PAYLAŞ

Kaynaklar, Google’ın Playstation ve XBox’ı gölgede bırakacak bir konsol hazırlığında olduğu kanısında.

Son dönemlerde yeni konsol haberleri oyun medyasında almış başını yürümekte. Sony’den gelen ‘daha Playstation 5’e çok var’ tadındaki açıklamalar bile oyuncu kitlesinin heyecanını söndüremiyor. Ancak en ilgi çeken dedikodular, şu sıralar dünya devi Google’ın etrafında şekilleniyor.

Google’ın oyun endüstrisine bodoslama bir giriş yapmak istediği artık bir sır değil. 2014’te Twitch’i satın almak için sırada beklediği söylentileri ve Google Play Console pek çok kişiyi meraklandırmıştı. Uzun yıllardır da tam olarak somutlaşmayan projeler için oyun geliştiricilerini bünyesine katıyordu. Ancak iddialar artık iyice güçlenmiş durumda ve en heyecan verici iddia ise Google’ın gizemli konsol planı.

KOD ADI: YETI

Bu projenin ‘Yeti’ kod adlı bir yayın platformu olabileceği üzerinde duruluyor. Bilindiği kadarıyla Yeti, kaynaklarca Netflix-vari olarak tanımlanabilecek bir yapıya sahip. Ana sunucularda yüklü ve hazır oyunlar, adanmış bir donanım yardımıyla evlerinizdeki televizyonlarda veya bilgisayarlarda oynanabilecek. Yükleme veya indirme derdi olmadan, koleksiyonunuzda sahip olduğunuz oyunlara Cloud-vari bir sistemle ulaşabileceksiniz. Ayrıca bu sistemin, yeterli sistem gereksinimlerine sahip olmayan oyuncular için büyük bir umut ışığı olacağı söyleniyor. Bu sistemin benzerleri daha önce düşünülmüş olsa da (Geforce Now, vs.), sistemin Google tarafından tasarlanıyor olması beklentiyi arşa taşıyacak gibi görünüyor.

SESSİZ VE DERİNDEN

Mart ayında gercekleşen Game Developers Conference’da Google yetkilileri çeşitli oyun firmaları ile bir toplantı yapmıştı. Toplantının ana başlığı ise Google’ın ‘Yeti’ projesi için ilgi toplamaktı. Son E3’te de benzer toplantlar yapan Google’ın sadece ‘Yeti’ projesine ilgiyi arttırmak değil, oyun stüdyolarını bünyesine katmak hazırlığında olduğu da kaynaklar tarafından dile getirildi. Ancak Google bu konuda yorum yapmayı reddetmişti. Yine de, bu gelişmeler ‘Yeti’ için tasarlanacak özel donanımın gizemli Google konsolunun kendisi olacağı ihtimalini güçlendiriyor.

Eğer iddialar doğru çıkar ve Google, Yeti projesini hayata geçirebilirse Sony ve Microsoft’un işi oldukça zor görünüyor. Zira bu donanımın diğer konsollardan ucuz olacağı ve yukarıda da belirttiğimiz gibi yüksek sistem özellikleri olan oyunları kısıtlı sistemlerde rahatça oynatabileceği, iddiaların en yankılı olanları arasında. Google’ın dünyayı gelecek yüzyılda ele geçirmeden önce biz oyuncu kitlesine böyle bir hediye vermesi çok güzel olurdu. Siz ne dersiniz?

Yorumlar