Ana sayfa Diğer Fantazya İki Dünya, Bir Yuva – Warcraft “Spoilersız” İnceleme

İki Dünya, Bir Yuva – Warcraft “Spoilersız” İnceleme

PAYLAŞ

Warcraft filmini izledik ve sizler için inceleyelim, görüşlerimizi bildirelim dedik. Merak etmeyin, spoiler vermeyeceğiz.

Warcraft evrenini bir loremaster derecesinde bilmiyor olsam da, İlk Savaş’ın, Orkların ilk gelişinin neler içerdiğini bilen biri olarak filmden büyük keyif aldığımı söylemem gerek. Ellerinde olan belli malzemeler vardı; Warcraft: Orcs & Humans adlı oyun ve Son Bekçi adıyla Türkçeye çevirisi olan kitap gibi. Orkların kendi dünyalarından Azeroth’a gelişi ve insanların orklarla olan mücadelesine odaklanmaları ve geniş malzeme içeren bu hikayeyi iki saatlik bir filme aktarmaları gerekiyordu.

warcraft-durotan-spot

Uyarlama açısından başarılı olduklarını söyleyebilirim. Warcraft’ı bilen insanların filmde gördükleri, oyunlarla alakalı en ufak detayı dahi fark etmeleri onlar için oldukça önemliydi. Oyundan dahi müzik kullanmaları oyun atmosferini hissetmemize sebep oldu.

 

Kaliteli oyuncular bulduklarını söyleyebiliriz. Travis Fimmel, Vikings dizisinde Ragnar karakterine hayat vermedeki başarısını Anduin Lothar’da da gösterdi. Tabii Anduin Lothar’ın bazı hareketlerinin biraz Ragnar koktuğunu da söylemek lazım. Ancak Anduin Lothar’ın karizmasını, duruşunu, sevdikleri ve ülkesi için beslediği duyguların güzel yansıtıldığı da bir gerçek. Tabii bunda Lothar’ın karakterinin filmde biraz daha genç ve delidolu gösterilmesiyle de alakası var. Khadgar’ın henüz büyük bir büyücü olmadığı bir dönemde olduğumuzdan onun yetenekli ama tecrübesiz oluşu, büyülerin efektleri ve büyücülüğün doğasının da aynı ölçüde güzellikle yansıtıldığını düşünüyorum. Medivh, Son Bekçi’de olduğu gibi mesafeli ve karanlık bir hava yaratmayı da başarmış. Dünyanın en büyük büyücülerinden birini yansıtmakta başarılı oldukları görülüyor.

Özellikle Medivh’in kullandığı ışınlanma büyüsünü görünce çok sevindiğimi söylemem gerek. Bu satırları yazmamdan birkaç dakika önce tekrar Warcraft III’ü oynamaya başladım ve orada Antonidas ile Jaina Proudmoore’un aynı büyüyü kullandıklarını gördüm. Zırhlar, silahlar, Alliance’ın arması ve Horde’un sancağı gibi detaylar cidden oyuncular için kaçınılmaz bir atmosfer veriyor. Cidden oyunun içindeymişsiniz hissini alabiliyorsunuz.

Hikayede bazı değişiklikler olduğu doğru, “Fel Ork” olayının tümden değiştiğini oyunu oynayanlar, filmi izlerken fark etmişlerdir. Ancak filmin yapımında Blizzard’ın başrolü oynadığı düşünülürse, böyle değişikliklerin “uyarlama” yapılırken uygulanması gerektiğini fark ediyoruz. Blizzard değiştiriyorsa çok da diyebileceğimiz bir şey yok.

Orklar da harika yansıtılmış. “Barbarlıklarının” ve bununla beraber tamamen kötü olmadıklarının gösterilmesi, Durotan’ın karakteri ve halkına değer vermesi, bunun yanında da Gul’dan’ın yaptıklarının kötü olduğunu görebilmesi gibi pek çok şey güzel olarak uyarlanmış, duygularının, düşüncelerinin de yüzüne harika bir şekilde yansıdığını görüyoruz.

gul'dan

Filmde gitmeden önce CGI konusunda endişelerim olduğunu itiraf etmem gerek ama oyunları için en harika sinematik videoları yapan Blizzard’ın cidden efektler konusunda ve CGI olan karakterlerde inanılmaz bir başarı yakaladığını söylemek mümkün.

Filmin eksikliklerinin başında ise hikayeyi bilmeyen insanların afallamaları olacaktır. Biz filmi izlerken, “Aha Thrall doğdu!”, “Bak, Orgrim Doomhammer!”, “Stormwind çok güzel olmuş!”, “Zırhlar aynı oyundaki gibi!” gibi şeyler söyleyip düşünürken oyunu ve hikayeyi bilmeyenlerin, orklar ve insanlar arasındaki mücadeleyi anlatmaktan öteye gitmeyen, aksiyon dolu bir filmden ibaret görmeleri mümkün.

Bunların yanında hikayenin nasıl ilerleyeceğini biliyor olsak da, neye odaklanacaklarını anlamakta zorluk çekmiyoruz. Gelecekte olacak filmleri önemli bir karakterin üzerine kuracaklar, filmin sonunu izlediğinizde siz de demek istediğimi anlayacaksınız. Yani bu film yalnızca Warcraft: Orcs & Humans oyununun filmi değildi ve ikinci film çekilecekse de Warcraft II: Tides of Darkness’ın oyunu olmayacak sadece. Pek çok olayın, kitabın, en uygun şekilde bir potada eritileceğini bu filmden görmek mümkün.

Biz filmi cidden severek izledik, belki objektif bir bakış açısıyla değerlendirememiş olabilirim ancak bunu da uzun zamandır bu filmi beklememize ve filmin “batmamasına” bağlayabilirsiniz. Filme gitmeye tereddütünüz varsa, hikayeyi bilmeyen arkadaşlarımın da beğenmesinden yola çıkarak keyif alacağınız bir yapım olacağını düşünüyorum.

Warcraft güzel bir giriş yapmayı başardı, devamının da aynı oranda başarılı bir uyarlamayla olmasını umut ediyoruz.

Kesinlikle filme yapılan ağır eleştirilerin ve bazı sitelerin verdiği düşük puanın sebebini anlayabilmiş değilim. Senenin en iyi filmi olmasa bile en azından 35 gibi bir puanı hak etmediğine eminim.

Son bir not olarak filmin altyazısının da başarıyla hazırlandığını söyleyebilirim. Umarım tüm sinemalarda öyle olmuştur. Hiçbir özel isim Türkçeye çevrilmemiş: Stormwind, Horde, Alliance, Ironforge, Doomhammer gibi kelimelerin çevrilmeden bırakılması, benim görüşüme göre, daha sağlıklı olmuş.

Uygun zaman geldiğinde, yani spoiler verebileceğimiz bir zamanda, yeni ve daha detaylı bir inceleme ile karşınızda olmak dileğiyle.

Yorumlar