorum.
Nedenine gelirsek; Jon’un ölümden döneceği zaten ‘beklenilen’ bir olay. Yani McShane’in sözünde belirttiği gibi şaşırtıcı bir şey olmaz. Stannis’in dönmesi de keza öyle olur ve aynı zamanda Stannis’in ölüp ölmediğinden de emin değiliz.

Başka kim olabilir?

Biraz daha kitap ağırlıklı gidelim ve birkaç sezondur beklenilen Leydi Taşyürek (Lady Stoneheart) ve Sandor Clegane’in durumunu biraz inceleyelim.

Açıkçası Leydi Stoneheart’ın ya da Sandor Clegane’in olma ihtimali az değil. Her iki karakterin de yaşadığına dair teoriler ve hatta net bilgiler olsa da olayın dizi evrenine yansıtılması durumunda oldukça sansasyonel bir etki yaratacağını düşünüyorum. Nedeni ise bu iki karakterin özellikle Sandor Clegane’in, Jon Snow ya da Stannis Baratheon kadar ön planda bir karakter olmaması nedeniyle hayranların pek fazla ‘ayy Tazı nerede ya?!’ görüşü, dileği,düşüncesi yok. Bu açıdan ‘görmeyi beklemediğimiz’ karakter olabilir gibime geliyor.

Onun dışında bir de döneceği ile ilgili hiç teori yer almayan karakterlerden Robb Stark, Eddard Stark gibi kafası kesilen ve gelemeyeceğinden şöyle böyle emin olduğumuz karakterler dışında Jeor Mormont gibi karakterlerin gelebileceğini düşünüyorum. Jeor Mormont, karakteri Sur’un Kuzey’inde katledilmişti. McShane’in karakteri Akgezen olursa Jeor Mormont’u Wight (Akgezenlerin diriltilmiş ölüleri, köleleri) olarak görebiliriz ama tabi bu uzak bir ihtimal ve ciddi bir etkisi olmaz.

Aynı şekilde, Syrio Forel’i de görebiliriz. Syrio Forel, Catelyn Tully, Sandor Clegane bunlar hep ciddi hasar aldığını ama nihai sonunu göremediğimiz karakterler. Yani, hiç ölmemiş olabilecek, belki kaçtı sayılabilecek karakterler-belki Cat hariç- Böyle olmasının nedeni ise, şahsen benim ve tanıdığım bir çok insanın orada burada dirilen karakterler görmekten bıkmasıdır.

Bu yüzden ikinci bakış açısı var.

McShane’in oynayacağı bu karakterin hiç ölmemiş olan bir karakteri geri getireceği, yanı kayıp birini bulacağı teorisi.

En kuzeyden başlayalım.

Benjen Stark. Bu adama ne oldu? Nerede? Neden 4 kitap ve 4 sezondur yok? Hiçbir şey bilmiyoruz ve kitap serisinin adının Buz ve Ateş’in Şarkısı olması, en sonunda muhtemel ‘Ateş,Buz’a karşı’ savaşını göreceğimiz gerçeğiyle birleştirildiğinde gelmesi muhtemel bilgi, Kuzey’de kaybolan Benjen’in dönüşü ve yanında getireceği o bilgi serinin sonuyla alakalı ciddi bilgi verecektir. Bu açıdan Ian McShane’in karakterinin Benjen’i bulacak olan karakter olmasını hem istiyor hem de istemiyorum. Çünkü 6. Kitaptan ve muhtemel olarak doğrudan 7. Kitaptan spoiler yiyeceğiz.

Ve tabi heyecanlı sona yaklaştıkça daha da heyecanlanma olayı var. Artık, iyice kafayı sıyıracak duruma geldik. Teoriler bir yandan, yayınlanan her bölümde daha da hızlı atmaya başlayan kalp bi yandan artık serinin sonunda ne olacağı ile ilgili, hiç değilse kayıp karakterlerden birine ne olduğuyla ilgili küçük de olsa bir bilgiye ihtiyacımız var.

Biraz güneye inelim. Son Ocak’taki Rickon.

Rickon’un durumu oldukça karışık. Açıkçası en sorunlu Stark bu genç adam. Bütün bu olaylar yaşandığında o kadar küçüktü ki, hayatına istediği gibi yön veremedi. Hayat ona yön verdi. Bunun yüzünden de oldukça agresif bir yapısı var.
Şimdi, herkes Kral Jon Stark veya Kraliçe Sansa Stark fanartlarına başladı ama, Rickon hayatta olduğu sürece (Bran’in ardından) ikisinin de Kuzey’de ciddi bir iddiası bulunamaz. Bu açıdan Rickon’un dönüşü ortalığı ciddi anlamda karıştırır. Ve artık nihai son yaklaşırken, üzülerek belirtiyorum ki, senaristler ortalığı iyice karıştırmayı deneyeceklerdir. Ama Rickon er ya da geç ortaya çıkacaktı. Bu açıdan Rickon’un asla beklemediğimiz kişi olduğuna inanmak biraz zor.

Gendry’in de ortaya çıkacağı zamanı merakla bekliyorduk. Söylentilere göre bu sezon ortaya çıkacak olan Gendry’in de beklemediğimiz kişi olma ihtimali az. Ama o kadar süredir ortada yok ki artık kendisine ne oldu, ne olmadı hakkında teori bile üretilemeyecek sorular olmaya başladı.

Peki sizin düşünceniz kimden yana? Sizce Ian McShane, ölü bir karakteri mi getirecek? Yoksa kayıp bir karakteri mi?

Yorumlar