Ana sayfa Star Wars Genişletilmiş Evren STAR WARS’UN KAYIP TARİHİ – İMPARATORLUK ŞÖVALYELERİ

STAR WARS’UN KAYIP TARİHİ – İMPARATORLUK ŞÖVALYELERİ

PAYLAŞ

Star Wars, yıllar içinde bir sürü yazarın etkileri ve fikirleriyle kavrulduğu için çok büyük bir evrene sahip. Hatta o kadar büyük bir evrene sahip ki, yaratıcısı olan George Lucas bile yıllardır evreni tümüyle bilmiyor. E, ortada planlama hataları yüzünden oluşmuş, böyle büyük bir bilgi karmaşası ve yığılması varken de Star Wars evreninin hiç problemi olmadığını söylemek doğal olarak biraz abes kaçar.

Disney, Star Wars’u satın aldığında durumun aldığı boyutun farkındaydı ve kendi yolunu çizmek için bazı şeyleri değiştirmek zorundaydı. Bunun için de evreni ”Canon” ve ”Legends” altında iki ayrı başlığa ayırdı. Bu terimlerin ne anlama geldiğini bilmeyenleriniz için kısaca özetlemem gerekirse; ”Canon” Disney’in onayladığı ve gelecekteki planlarını üzerine inşa edeceği, şu ana kadar çekilmiş 7 sinema filmini, Rebels ve Clone Wars animasyon serilerini ve Marvel tarafından yayımlanan tüm çizgi-romanları kapsayan evren. ”Legends” ise geriye kalan her şeyi… İmparatorluk Şövalyeleri’de bu geriye kalan her şey kısmının, muhtemelen bir daha hiçbir medyumda kullanılmayacak, önemli bir parçası ve ben de sizlere onların bu kayıp hikayesini anlatmayı kendime borç bildim…

Legacy #6 kapağındaki İmparatorluk Şövalyeleri. Soldan sağa: Antares Draco, Sigel Dare ve Ganner Krieg.
Legacy #6 kapağındaki İmparatorluk Şövalyeleri. Soldan sağa: Antares Draco, Sigel Dare ve Ganner Krieg.

İmparatorluk Şövalyeleri’yle tanışmamız ilk olarak John Ostrander’ın yazdığı ve Jan Duursema’nın çizdiği Legacy adlı Dark Horse çizgi-roman serisi aracılığıyla oldu. Yavin Savaşı’ndan 44 yıl sonra, yeni Galaktik İmparatorluğun ilk İmparator’u Jagged Fel’i korumak amacıyla kurulan İmparatorluk Şövalyeleri aynı Sith ya da Jedi Düzeni gibi Güç kullanıcılarının bir araya gelmesiyle kurulmuş olmasına rağmen, Güç’ün herhangi bir tarafı ile kesin bir bağı olmadığından Gri Jedi statüsüne giren bir tarikattır.

İsimlerini ve ünlerini imparatorlarına olan bağlılıklarından alan İmparatorluk Şövalyeleri’nin varoluş amaçları tamamiyle hayatları pahasına imparatorlarını korumak ve eğer olur da imparatorları Karanlık Taraf’a geçerse ilk aşamada onu tekrar Aydınlık Taraf’a çekmeye çalışmak, başarılamazsa da öldürmektir.

İmparator Roan Fel ve korumaları.
İmparator Roan Fel ve korumaları.

Bir İmparatorluk Şövalyesi’ni başka Güç kullanıcılarından kolayca ayırabilmeniz için çok ayırt edici iki özellik vardır; beyaz ışın kılıçları ve kızıl renkli zırhları… Kullandıkları beyaz renkli ışın kılçlarının kristalleri genel kanının aksine sentetiktir ve yapımı, yıllar önce Palpatine tarafından yazılmış bir kitabın içindekilerin çözülmesiyle mümkün olmuştur. Kılıçlarında kullandıkları bu beyaz renk, Güç’e karşı olan tarafsızlıklarını temsil eder. Jedi’ların aksine, hiçbir İmparatorluk Şövalyesi kendi ışın kılcını yapmaz, tarikata kabul edildikleri zaman kılıçları, başka bir İmparatorluk Şövalyesi tarafından üyeliğinin bir sembolü olarak hediye edilir. Yani kısacası her İmparatatorluk Şövalyesi aynı kılıcı kullanır, değişen tek şey ışın boylarıdır.

Kullandıkları zırha gelirsek; İmparator dışında her şövalye aynı zırhı giymekle yükümlüdür. Kullandıkları bu zırhın en önemli özelliği ise – Darth Vader’ın giydiği zırh ile aynı malzemeden yapılmış olması ve ışın kılıcına karşı sahip olduğu yüksek dirençtir.

Bir İmparatorluk Şövalyesi taburu.
Bir İmparatorluk Şövalyesi taburu.

İmparatorluk Şövalyeleri, Disney’in Star Wars’u satın almasından önce gerçekleşen ve tüm galaksiyi değiştiren Sith – İmparatorluk Savaşı’nın gidişatında ve bitmesinde kilit bir rol oynamıştır. Antares Draco ve Ganner Grieg gibi tarikatın önemli isimlerinin, Cade Skywalker ve yoldaşlarının Krayt’a yapmayı planladıkları gizli süikaste yardım etmesiyle Krayt mağlup edilip, savaş sona ermiş ve Sith düzeni bir kez daha kaybetmiştir.

Antares Draco Sith savaşçılarını doğrarken.
Antares Draco Sith savaşçılarını doğrarken.

Aktif oldukları yıllarda galaksideki en yetenekli ve tehlikeli Güç kullanıcıları oldukları söylentileri dolaşmasının yanında, Güç konusunda tarafsız olduklarından dolayı, Jedi’ların akıl kontrolü ve Sith’lerin Güç yıldırımı gibi iki tarafın da kendine has özelliklerini kullanabilmeleri kendilerini hem Sith hem de Jedi’lardan üstün görmelerini sağlamıştı. Fakat işin ilginç yanı o yıllarda One Sith’in yeni kurulmuş ve Jedi Düzeni’nin büyük bir katliama uğramış olması üç tarafın da, tarih boyunca hiç olmadığı düzeyde birbirine yakın sayıda takipçisi olmasına yol açmıştı. Kısacası birbirleri üzerinde salt bir üstünlük kuramadıkları için üç tarafta kendini diğer ikisinden üstün görüyordu…

Sith - İmparatorluk Savaşı'nda Antares Draco, Ganner Krieg, Azlyn Rae ve Jedi Şövalyesi Shado Vao.
Sith – İmparatorluk Savaşı’nda Antares Draco, Ganner Krieg, Azlyn Rae ve Jedi Şövalyesi Shado Vao.

Star Wars evreni artık İmparatorluk Şövalyeleri gibi unutulmaya yüz tutmuş veya unutulmuş ama bir okadar yaratıcı hikayeler ve karakterlerle dolu. Disney’in artık geçerliliğini kabul etmediği bu ”Legends” evrenini yaşatmaksa bizim ellerimizde… Başka unutulmuş hikayeler ve karakterlerle görüşmek üzere, GÜÇ BİZİMLE OLSUN!

Yorumlar