Ana sayfa Harry Potter İlvermorny Binaları

İlvermorny Binaları

PAYLAŞ

Ilvermony

İLVERMORNY BİNALARI 

İlvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu 17. Yüzyılda Kuzey Amerika’da kuruldu. Bu yazımızda, Greylock Dağı’nın en yüksek tepesinde, sis bulutları içerisinde bulunan İlvermorny’nin binalarından bahsedeceğiz.
Hepimizin bildiği üzere Hogwarts’ın binalarına, okulun kurucuları olan büyücü ve cadıların isimleri verilmiştir. Yalnız İlvermorny’de işler böyle yürümemiş, okulun binalarına büyülü hayvanların isimleri verilmiştir. Bu isimler şunlardır, Horned Serpent, Wampus, Thunderbird ve Pukwudgie.

Ilvermorny-arma

Ilvermorny Cadılık Ve Büyücülük Okulu arması.

Ilvermorny Binalarına 4 büyülü hayvanın isminin verilmesinin hikâyesi ise hem biraz acıklı hem de biraz ilginçtir. Hikâye, 1603 yılında İrlanda’da 2 safkan büyücünün çocuğu olarak doğmuş olan Isolt Sayre’nin ailesi ile birlikte, Mugglelar ile huzur içinde yaşarlarken, evlerinde uğradıkları bir saldırı sonucu, Isolt’un hem annesini hem de babasını kaybetmesi ile başlar.
Isolt’un annesinin aşırı fanatik davranışlar sergilediği gerekçesiyle görüşmediği bir kardeşi vardır, ve ailenin uğradıkları saldırı sonucunda çıkan yangından Isolt’u annesinin kardeşi, yani Gormlaith Gaunt ‘’kurtarır’’.
Isolt zamanla aslında annesini ve babasını öldüren ve onu kurtarmayan, aksine onu kaçıran kişinin annesinin kız kardeşi olan Gormlaith olduğunu anlar.
Gormlaith, Isolt’un Hogwarts’a gitmesine izin vermemiş ve onu kendi evinde eğitmeye başlamıştır. Bu durum 12 yıl boyunca sürmüştür. Ta ki Isolt’un yeterince güçlenip teyzesinin asasını alarak ilk olarak İngiltere’ye, ardından Yeni Dünyaya yelken açmasına kadar.
Yeni Dünyada başından çeşitli badireler geçen, çeşitli serüvenler yaşayan Isolt, Chadwick ve Webster isimli 2 çocuğu hayatta tutmaya çalışırken bulur kendini. Bir süre sonra çocukların büyüye yatkın olduklarını fark etmiştir Isolt. Bir başka yazımda ayrı olarak değineceğim bu iki çocuğun ailesi için ormana mezar kazmaya giden Isolt bir açıklıkta James Steward adlı bir genç ile karşılaşır. Genç, Chadwick, Webster ve ailesi ile Amerika’ya seyahati esnasında tanışmış ve aileyi merak ettiği için onları aramaya, ormana gelmiştir.
Ormanda aileyi gömdükten sonra yerdeki asaları gören James, Chadwick ve Webster’ın babaları olan Bay Boots’un asasını yerden alıp, sallaması üzerine yaralanır.
Isolt’un hazırladığı iksirler ile hayata dönen, İngiltere’deki yaşamında taş ustası olan James, Isolt’a Greylock’un tepesinde bir taş ev tasarlar. Isolt ise bir öğleden sonra bu ev tasarımını gerçeğe dönüştürür ve anne-babasını kaybettiği ev olan Ilvermorny ismi ile kutsar.

Ilvermorny3

Kısa süre sonra James ve Isolt evlenir ve Chadwick ile Webster’ı kendi çocukları olarak görmeye başlarlar. Hogwarts hikâyeleri ile büyüyen çocuklar geçmişte Isolt’un yaptığı gibi Hogwarts’a gitmeyi isterler. Ancak mektuplarını almak için İrlanda’ya dönmeleri gerekir. Gormlaith’den korkan Isolt çocuklara kendi büyücülük okullarını açacaklarını söyler.
Çocuklar kendi büyücülük okullarının binaları için en sevdikleri sihirli yaratıkları seçerler. Chadwick Thunderbird’ü, Webster Wampus’u, Isolt Horned Serpent’ı, James ise, karısının anlattığı hikâyelerden en çok sevdiği yaratık olan Pukwudgie ismini seçer.
İşte Ilvermorny binaları, hem trajik, hem de serüven dolu bu olaylar silsilesi sonuncunda oluşmuş olur. Yazımı yazmadan önce benim, okuduktan sonra ise sizlerin, ister  üzünlü, ister fantastik bir hikâyeniz olsun bir öneminin olmadığını, yalnızca hayallerle, dileklerle ve biraz da çaba ile hikâyenin mutlu sonla bitebileceğini anlamanızı diledim…

Thunderbird.
Thunderbird.
Wampus.
Wampus.

horned-serpent

Horned Serpent.

Pukwudgie.
Pukwudgie.
Yorumlar