Ana sayfa Star Wars İmparatorluğun Kabusu: ASİ BİRLİĞİ (Bölüm-2)

İmparatorluğun Kabusu: ASİ BİRLİĞİ (Bölüm-2)

PAYLAŞ

İmparatorluğun sır gibi sakladığı ölümcül silahı Death Star’ın, Jedha’da bıraktığı tahribat Asi Birliği’nde parçalanmalara sebep oluyordu. Oluşan çatlak sesler içinde, isyana artık son verilmesi ve imparatorluğa karşı koşulsuz teslim olma gibi korkunç şeyler dile getirilir durumdaydı. Galaksi bu kadar kolay teslim olmamalıydı. Death Star’ın tasarlayıcılarından biri olan Galen Erso’nun gönderdiği istihbarat doğrultusunda, Scarif sisteminde bu ölümcül silahın zayıf noktasına dair bilgiler gizlenmişti.

Scarif Savaşı
Jedha gezegeninde oluşan yıkım üzere, Asi Birliği konseyi acil durum toplantısı yaptı. Death Star’ın bıraktığı korku pek çok sistem temsilcisinin, isyanı sonlandırmayı dile getirmesine kadar ciddi tartışmalara sahne oldu. Diğer bir gurup ise ani bir baskınla, bütün isyan filosunu kullanmayı teklif ediyordu. İsyan büyük emeklerle bir araya getirilmişti ve dağıtılması göz önüne alınamazdı. Fakat Mon Mothma, İmparatorluk ile daha önce böyle ciddi ve geniş çaplı bir savaşa girmedikleri için çekinceleri bulunmaktaydı. Bu yüzden konseyden çıkan tartışmalar ve bir fikir birliğine varılmaması doğrultusunda, Asi Birliği eylemlerini geçici olarak beklemeye almak zorunda kaldı. Bu durumdan rahatsız olan büyük bir gurup, teslimiyeti kabul etmektense bağımsız olarak hareket edip, Death Star’ın planlarını çalma kararı verdiler.

Rogue One ekibi

Kendilerine Rogue One adını veren gurubun, Scarif gezegenine sızmak için gezegen üzerindeki engelleyici kalkanı ellerine geçen çalıntı bir kod ile aşmayı başardılar. Plana göre tesise gizlice sızıp, kodları acilen Asi Üssü’ne ileteceklerdi. Çıkan arbede sonucu gezegende Asiler ve İmparatorluk arasında sıcak çatışma başladı. Çatışmanın istihbaratını alan Mon Mothma, yardım etmeye karar vererek senatodan bağımsız olarak Asi Filosu’nun Scarif’e yardıma gitmesini emretti. Asi Birliği’nin gezegene ani baskını İmparatorluk birliklerini şoka uğrattı. Gezegende çatışan Rogue One’a bağlı Asilere, kalkanlar kapatılmadan son anda bir filo yardıma gönderilebildi. Uzayda ise destroyerlerin ve filoların ağır çatışması başladı. Bu Asi Birliği ve İmparatorluk arasında gelişen ilk büyük çaplı savaştı. Asiler ya galaksiye güçlerini gösterecek, ya da yok olmanın eşiğine geleceklerdi.

Scarif Savaşı

Savaş bütün dehşeti ile ilerlerken, Scarif gezegeninde bulunan ekip kalkanı devre dışı bırakarak filoya Death Star’ın bilgilerini ulaştırmayı son anda başardı. Gezegende bulunan ekibin tamamı kendini feda ederek, operasyonu başarıyla tamamladılar. Savaşın son anlarında Grand Moff Tarkin’in, Death Star’ı kullanarak sisteme gelmesi ve Scarif üssünü tek atım ile yok etmesi bu tehlikeli silahın gücünü Asi Generali Ackbar’ın gözleriyle görmesine sebep oldu. Tarkin’in hemen akabinde Darth Vader kendine bağlı Yıldız Destroyeri ile savaşa dahil olarak, planları çalan Asi Birliği’ni durdurmaya çalışsa da son anda elinden kaçırdı. Planlar tahminlerine göre savaşa aktif katılmamış olan, Alderaan’a bağlı Tantive 4 gemisiyle kaçırılmıştı ve geminin ışık hızında bıraktığı iz Tatooine’e gitmekteydi.

Yavin Savaşı
Prenses Leia Organa komutasında görünürde bir konsolosluk gemisi olan Tantive 4, Lord Vader tarafından Tatooine gezegeni uzayında yakalanmıştı. Gemi yıdlız Destroyer’in kontrolüne girmeden önce, planları çöl gezegenine atmayı başarabilmişti. Gemide yaşanan sıcak çatışmanın ardından, Lord Vader Leia Organa’yı kanun dışı bir şekilde suçlayarak Death Star’a sorgulamaya götürmüştü. Tatooine’e ise planları bulması için Yıldız Destroyeri ile birlikte bir filo bıraktı. Planlar Tatooine’de önce Luke Skywalker’a ve oradan da Ben Kenobi ismini kullanan Jedi Ustası Obi-Wan Kenobi’ye geçmişti. Obi-Wan Kenobi, Luke Skywalker’ı da yanına Jedi çırağı olarak alıp, Asi Birliği liderlerinden Bail organa ile buluşmak aracıyla kaçakçı Han Solo’nun gemisini kiralayarak Alderaan sistemine uçtular. Alderaan’a ulaştıklarında Death Star’ın gezegeni tamamen yok ettiğini gördüler. Artık silahın gücüne güvenen imparator, gezegenlerdeki valilerini tam yetkili kılarak İmparatorluk Senatosu’nu da ortadan kaldırmıştı. Böylece zaten kısık durumda olan muhalif sesleri de tamamen kesti.
Alderaan saldırı Asi Birliğini ve galaksiyi korkutmaktan çok, patlama noktasına getirmişti. Asi birliğİ’nin merkez üssü Yavin 4’e saldırıya geçen İmparatorluk, Death Star ile bütün gezegeni yok etmeye hazırlanıyordu.

Yavin Savaşı

Luke Skywalker’ın da aktif olarak içinde bulunduğu yavin sisteminde büyük bir savaş patlak verdi. İmparatorluk donanmasının lojistik gücüne rağmen, Klon savaşlarından tecrübeli olan General Ackbar gibi Asi Birliği generalleri savaşı büyük bir dengede götürüyorlardı. Birliğe balı filolar ellerine ulaşan planlar dahilinde Death Star’ın, zayıf noktasına düzgün bir atış yaparak savaşı kazanmak istiyorlardı. Fakat Tie Fighter’ların daha fazla oluşu ve iyi bir pilot olan Darth Vader’ın X-Wing’leri birer birer avlaması sonucu filo beklenen atışı bir türlü gerçekleştiremiyordu. Daha sonra Han Solo’nun da yardımı ile Luke Skywalker harika bir atış ile Death Star’ın Galen Erso tarafından bırakmış olan reaktör boşluğunu vurmayı başardı ve Grand Moff Tarkin ile birlikte Death Star havaya uçuruldu.

Death Star’ın yok edilişi

Asi Birliği’nin bu zaferi, galakside büyük bir etki yarattı. Öyle ki Luke Skywalker artık Asi Birliği’nin kahramanı olmakla kalmamış galaksi için umudun yüzü olmuştu. Yavin 4’ün ifşa olmasının ardından, yedek plana geçilerek Asi Birliği merkezi bir buzul gezegeni olan Hoth gezegenini yeni merkez üssü olarak kullanmaya başladı. Geçici bir kararla bu gezegende faaliyetlerine bir süre devam eden Asi Birliği, Yavin Savaşı’ndan sonra İmparatorluğun baskısını arttırmasıyla sıcak çatışmalara iyice katılmıştı. Luke Skywalker’ın da dahil olduğu bir çok gizli görevde, imparatorluk tesislerine sabotajlar düzenlendi. Asi Birliği kazanılan bu iki savaştan sonra beklediği özgüveni ve yıllardır hasret kaldıkları özgürlük anlayışını yeniden kazanmışlardı. Fakat bilhassa Darth Vader’ın takıntılı tutumuyla, Asi Birliği’ne karşı oluşan baskı çok daha güçlüydü. Birliğe destek verenler yargısız bir şekilde infaz ediliyordu. Asi Birliği yeni üs çalışmalarını hızlandırmıştı, çünkü Hoth gezegeni İmparatorluğun her an bulabileceği gezegenlerden biriydi.

Asi Birliği kahramanı Luke Skywalker

Hoth Savaşı
İmparatorluk’un yoğun arayışları sonucu Asi Birliği’nin üssünü tespit etmesi akabinde, Hoth gezegenine çok büyük bir askeri güç ile yıkıcı bir saldırı gerçekleştirdi. İmparatorluk birliklerinin yaklaşmakta olduğunu çok kısa bir süre önce haber alan Asi Birliği, bütün önemli dökümanlarla birlikte büyük bir hızla gezegeni boşaltmaktaydı. Hava saldırısında bu sefer başarısız olan Asi Birliği tamamen dağılmış bir halde gezegenden uzaklaşmaya çalışıyordu. Tie Fighter’ların havadan nefes aldırmayan saldırısı ile AT-AT Transporterların karadan yoğun saldırısı sonucu Asi birliği pek çok ekipmanı arkasında bırakarak kaçmak zorunda kaldı. Hoth Savaşı imparatorluk için zaferle sonuçlanmış ve Asi Birliği’ne karşı alınmış ilk büyük zafer olarak akılda kalacaktı.

Hoth Savaşı

Tüm önemli bilgileri imparatorluktan kaçırmayı başaran Asi Birliği, aldıkları istihbarat doğrultusunda İmparatorluk’un Endor sisteminde ikinci bir Death Star yapmaya başlamış olduklarını öğrendi. Ellerindeki hazır planlar doğrultusunda ikinci kez inşaatına başlanmış olan bu ölüm makinesinin, tamamen faaliyete geçmeden yok edilemsi gerekmekteydi. Fakat bu sefer çok farklı bir durum söz konusuydu. Death Star-2’nin inşaatını denetlemek için İmparator Sheev Palpatine, bizzat tesisleri denetlemeye gitmişti. Fırsattan yararlanmak isteyen Asi Birliği, Endor gezegenine çıkartma yapma kararı aldılar.

