Ana sayfa Star Wars Animasyonlar Işın Kılıcı Kristalleri

Işın Kılıcı Kristalleri

PAYLAŞ

1

Star Wars evreninde ışın kılıcı renklerinin anlamları hep tartışmalara sebep olmuştur.Işın kılıçlarının kesin bir anlamı yoktur.Bu yazımızda ışın kılıçlarının olmazsa olmazı kristalleri inceleyeceğiz.

2
Bazı karakterlerin ışın kılıçları.


1. Mavi Kristal
Jedi muhafızlarının genel tercihi mavi renktir. Kılıç kullanmada ustadırlar ve amaçları sivilleri tehlikelerden korumaktır. Güç kullanımından daha çok kılıç sanatlarında kendilerini geliştirirler. Üstün kılıç yetenekleri ile savaşların vazgeçilmez kahramanlarıdırlar. Jedilar arasında en çok kullanılan renk mavidir. Mavi rengi veren kristal en çok Ilum gezeninde bulunur.

mavi

 

2. Yeşil Kristal

Jedi arabulucularının genel tercihi yeşil renktir. Kendilerini gücü etkin bir şekilde kullanmada ve güce düzen getirmek için eğitirler. Üst düzey önem gösteren diplomatik anlaşmazlıkları çözmek için arabulucu olurlar. Gücü etkin bir biçimde kullanmaları kılıç kullanmakta usta olmadıklarını göstermez, gerektiği zaman kılıçlarına davranmayı iyi bilirler. En çok kullanılan ikinci renk yeşildir. Bu rengi veren kristal de en çok Ilum gezegeninde bulunur.

unnamed

3. Sarı Kristal
Jedi nöbetçilerinin genel tercihi sarı renktir. Diğer Jedilardan farklı olarak teknolojiyi etkin bir şekilde kullanma, iz sürme, casusluk, bul ve yok et gibi görevler için kendilerini eğitirler. Neredeyse Jedi Tapınağı dışında hiç tanınmazlar. Diğer Jedilar arasında bile kimliklerini açıklamazlar. Çift taraflı ışın kılıcı genel tercihleridir. Ilum ve Dantooine gezegenlerinde bulunan ancak daha nadir rastlanan bir kristaldir.

images (1)

 

4. Turuncu Kristal
Turuncu renk Jedilar arasında nadiren görülür ve pek tercih edilmez. Daha çok uzlaşma ve savaş becerilerini eşit düzeyde olacak şekilde kendini eğitmiş Jedilar arasında kullanılır. Diğer kristaller gibi Ilum’da bulunur.

turuncu

5. Gümüş Kristal
Gümüş renk, çok sakin ve ruh dinginliğine ulaşmış, yaşayan güce her yerde odaklanabilen Jediların genel tercihidir. Nadir görülür, bu sıfata sahip olabilecek çok Jedi yetişmez. Ayrıca İmparatorluk Şövalyeleri’nin kılıç rengidir.Diğer kristaller gibi Ilum gezegeninde bulunur.

images

6. Mor Kristal
Mor ışın kılıcı sadece gücün hem karanlık hem aydınlık tarafını iyi bilip etkin bir şekilde kullanan Jediların tercihidir. Genelde ışın kılıcını ve gücü agresif bir şekilde düşman için yıkıcı olarak kullanırlar. Bu kristal de Ilum’da, ancak nadiren bulunur. Bilindiği üzere Sithler ilk zamanlarda ışın kılıçları için parlak mor kristaller kullanmışlar, ancak Ilum’un Jediların eline geçmesiyle beraber kırmızı kristallere yönelmişlerdir. Bundan sonra bilinen bazı Sithler de mor ışın kılıcını kullanmaya devam etmiştir.

1053034_star_wars


7. Kırmızı Kristal

Kırmızı kristal Sithler için vazgeçilmez tek renktir. Sithlerin neredeyse tamamı kırmızı renk ışın kılıcı kullanır. Diğer kristaller gibi Ilum’da bulunmaz, kırmızı rengi veren kristal yapaydır.Nadir olsa da, kırmızı kristaller mevcuttur.Fakat genelde, sentetik kullanılır. Gücün karanlık tarafının daha iyi kontrol edilmesini sağlar. Hatta bazen rakibinin ışın kılıcının elinde patlamasına sebep olur. Gücün karanlık tarafına geçen Jedilar da kırmızı renk kristal kullanır.

starwarsmenace15104

[ BONUS ]
Grubumuzdan bir inceleme:


Gökkuşağı Kristali
Gökkuşağı kristalleri aslında kristal olmayan eşsiz nesnelerdir; bu olağanüstü nesneler aslında silikon temelli bir yaşam formudur ve sadece Gallinore gezegeninde bulunurlar. Yaşam döngüleri çok uzundur yetişkin olmaları binlerce yılı bulur. Biyolojik doğalarına rağmen ışın kılıcı kristali olarak kullanılabilirler. Hapes gezegeninin prensesi Tenel Ka Djo bu kristallerden yapılmış bir taca sahiptir ve bu taç komple bir güneş sistemi değerindedir ve yine bu kristallerden birini ikinci ışın kılıcında kullanmıştır.
Bu kristal ile yapılan ışın kılıcının belli bir rengi olmaz onun yerine tıpkı aurora  gibi perdeler halinde tüm renkleri yansıtır ve bu yönüyle eşsizdir.

Rainbow-light-saber

 

Yorumlar