Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls İnanç çeşitleri: Ulu Elfler

İnanç çeşitleri: Ulu Elfler

PAYLAŞ

İmparatorluk Kolejinden Kardeş Mikhael Karkuxor tarafından yazılmıştır.

Sekizler:
(İmparatorluk’un dışında olup da Sekizler’in sınırlarını ve kurallarını kabul eden çok az Altmer vardır.)

Auri-El (Aldmer Kralı):
İnsanlarda Akatosh adı verilen Tanrının elflerde ki karşılığıdır Auri-El. Auri-El, her şey olan Anu’nun ruhu olan Anui-El’in ruhudur. Yani Anu’nun ruhunun ruhudur. Birçok elf kültüründe baş tanrıdır, Altmerların ve Bosmerların bir çoğu direkt olarak kökenlerinin Auri-el’e dayandığına inanır. Zayıflığının görüldüğü tek an, fani diyarın yaratılışına yardım etmeyi kabul ettiği andır. Onun bu kararı elfleri, ruhların sonsuzluk diyarlarından koparmıştır. Bunun karşılığı olarak Auri-El, antik zamanlarda ilk elfleri Lorkhan’ın ordularına karşı yönetti ve o diktatör tanrıyı yendikten ve ilk Altmer, Altmora ve Antik Ehlnofey krallıklarını kurduktan sonra halkının önünde semaya yükseldi, yükseldi ki onlarda bu fani diyardan kaçmak için gerekli olan adımları öğrenebilsin diye.

auri_el_akatosh_by_moonlightshadow23-d86mseo
Magnus (Magus):
Büyünün tanrısı Magnus, yaratılış planına katılmaktan son anda geri çekilmiş olsa da bu ona çok büyük bir bedele mâl olmuştur. Ondan bu dünyada geriye kalan şey faniler tarafından hissedilen ve kontrol edilen büyüdür. Bir hikayeye göre, Fani Diyar’ın fikri Lorkhan tarafından düşünülmüş ama bu diyarın yaratılması için gereken şemaları ve diyagramları Magnus yaratmıştır. Magnus bazen bir usturlap, bir teleskop ya da daha yaygın olarak bir asa olarak simgelenir.

tumblr_nq90n9ljru1tww6x6o5_1280
Trinimac:
Güçlü, eski Aldmer tanrısıdır, bazı yerlerde Auri-El’den bile daha popüler bir tanrıdır. Trinimac, İnsanlara karsi ordular yürütüp savaş açan ilk elflerin savasçi ruhu olarak bilinir. Denir ki; Boethiah, Trinimac’in şeklini alarak (hatta bazı hikayelerde onu yiyerek) Aldmer topluluğuna kendisini dinlemeleri için onları kandırmış ve nihayetinde de onların Chimeri dönüşümüne sebep olmuştur. Trinimac mitik aşamada ortadan kaybolmuş, daha sonra Malacath olarak geri ortaya çıkmıştır. (Altmer propogandası bu olayı Dunmer etkisinin tehlikesi olarak tanımlar.)

Y’ffre (Ormanın Tanrısı):
Zaman Ejderi Auri-El, tanrıların kralı olduğu zamanlarda, Y’ffre ”şimdinin” ruhu olarak hürmet edilirdi. Elflere göre, fani diyarın yaratılışından sonra her şey kaos içindeydi. İlk faniler tekrar tekrar bitkilere ve hayvanlara dönüşüyorlardı. Daha sonra Y’ffre kendini “Dünyanın Kemikleri”de diyebileceğimiz Ehlnofey’in ilkine dönüştürdü. Bu doğa kanunları konulduğunda faniler sonunda yeni dünyayı anlayabildiğinden güvenliklerine kavuştular.

Xarxes:
Xarxes gizli bilgilerin tanrısıdır. Auri-El’in katibi olarak başlamış ve büyük ya da küçük, tarihin başlangıcından beri, bütün Aldmeri başarılarını kaydetmiştir. Tarihteki en sevdiği anılarıyla karısı olan Oghma’yı yaratmıştır.

Mara (Aşkın Tanrıçası):
Neredeyse evrensel bir tanrıçadır. Hikayesi antik çağlarda bereket tanrıçası olarak başladı. Mara bazen, ”Anuad”ın Nir’i yani evrenin doğumuna yol açmış ilk dişi varlık ile ilişkilendirilir. Altmerlar için Mara, Auri-El’in eşidir.

Stendarr (Merhametin Tanrısı):
Merhametin ve adil yönetimin tanrısıdır. Stendarr Menler’in savunucusudur.

Syrabane:
Büyünün Aldmeri tanrı-atasıdır. Sloadlar’ın düşüşünde Bendu Olo’ya destek çıkmıştır. Büyülü yüzüğünü en iyi şekilde kullanarak Thrassian Vebasının pençesinden birçok kişiyi kurtarmıştır. Büyücüler Birliğinde genç üyeler arasında popüler olduğu için Çırakların Tanrısı olarak da tanınır.

— Önemli Altmer Kültlerinin Diğer Tanrilari—

Phynaster:
Summerset adalarının kahraman-tanrısıdır. Altmerlar’a doğal yollardan nasıl bir asır daha ömürlerini uzatabileceklerini öğretmiştir.

Lorkhan (Kayıp Tanrı):
Yaratıcı-hilekar-deneyici tanrıdır ve hemen hemen tamriel üzerindeki her kültürde bulunmaktadır. Aldmeri kültüründe en yaygın ismi Lorkhan’dır. Yani Kıyamet Davulu. Tıpkı babası Padomay’ın Baslangıç Mekanı’nda evrene düzensizliği getirdiği gibi, Lorkhan da diğer kutsal ruhları ikna ederek ya da kullanarak fani dünyanın yaratılışına sebep olmuş, evrenin mevcut durumunu bozmuştur. Daha sonra fani diyar somutlaştığında, Lorkhan, belki de zoraki bir şekilde, kutsal merkezinden ayrılıp et’Ada’nin yaratılışı arasinda dolaşırdı. O ve “olaylar şemasindaki” metafiziksel yönü çeşitli şekillerde yorumlanmıştır. Ulu Elfler’e (Altmer) göre ulu güçlerin en kötücül olanıdır ve onların ruhlar diyarından koparan kişidir. Efsanelere göre adeta her zaman Aldmer’ın düşmanıdır bu nedenle İnsanoğlunun (Men) kahramanıdır.

revival_lorkhan_by_vanuchka-d548qff

Yorumlar