Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar İlk Türk Açık Dünya VR Oyunu!

İlk Türk Açık Dünya VR Oyunu!

PAYLAŞ

Milli ve yerli ilk açık dünya VR oyunumuz “The Two Ravens” tarafından yapılan “Buried Alive: The Annihilation VR” 19 Ocak’ta piyasaya sürülecek. Özellikle görsel tasarımı ve 2020’de çıkan Half Life: Alyx gibi yapımlarda gördüğümüz tam etkileşime açık dünyasıyla öne çıkan sanal gerçeklik oyunu aynı zamanda Türkiye’nin ilk açık dünya VR oyunu olma özelliğini taşıyor.

Temelinde wave shooter mekaniklerine sahip olan Buried Alive, oyuncularına açık dünyasında türlü gizemler ve hayatta kalma elementlerinin harmanıyla ortaya çıkan bir deneyim sunuyor. Oyuncunun istediği yoldan hikayesinde ilerlemesine de olanak sağlayan Buried Alive, bu özelliğiyle lineerlikten uzak bir oyun. İsterseniz zombi denizinden yolunuzu barut ve çelikle yarıp hikayenizde ilerleyebilir, isterseniz bu harap olmuş dünyada kendi sınırlarınızı test etmek için hikayeyi bir kenara atıp zombi cesetlerinin tepelerinde gezinebilirsiniz.

Oyunun Hikayesi:

Oyunumuz hikayesel öğelerini çeşitli mitolojilerden alıyor. Hikayemizin başlangıcı ise klişe “yanlış giden deney” hikayelerinin dışında bir başlangıca ve seyre sahip. Cehennemde işini yapmakta olan Şeytan’ın en nihayetinde insanlığın sahip olduğu kötülüğün kaynağını merak etmesi ve bu merakının kendisini dünyaya indirmesiyle hikayemiz başlıyor. Şeytan, dünyada kendisine denekler seçiyor. Seçilen deneklerle kalplerinde yatan en derin arzularına ulaşabilecekleri anlaşmalar yapıyor ve daha sonra anlaşmada insanların ölümlü akıllarının kesmeyeceği küçük detayları ortaya çıkararak ellerinden her şeyi aldıktan sonra onları kendi dünyalarının karanlık haline hapsediyor. Ana karakterimiz ise bu deneklerden biri olan bedbaht bir insan.

Buried Alive 19 Ocak 2021’de Steam üzerinden satışa sunulacak. Erken erişim safhasında sunulacak olan oyunun 2021 sonuna doğru tam sürümüyle çıkması planlanıyor. Türkiye’ye özel fiyatla 45 TL olan oyunun yurt dışı fiyatı ise 15 Euro olarak belirlendi.

Geliştirici Hakkında

İki kişilik bir ekipten oluşan The Two Ravens’ın mottosu “VR oyuncuları tarafından, VR oyuncuları için.” olup Surhay Baş ve Berk Ökten tarafından kurulmuştur. İlk projeleri olan bu yapım üç yıldır sürmektedir.

Oyunun Dikkat Çeken Özellikleri

Oyun hakkındaki şahsi görüşlerime geçmeden önce bu güzide yapımın kendi alanındaki oyunlardan ayrıldığı noktalara değinmek istiyorum.

Açık Dünya: Bu türdeki geleneksel oyunların aksine Buried Alive durağan bir oyun değil. Oyun sizi sürekli gelişmeye ve hareket etmeye teşvik ediyor. Çözülecek sırlar, gezilecek mekanlar ve katledilecek tonla şey var.

Geniş Cephanelik: Orta çağ kılıçlarından tutun Viktoryan dönem baltalarına, geleneksel yaylardan tam otomatik modern silahlara ve Vahşi Batı Winchesterlar’ına kadar geniş silah yelpazesine sahip olan oyun oyuncuya kendisine özel ekipman dizilimi için fırsat veriyor.

Etkileşime Hazır Dünya: Birbirine çarpıp kıvılcımlar çıkaran kılıçlar mı istiyorsunuz? Var. Düşmanınızın içinden geçip tahtaya saplanmış baltanızı çekip çıkartmak mı istiyorsunuz? Var. Dediğimiz gibi; oyun dünyasıyla tam ekileşme olanağına sahip. Ve bizim sözümüz hafife alınmamalıdır.

Yazarın Oyun Hakkında Görüşleri

Geliştirici ekip yıllardır tanıdığım yakın arkadaşlarım olduğundan oyunu bir çok yapım aşamasında görme şansım oldu. Açıklıkla söyleyebilirim ki oyun ilk halinden çok fazla yol aldı.
En son GİST ve GameX’de denediğim oyun o zamanlar bile şu anda verdiği sözlerin çoğunu sunabilecek kapasiteye sahipti.
En son olarak diyeceğim şudur ki; bu oyun hiçbir şey değilse başlı başına bir emek. Yapımcıların ikisi de gecesini gündüzüne katıp çalıştılar. Özellikle bu sektörde oldukça kısır olan ülkemize güzel bir örnek verdiklerini düşünüyorum ve bu konuda hem onlarla hem ülkemle gurur duyuyorum.

Geliştiricilerin torpili ile başka hiçbir haber sitesinde bulamayacağınız bazı görselleri de şöyle sunayım:

Sistem Gereksinimleri:

Ekran Kartı: GTX 1071
İşlemci: İntel 7. nesil i7
RAM: 12GB
Kullanılabilir Alan: 10GB

Oyuna buradan, oyunun YouTube kanalına buradan, web sitesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar