Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Illuvatar Çocuklarının En Güzeli Lúthien ve Hikayesi

Illuvatar Çocuklarının En Güzeli Lúthien ve Hikayesi

PAYLAŞ

Lúthien Tinuviel, Kral Elu Thingol ve Kraliçe Melia’ nın kızı. Lúthien koyu renkli saçları, parlak grimsi gözleri, açık teni ve muhteşem sesiyle büyüleyiciydi. Illuvatar çocuklarının tartışmasız en muhteşemiydi.

Dostu olan ozan Daeron flütüyle çaldığı şarkı eşliğinde ormanlarda dans etmeyi çok seviyordu. Daeron ona karşı aşk duysa da Lúthien onun hislerine karşılık vermemiştir.

O, babasının krallığındaki ormanlarda dolaşırken ona rastlayan ve anında aşık olan Beren tarafından keşfedilmişti. Daeron bir uyarı şakıdı ve o saklandı. Beren onu kaybettiği için üzgün ve çaresizce onu ararken parmakları yanlışlıkla koluna değdi. Birkaç ay sonra yalnız kalma fırsatı buldular ve birbirlerine aşık oldular.

Lúthien, Beren’e olan aşkını açıkladığı zaman babası asil kızının bir ölümlü ile evlenmek istediğini duyunca afalladı, Hikayenin vazgeçilmezidir ve asla değişmez, Beren ve Lúthien aşkını gölgeleyen kader: çünkü Beren ölümlü bir adamdı, ancak Lúthien ölümsüz bir elfti. Bu yüzden Luthien’in babası, Beren’e onun imkansız gibi gördüğü bir görev verdi. Silmaril’i Morgoth’un Demir tacından kurtarma görevi. Bu sayede Beren’den sonsuza kadar kurtulmuş olacaktı fakat Beren yılmadı Doriath’ı bu görev için terketti.

Bir süre sonra, Lúthien’in kalbine bir karanlık düştü ve annesi Melian’dan bunun ne anlama geldiğini öğrendi; Beren Sauron tarafından ele geçirilmiş ve Tol-in-Gaurhoth zindanlarında hapsedilmişti. Thingol onu durdurmaya çalıştıysa da, Lúthien Doriath’dan babasının iznini almadan kaçarak Beren’ı kurtarmak için yola çıktı.

Birçok maceradan geçerek, kurt Huan’ın yardımıyla birlikte Sauron’un adasına geldi. Sauron’un nefretinin gücüne neredeyse yenik düştü, ama onun büyüsü ve Huan’ın gücü sayesinde Sauron’u yendiler ve Beren’ i kurtardılar. Sonunda Beren bir kez daha yola çıktı, ama bu sefer Lúthien ona eşlik etti.

Lúthien’in güçleriyle, Angband’ın kapılarını ve onları koruyan büyük kurt Carcharoth’u geçtiler. Karanlık Tahta kendisinden önce gelen Morgoth, her ikisinin de yakalanıp öldürülmesini istedi, ancak Lúthien bir büyü yaptı, Morgoth ve mahkemesini bile derin bir uykuya sokan bir dans yaptı ve Beren, Silmaril’i Demir Taç’tan kesti.

 

 

 
 
 
 

 

 

 

Yorumlar