Ana sayfa Middle Earth Filmler Isildur’un Düşüşü: Ferah Çayırlar Felaketi

Isildur’un Düşüşü: Ferah Çayırlar Felaketi

PAYLAŞ

Ferah Çayırlar Felaketi, Üçüncü Çağ’ın başlarında Elendil oğlu Isildur ve onunla birlikte Ayrıkvadi’ye yolculuk eden Dúnedain birliğinin pusuya düşürüldüğü ve sonrasında Isildur’un Düşüşü ile sonlanan talihsiz olaydır.

Felaket’in Başlangıcı

Sauron’un Son İttifak Savaşı’ndaki yenilgisinin ardından Isildur Gondor’a geri döndü ve Arnor Kralı olarak Elendilmir amblemini üstlendi. Elendilmir, yıldız biçimdeki beyaz bir taştır ve kökeni Númenor’a dayanır. Isildur bir yıl kadar Gondor’da kalarak burada düzeni sağladı ve ülkesinin sınırlarını belirledi. Fakat Arnor ordusunun büyük bir kısmı Eriador’a dönmüştü. Isildur’un anavatanına geri dönme isteği artınca Arnor’a gitmeye karar verdi. Ama onun öncesinde Ayrıkvadi’ye gidip eşi ve en küçük oğlu Valandil’i bulmak istiyordu. Bundan dolayı da oraya gidebileceği en kısa yolu kullanmaya karar verdi ve Osgiliath’tan çıkıp Anduin Vadileri’ne, oradan da Cirith Forn en Andrath olarak bilinen Yüksek Geçiş’e doğru ilerledi. Güçlü ve cesur askerlerinin dışında, oğulları Elendur, Araton ve Ciryon da bu yolculuğunda Isildur’a katıldı.

Yolculuklarının yirminci gününde öğlen vakti bulutların tepelerinde toplandığı bir vakit Ferah Çayırlar sınırlarından geçerlerken Dumanlı Dağlar’dan gelen orklar tarafından pusuya düşürüldüler. Isildur’un birliği kasvetli havadan ötürü orkaların sayısını bilemedi, ama neyse ki onların geldiğini fark edebilmişlerdi. Isildur bu saldırıda tek başlarına olduklarını anladı, çünkü Moria ve Lórien çok geride kalmştı ve Kuyutorman Kralı Thranduil’in yardıma gelmesi de en az dört gün sürerdi.

Bölgenin elverişsizliğinden dolayı Isildur birliğini istediği gibi saldırıya geçiremedi. Bunun yerine onlara Númenórluların yaptığı gibi kalkanlarından bir duvar oluşturmalarını (Thangail) emretti; belki bu sayede aralarından bir yol açarak onları dağıtabileceklerini düşünmüştü. Aynı zamanda beylerinden biri olan Ohtar’a Narsil Parçları’nı vererek kaçmasını ve ne olursa olsun onu korumasını emretti.

Arnor Askerleri ve Thangail savaş düzeni

Orklar oklarıyla saldırıya geçtiler ve kalkan duvarını parçalamak için kuvvetlerinin büyük bir kısmını Dúnedain’in üstüne gönderdiler, ama kalkan hâlâ sağlam duruyordu ve ork oklarının da onların zırhlarına bir etkisi olmuyordu. İlk saldırının ardından orklar geri çekiliyor diye düşünen Isildur askerlerine saldırmalarını emretti. Birlik daha bir mil bile gidememişti ki orklar yeniden saldırıya geçtiler. Bu sefer geniş bir cepheden saldırıyorlardı. Sağ kalan Dúnedain’in etrafını bir hilal gibi sarmışlardı ve giderek bir çember halini alıyorlardı. Orklar ortadaki Dúnedain’in üstüne atlayıp onları çekerek halkayı bozmaya ve onları öldürmeye çalışıyorlardı. Bu şekilde Isildur’un oğlu Ciryon katledildi ve Araton da onu korumaya çalışırken ciddi yaralar aldı.

Isildur’un Düşüşü

Artık yenilginin kaçınılmaz olduğunu anlayan Isildur Yüzük’ü kullanarak kaçmayı düşündü, ama oğlu Elendur’u bırakamazdı. Sonra Elendur babasına Yüzük’ü takıp buradan kaçmasını söyledi ve Isildur da üzüntü ve pişmanlıkla öyle yaptı ve Yüzük’ü taktı. O Yüzük’ü takınca Elendilmir parlamaya başladı. İnsanlar ve orklar korkuyla kaçıştılar.

Isildur uzun bir mesafe uzaklaştı ve Anduin Nehri’ne varınca yüzerek karşıya geçmeyi denedi. Güçlü biri olsa da akıntı ondan üstündü ve Isildur’u Ferah Çayırlar’a geri sürükledi. O anda Yüzük ona ihanet etti ve kendi kendine parmağından çıktı. Korku içindeydi, artık pes etmeye ve boğulmaya yakındı. Ama sonra bu hali geçti ve bu ağır yükten kurtulduğu için kendisini özgür hissetti. Nehir yatağının batı tarafında bir adacığa ulaştı. Fakat tam sudan çıkarken o sırada orada dolaşan orklar tarafından fark edildi. Isildur’un heybetinden ve Elendilmir’in parlaklığından korkarak onu oklarıyla vurdular. Isildur’un cesedi hiçbir zaman bulunamadı. Anduin’in akıntısında sürüklenip gittiği ve kaybolduğuna inanıldı.

Isildur’un Düşüşü

Bu pusuda iki yüz Númenor şövalyesinden sadece üçü kurtulabilmiştir. Bunlardan ikisi Narsil’in Parçaları’nı alan Ohtar ve onun yoldaşıdır. Üçüncü ise Elendur’un cesedinin altında kalmış ve sonra canlı olduğu fark edilmiş olan Estelmo’dur. Bu felaketten sonra Arnor ve Gondor’un Yüce Kralı Isildur’un öldüğü belirtilmiştir. Bu iki insan diyarı da birbirinden ayrılmıştır ta ki Elessar gelip onları birleştirene kadar. Güç Yüzük’ü 2500 yıl boyunca kayıplara karışmıştır.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar