Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Irime Lalwendë

Irime Lalwendë

PAYLAŞ

Irk: Ñoldo

Doğum: Ağaçların 1190 ve 1230. yılları arasında Tirion’da doğduğu bilinmektedir.

Ölüm: Kaderi bilinmemektedir.

Ebeveynleri: Finwë Ñoldoran ve Vanya Indis

Hayatı:

Irime Lalwendë Valinor’da doğan bir Ñoldo Elfiydi. Ne zaman doğduğu tam olarak bilinmese de, Ağaçların Yıllarının 1190. ve 1230. yılları arasında doğduğu bilinmektedir. (Fingolfin’den küçük, Finarfin’den büyük olduğu bilindiğinden dolayı bu tarihlerin olduğu tahmin ediliyor.)

Babası Ñoldor’un ilk Yüce Kralı Finwë, annesi de bütün Elflerin Yüce Kralı olarak sayılan Ingwë’nin akrabası olan Vanya Elfi Indis’tir.  Findis, Fingolfin ve Finarfin’in öz kardeşi, Yüce Elf Lordu Fëanor’un ise üvey kardeşidir.

Irime hakkında bilinenler çok azdır. Kardeşlerinden Findis ve Finarfin Valinor’da kalmasına rağmen o Fingolfin ile beraber Orta Dünya’ya dönmeyi tercih etmiştir.

Kaderi hakkında ise kesin bir bilgi yoktur. Orta Dünya’ya döndükten sonra öldürülmüş olabilir veya ilk çağın sonundaki Gazap Savaşı’nın ardından Valinor’a dönmüş olabilir.

İsminin Kökeni ve Anlamı:

Irime, babası tarafından ona verilmiş olan isimdi. Írien diye de bilinir. Irime’ye annesi tarafından verilen isim Lalwendë idi (Kısaltılmış hali, Lalwen) ve o genellikle bu ismiyle hitap edildi.

Kaynaklar:

The Peoples of Middle-Earth (Orta Dünya Halkları)

Yorumlar