Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls İnanç Çeşitleri: Kara Elfler

İnanç Çeşitleri: Kara Elfler

PAYLAŞ

İmparatorluk Kolejinden Kardeş Mikhael Karkuxor tarafından yazılmıştır.

Dunmer ırkı, Aldmer ırkının Aedra ibadetinden dönen Chimer ırkının soyundan gelir.  Alessian Reformları Morrowind’i etkisi altına alamadığı için, onların dini Tamriel’in kalan kısmıyla çok az benzerlik gösterir. Kara Elfler’in asıl dini ‘’İyi Daedra’’ olarak bilinen birkaç Daedrik Prens’e tapınmaktan ibaretti ama bu dinin çoğunluğu Tribunal’in ‘’Yaşayan Tanrılar’’ı ile yer değiştirdi.

Tribunal

Almalexia (Morrowind Ana):

Antik Chimer efsanelerinden, Auri-El’in izlerinin birçoğu ‘’Göç’’ olarak bilinen olay sırasında Altmer kültüründeki yeri dolayısıyla kayboldu. Ancak ölümlü ırklar için çok önemli gözüken yönleri –Yani ölümsüzlük, tarihsellik ve soybilim- rahatlıkla Almalexia’nın içinde, Morrowind’in kutsal Tribunal’ının en popüler tanrısında yeniden ortaya çıktı.

Vivec (Morrowind’in Efendisi):

Dunmer ırkının Savaşçı-Şair tanrısıdır. Vivec kutsal toprakların görünmez koruyucusudur ve Volkan’ın karanlık tanrılarına karşı her daim tetiktedir. Dunmer halkını, ölümlerine yol açacak sayısız durumdan kurtarmıştır.

Sotha Sil (Morrowind’in Gizemi):

Dunmer tanrısı, Sotha Sil, kutsal Tribunal içinde hakkında en az bilgi olan tanrıdır. Onun gizli Clockwork şehrinden dünyayı yeniden şekillendirdiği söylenir. 

‘’İyi’’ Daedra

Boethiah (Komploların Prensi):

Peygamber Veloth tarafından bildirilmiştir. Boethiah Kara Elfler’in asıl tanrı-atasıdır. Boethiah’ın, zihinlerini açmasıyla, sonunda ‘’Chimer’’ ya da Değişmiş Halk, Aldmer ile tüm bağlarını koparmış ve Daedrik İlkeler üzerine kurulu yeni bir ulus oluşturmuşlardır. Kara Elfler’in tüm kültürel ‘’gelişimi’’ felsefeden büyüye hatta mimariye kadar Boethiah’a atfedilmiştir. Antik Velothi alegorileri Boethiah’ın her türlü düşmanına karşı destansı başarılarının toplu halidir ve Chimeri mücadelesinin temel hikâyeleri olarak hizmet eder. Almalexia’nın karşılığı olarak da bilinir

Mephala (Androgyne):

Mephala, Ağ Ören veya Örümcek Tanrı olarak bilinir. Morrowind’de Chimer ırkına düşmanlarından kaçınmak yahut onları sinsi bir şekilde öldürmek için gereken yetenekleri öğreten atalarıydı. O günlerde, Chimer’ın daha küçük bir grup olduğu zamandan beri düşmanlar sayısızdı. Mephala, Boethiah ile birlikte daha sonra Ulu Haneler’in temeli olacak klan sistemini oluşturdular. Mephala aynı zamanda Morag Tong’u oluşturan tanrıdır. Vivec’in karşılığı olduğu söylenir.

Azura (Şafak ve Gün batımının Tanrıcası):

Azura, Chimer ırkına, Altmer ırkından farklı olması için gereken esrarları öğreten tanrı-atadır. Onun daha geleneksel öğretileri bazen Boethiah’a atfedilir. Hikâyelerde, Azura ırk için bir tanrı veya atadan ziyade daha çok toplumsal kozmik bir güçtür. Sotha Sil’in karşılığı olarak da bilinir.

Kayıp Tanrı

Lorkhan (Kayıp Tanrı):
Yaratıcı-hilekar-deneyici tanrıdır ve hemen hemen Tamriel üzerindeki her kültürde bulunmaktadır. Aldmeri kültüründe en yaygın ismi Lorkhan’dır. Yani Kıyamet Davulu. Tıpkı babası Padomay’ın Başlangıç Mekanı’nda evrene düzensizliği getirdiği gibi, Lorkhan’da diğer kutsal ruhları ikna ederek ya da kullanarak fani dünyanın yaratılışına sebep olmuş, evrenin mevcut durumunu bozmuştur. Daha sonra fani diyar somutlaştığında, Lorkhan, belki de zoraki bir şekilde, kutsal merkezinden ayrılıp et’Ada’nin yaratılışı arasında dolaşırdı. O ve “olaylar şemasındaki” metafiziksel yönü çeşitli şekillerde yorumlanmıştır. Morrowind’de, Lorkhan, ölümlülerin kendilerini yaratan tanrıları aşması durumunda oluşan bir işlem olan Psişik Uğraş ile ilişkilendirilen bir varlıktır.

Sorunlar Hanesinin Dört Köşesi ”Deneyici Tanrılar”

Tapınılmasından ziyade yatıştırılması ve sakinleştirilmesi gereken kötü tanrılardır.

Molag Bal (Entrikaların Tanrısı, Gaddarlığın Lordu):

Morrowind’de önemli olan bir Daedrik güçtür. Boethiah, Komploların Prensi’nin her zaman baş düşmanı olmuştur. Molag Bal, Dunmer (Önceki Chimer halkının da) halkının karşılaştığı engellerin en büyük kaynağıdır. Efsanelerde Ulu Hanelerin soylarını sürekli bozmaya veya Dunmeri ‘’saflığını’’ yıkmaya çalışmıştır. Molag Amur da yaşayan bir üstün canavar ırkının, Molag Bal’ın bir önceki çağ sırasında Vivec’i baştan çıkarması sonucunda oluştuğu söylenir.

Malacath (Lanetlerin Tanrısı):

Dunmer kültüründe, Boethiah Aldmer tanrı-kahramanı Trinimac’ı yutmuş ve Malacath olarak geri çıkarmıştır. Biraz zayıf ama intikam dolu bir Daedra. Kara Elflere göre o aynı zamanda Malak yani Orklar’ın tanrı-kralıdır. Dunmer’ın fiziksel zayıflığından dolayı Malacath her zaman onları dener.

Shegorath (Deli Tanrı):

Shegorath’ın korku dolu hükmü Tamriel’in çoğu köşesinde yaygın olarak bulunmaktadır. Günümüzde ki kaynaklar onun kökeninin Aldmeri yaratılış hikâyelerinde yattığını gösteriyor; İçinde, onun Lorkhan’ın kutsal parçası koparıldığında ‘’doğduğunu’’ ve bir diğer çok önemli efsanede onun dünyanın ‘’Sithis-şeklini almış boşluğu’’ olarak adlandırıldığı yazar. Sheogorath, Dunmer ırkını zihinsel zayıflığından dolayı dener ve Ulu Haneler’i birbirlerine karşı hainlik yapması için kışkırtır.

Mehrunes Dagon (Yıkımın Tanrısı):

Popüler bir Daedrik güçtür. Ateş, deprem ve sel gibi doğal tehlikeler ile ilişkilendirilir. Bazı kültürlerde Dagon sadece katliamın ve ihanetin tanrısıdır. Neredeyse yaşanılmayacak derecede olan topraklarını temsil ettiği Morrowind’de oldukça önemli bir tanrıdır.

Yorumlar