Ana sayfa Dizi / Film Infinity War: Doctor Strange gerçekte ne planlıyor olabilir?

Infinity War: Doctor Strange gerçekte ne planlıyor olabilir?

PAYLAŞ

Infinity War filmini izledik ve büyük keyif aldık. Thanos gibi kötü bir karakteri uzun bir süredir sinema dünyasında görmememiz bizi bu filme daha fazla bağladı. Bazı sahnelerde kurgu ve hikâye olarak sıkıntılar olsa da genel anlamıyla başarılı bir filmdi. Geride konuşulacak birçok soru işareti bırakması ise cabası. Özellikle Doctor Strange’in zaman taşını verip, bazı göndermeli sözleri teorilerin havada uçuşmasına neden oldu. Peki, gerçekten kendisi ne planlıyor olabilir?

Sahneleri yeniden hatırlayacak olursak, Titan’a gittikleri esnada Strange, Tony Stark’a eğer taş ile kendi canları arasında (Peter Parker’da dahil) seçim yapması gerektiğinde gözünü kırpmadan taşı seçeceğini özellikle ifade etmişti. Sonrasında, Guardians ile karşılaşan grubumuz Thanos’un yenmek için plan yaptıkları sırada Strange’in zaman taşı içinde bir şeyler yapmakta olduğunu gördüler. Ne olduğunu sorduklarında 14 milyon alternatif geleceğin nasıl sonuçlanacağına baktığını öğrendiler ve aynı zamanda sadece 1 tanesinde kazanabiliyorlardı.

Bu tek zafer hakkında Strange film içerisinde ağzını hiç açmadı. Bu konuşmadan sonra Stark özellikle nasıl kazandıklarını detayı ile sormuş olması gerekir. Böyle bir sahne eklense fena olmazdı hani. Biraz arada kaynamış ve hızlı bir geçiş yaşamış olsak ta Strange bu tek zaferi söyleyip haliyle onun kaderini de değiştirmiş olmak istemiyordur. Hatta belki bu farklı sonuçlar içerisinde nasıl kazandıklarını anlattığı gelecekte, ilk başta zafer kazanıyor gözükmelerine rağmen Thanos bir şekilde yolunu bulup evrenin yarısını yok etmeyi başardığı sonuçlarda var olabilir.

Bir düşünün; grubunuzda biri nasıl kazanılacağını biliyor ve siz Thanos’un eldivenini almak için plan yapıyorsunuz. Bu arada, bunu bilen arkadaşınız planı onaylıyor ve sizin gibi bayağı o da çaba gösteriyor. En sonunda planınız çuvallayıp grubunuzdan biri öldürülmek üzereyken (daha önceki ikisi arasında ki konuşmayı da hatırlayın) planı bilen kişi direk pes ediyor. Burada gördüğü gelecekte kazanmanın yolunun Tony üzerinden olduğu aşikâr bir sonuç.

Ancak, eğer eldiveni almayı başarmış olsalardı, çünkü bunun için Strange’de fazlasıyla mücadele etti ki bu yolun zafere götürmediğini bilen biri herhalde direk Thanos’u görür görmez zaman taşını al hacı senindir diye verirdi, nasıl bir sonuç ile karşılaşacakları garip bir durum. İki sonuç arasında da (eldiveni almayı başarmaları ve zaman taşını Tony’in hayatı karşılığında vermiş olmaları) ortak sonucun Tony’in hayatta kalıyor olması, onun bir sonraki filmde çok büyük bir gizemin anahtarı olduğunu iyice ispat etmiş olabilir.

Burada eğer Strange onun yaşaması için taşı vermiş ise de yine büyük bir kumar oynamış olması gerekir. Çünkü, Thanos parmak şıklatması ile yüzde 50 ihtimal ile Tony’i de öldürebilirdi. Strange böyle büyük bir kumarın altına girmiş olabilir mi? Ya da bunun sonucunda onun hayatta kalıyor oluşunu da biliyor muydu? Bu da kafa yorulması gereken ayrı bir detay. Eğer Tony de ölseydi, Strange’in dediği gibi tek yol bu olur muydu halen? Bu yüzden, bizim gözlerimize Stark üzerinden bir perde çekip gerçekleri gizlemeye çalışıyor da olabilirler. Yani, anahtar Tony’de olmayabilir. O zaman neden Strange eldiveni almak için yapılan kavganın içinde yer aldığı sorusuna geri döneriz. Belki anahtar farklı bir kişidir. Mesela Antman gibi.

Arada bir kısır döngü var gibi geliyor bana. Çünkü, her sonuç tam olarak tatmin edici cevaplara çıkmıyor. Bu yüzden, Strange’in zaman taşını kullanarak baktığı alternatif geleceklerden birine müdahale edebilmiş olmasına ne dersiniz? Gelecekte bir yere kazanmanın anahtarı olarak bir ipucu bırakmış olabilir mi? “Şu an oyunun sonuna geldik.” Demesi ise ayrı bir gizem taşıyor kendi içerisinde. Oyunun başlangıcı, Strange’in gelecekte bıraktığı bir şeyler de olabilir. Orada yapıp başlattığı bir sürecin son aşaması taşı vermekti. Ve şimdi doğru hamleleri yapmış olmanın rahatlığı ile çok ciddi ve endişesiz bir şekilde öldü.

Batman ve Superman filmini izleyenler buna benzer bir olaya şahit olmuşlardı. Orada Batman gelecekten gelen Flash’ı görmüş onun söylediği “Anahtar Lois Lane” lafını hiç unutmamış ve Justice League’de bunu kullanarak süreci kendi tarafına çekmeyi başarmıştı. DC’den örnek vermek biraz garip olsa da anlatmak istediğim şeyin kafalarda şekillenmesi açısından bir mahsuru yoktur umarım. 😊

Aslında, sahip olduğumuz sayısız teorilerin biraz daha şekillenmesi, yakında çıkacak “Antman and The Wasp” filmi ile netlik kazanacak. Daha önce söylediğimiz gibi bu film iki part arasında bir nevi köprü rolünde olacak. Böylece, Antman’in hatta daha görmediğimiz Hawkeye’in hikâyede ki rollerini görmemiz itibari ile bazı fikirler üzerinde daha da yoğunlaşacağız. O zaman belki Doctor Strange’in gerçekten neler görmüş ya da planlamış ya da yapmış olduğu hakkında bazı ipuçları yakalayabiliriz.

Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Strange neler planlıyor olabilir? Yazımızın altına ve sayfamızın Facebook grubuna bu konuda yorumlarınızı bekliyoruz.

Diziler ve Filmler | Fantazya

Yorumlar