Endor Savaşı

İmparatorluk’un planı doğrultusunda Endor sisteminde hızla Death Star-2’nin inşası devam etmekteydi. Endor gezegenine çıkartma yapan bir gurup Asi, gezegendeki güç reaktörünü devre dışı bırakmayı planlamaktaydı. Böylece Death Star-2 ve içinde bulunan İmparator tamamen savunmasız kalacak, Asi Birliği’nin uzay saldırısıyla tamamen yok olacaklardı. Fakat imparatorluk her şeyi daha önceden planlayarak ciddi bir tuzak kurmuştu.

Endor Savaşı

Endor gezegenine gönderdiği özel ekip ile güç reaktörünün etrafını kuşatmış, Asi gemilerinin saldırısına karşı bir çok kruvazörü hazırda bekletmişleri. Çıkan büyük savaş sonucu, Asi birlikleri yerli halkında yardımıyla reaktöre ulaşmayı başardı. Reaktörü devre dışı bırakarak, Death Star-2’nin güç kalkanları ortadan kaldırıldı ve savunmasız durumda kaldı. Büyük bir hava saldırısı sürerken, Death Star-2’nin aniden bir Asi Birliği kurvazörünü havaya uçurmasıyla silahın çalıştığı anlaşıldı ve Endor sisteminde büyük bir panik yaşandı. Bu panik halini büyük bir metanetle atlatan Asi birliği, yapılan toplu saldırının ardından Death Star-2 ile birlikte İmparatoru ve Darth Vader’ı da yok etmeyi başardı.

İmparatorluk Sonrası

Endor Savaşı sonrası İmparatorun ölüm haberini alan pek çok sistem, İmparatorluk’a bağlı güçlere karşı ayaklanmalar başlattı. Bu ayaklanmalar yer yer başarı sağlasalar da, hala Galaksi’nin bir çok bölgesi İmparatorluk’tan arta kalan güçlerin kontrolü altındaydı. İmparator’un veziri Mas Amedda’nın kontrolündeki İmparatorluk güçleri ve Yeni Cumhuriyet arasında pek çok muharebeler yaşandı. Jakku Savaşı’nı kazanan eski Asi yeni Cumhuriyet filosu, Corruscant’ı kuşatma altına alarak, Mass Amedda’nın ve arta kalan bütün İmparatorluk güçlerinin teslim olmasını sağladılar. Böylece Klon Savaşlarının bitiminden bu yana, galaksiye kan kusturmuş olan İmparatorluk resmi olarak sona ermiş oldu.
İmparatorluğun yıkılması ile birlikte süren artçı çatışmalar aşıldıysa da, yıllarca süren despot rejimin arkasında bıraktığı kaos ortamı, galaksiyi yeni bir ayrışmaya sürüklemişti. Bir tarafta Şansölye’nin daha güçlü yetkilerle donatılmasını düşünen Merkezciler ve yeni bir Palpatine doğmaması için Şansölye’nin sınırlı yetkilerle yönetilmesini düşünen Halkçılar. Senatonun bu iki gurubu Yeni Cumhuriyet’te pek çok konuda karşı karşıya gelmekteydi.

20 yılını aşmış olan Yeni Cumhuriyet, İmparatorluğun bıraktığı yıkımın altından kalkma çabası içinde uğraşırken, senatoya düzenlenen bombalı bir saldırı sonucu büyük bir yıkım etkisi baş göstermişti. Senatonun içinde bulunan bir gurup senatör birleşerek, galaksiyi ikiye bölmek suretiyle merkezci bir politika izleme yoluna koyuldular. Böylece Cumhuriyetle olan bütün bağlarını kopardıklarını ilan ettiler. Bu gurubun kurduğu yeni devlete İlk Düzen(First Order) ismi verildi. Kurulan bu düzen çok zaman geçmeden İmparatorluğu aratmamaya başlamıştı bile. Yeni Cumhuriyet ile aralarında olan anlaşma yüzünden, Cumhuriyet senatosu ve birlikleri bu devlete tabi olan sistemlere yaptığı baskıya müdahil olamamaktaydı. İki devlet arasında süre gelen soğuk savaş yerini her an sıcak çatışmalara bırakmak üzereydi. Yeni Cumhuriyet’in aciz tutumunu gören Prenses Leia Organa, senatodaki tüm görevlerinden istifa ederek İlk Düzen’in bağlı bulunduğu sistemlerin içinde yepyeni bir Asi Birliği kurmuştu. Bu sefer despotizmi kökünden kazımanın ve tüm galaksi için adil bir düzen kurmanın zamanı gelmişti.
Asi Birliği’nin yeni lideri Leia Organa arkadaşlarına dönerek şöyle dedi;

“Yeni Cumhuriyet için güneş batıyor. Artık direnişin zamanı geldi…”

General Leia Organa
Yorumlar