Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar İNCELEME| HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE

İNCELEME| HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE

PAYLAŞ

SEVDİĞİM UĞRUNA DÜŞTÜM ÖLÜLER DİYARINA

Bu yazın en çok beklenen oyunlarından biri olan Hellblade: Senua’s  Sacrifice sonunda PC ve PS4 için satışa sunuldu.

Hellblade, daha önce DmC, Enslaved ve Heav enly Sword gibi bir çok başarılı oyunu bize sunmuş olan Ninja Theory tarafından geliştirilmiş bağımsız, AAA kalitesinde psikolojik korku, puzzle ve aksiyon oyunu.

Viking çağında geçen oyunda ana karakterimiz olan ve oyuna adını veren Senua, Ölen sevgilisini kurtarmak için Viking Cehennemine inip Ölüm Tanrıçası Hela ile anlaşma yapmaya çalışıyor tabii bu anlaşma tutmayınca da kılıcını çekip herkesi karşısına alıyor. Kafasının içindeki o karanlık cehennemde sevdiceğini araken Senua'nın şeytanlarıyla savaşıyoruz ve korkularını yaşıyoruz.

Oyun hem görsel olarak hem de ses olarak tam bir şölen sunuyor, herkesin önerdiği gibi ben de buradan söyleyeyim ‘’ oyunu mutlaka kulaklıkla oynayın ‘’. Oyun içinde sürekli duyduğunuz fısıldamalar size hem ölüler diyarında olduğunuzu hatırlatıyor hem de gerilimi arttırıyor. Kulaklıkla oynadığınız zaman gerilimi iliklerinize kadar hissettiren Hellblade bu konuda bütün eleştirmenlerden geçer not aldı.

Hemen şunu söyleyeyim oyunun başında bir tutorial yok ya da hepimizin alıştığı kullanıcı ara yüzü yok, dövüşürken ne canımızı görebiliyoruz ne de enerjimizi. Hatta bunla da kalmamışlar etrafta dolanırken bize yardım edecek bir minimapi bile çıkartmışlar, oyunun havasına hava katmış orası ayrı tabii. Oyunda efsanevi dövüş sahneleri ve sürüsüne bereket düşmanlar bekliyorsanız bu sizde bir hayal kırıklığı yaratabilir çünkü düşman sayısı az ve her yerde kılıcımızı sağa sola sallamıyoruz. Şunu söyleyebilirim ki Hellblade'in combat sistemi oldukça tatmin edici, tekrara sarar mı bilemem ama umuyorum ki böyle bir şey olmaz.

vurun şeytanlara

Puzzle konusunda okuduğum yazılar üzerinden söyleyebileceğim kadarıyla biraz hayal kırıklığı yaratmış. Kapı açarken çözdüğümüz puzzlelar benim de pek hoşuma gitmedi açıkçası, siz ne dersiniz bilemem. Çok ilginç ve keyifli puzzleları olsa da kapı açarken ki puzzlelar bir yerden sonra can sıkabiliyor.  ( her puzzleı da yazıp keyfini kaçırmayalım di mi ).

Hellblade’in en ilginç kısmı ise ( hazır olun ) saveleriniz silinebiliyor. Evet yanlış okumadınız baya baya hepsi gidiyor. Oyunun en başında vücudumuza Hela tarafından yerleştirilen hastalık karakterimiz öldükçe vücuduna yayılıyor ve belli bir ölüm sayısını geçince hastalık kafamıza ulaşıyor bunun sonucunda da oyun tamamen bitiyor ve bütün ilerlemeniz siliniyor böylece oyuna baştan başlıyorsunuz. Burada şöyle küçük bir sıkıntı var tabii, Hellblade uzun ve güzel ara sahneleri bulunan, hikaye odaklı bir oyun, hal böyle olunca da oyunun oynanabilirliği riske giriyor. Bu kötü haberi verdik ama iyi bir haberde yok değil. Oyun içinde istediğiniz zaman zorluğu düşürebiliyorsunuz, yani baktınız oyun elden gidiyor alın kolaya geçin.

Hellblade AAA kalitesinde bir oyun için oldukça ucuz bir fiyata sahip, Türkiye de 50TL den satışa sunulan oyun yaklaşık olarak 6-7 saatlik bir deneyim sunuyor. Eğer bu sıcak yaz günlerinde sizi buralardan alıp götürecek bir oyun arıyorsanız deneyebileceğiniz bir oyun. Aşağıya sizler için sistem gereksinimlerini de bırakıyorum.,

 

İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 10

İşlemci:  Intel i5 3570K veya AMD FX-8350

Bellek: 8 GB

Ekran Kartı: GTX 770/ 2GB, Radeon R9 280X/ 3GB

DirectX: 11

Depolama Alanı: 30 GB

En Düşük Ekran Çözünürlüğü: 1280×720

Yorumlar