Ana sayfa Star Wars Filmler Işın Kılıcı Renkleri ve Anlamları Hakkında

Işın Kılıcı Renkleri ve Anlamları Hakkında

PAYLAŞ

Star Wars Evreni’nin en büyük simgelerinden bir tanesi kuşkusuz ki ışın kılıçları. Star Wars’un otuz altı bin seneden fazla süren o geniş ve karmaşık tarihi içerisinde ışın kılıçları oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Galaksi’nin siyasi tablosu ve güç dengesi içerisinde Güç’ü kullanan varlıklar pek çok kez son sözü söylemiş, savaşları başlatmış, gezegenlerin yıkımına sebep olmuş ve kimi kahraman, kimi de zalim olarak hatırlanmıştır. Güç kullanıcılarının en önemli silahlarından bir tanesi ustalaştıkları Güç sayesinde çok daha iyi kullanabildikleri ışın kılıcı çok önemli olmuştu. Jedilar, Sithler, İmparatorluk Şövalyeleri gibi pek çok Güç’e hassas varlık ve örgüt tarafından kullanılan ışın kılıçları kuşkusuz ki çoğu Star Wars hayranının da hayallerini süslüyor.

Gelin hem Legends hem de Canon evrende ışın kılıcı renklerini ve anlamlarını inceleyelim.

Legends

Işın kılıçları, Galaksi’nin her yanına yayılan orduların kullandıkları lazer silahları savuşturabilmenin yanısıra, Güç’e hassas varlıkları yakın dövüşte amansız birer dövüşçüye çevirebilir. Işın kılıçları içlerinde bulunan gerekli bir kristal sebebiyle pek çok farklı renkte olabilir. Filmlerde en çok mavi, yeşil ve kırmızı renge rastlasak da, yazılan romanlar ve yayınlanan çizgi-romanlar sayesinde sarı, turuncu, mor, pembe, turkuaz ve daha pek çok farklı renkte ışın kılıcı olduğunu görmekteyiz. Bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek gerek en başta: Işın kılıcı renklerinin bazı istisnalar dışında hiçbir anlamı yoktur.

Peki neden?

“Mavi ışın kılıcı bilgeliği, yeşil ışın kılıcı huzuru simgeliyor” gibi ifadeler yanlış olmakla beraber bunun sebebini de anlatmak gerek. Jedi padawanları, sınavlarından biri olarak kendi ışın kılıçlarını yapmakla görevliler. Işın kılıcının kristalini ise genelde Ilum denen bir dünyadan buluyorlardı. Bu gezegende ise mavi ve yeşil renkli kristaller bulunmaktaydı. Yani ışın kılıcı kristali bulunması bile Jedi padawanlarının göreviydi ve hangi rengi bulabilirlerse ona uygun ışın kılıcı yapıyorlardı. Ya da duruma göre kendine farklı yöntemlerle farklı renkte kristal bularak değişik renkte kılıç yapan padawanlar da vardı.

Anakin Skywalker, daha sonradan Luke Skywalker tarafından da kullanılan meşhur ışın kılıcını döverken
Anakin Skywalker, daha sonradan Luke Skywalker tarafından da kullanılan meşhur ışın kılıcını döverken

Yani genel olarak renklerin çok bir anlamı olmadığını görmekteyiz. Ancak bazı anlamlara gelen renkler de var. Başta kırmızı kristal. Kırmızı ışın kılıcı kristali doğal yollarla değil sentetik olarak üretiliyordu ve Sithler özellikle eski Sith İmparatorluğu’nun renklerini taşımasından ve genel olarak Sithler siyah-kırmızı renklere yöneldiğinden kırmızı kristal üretme yoluna giderlerdi ve ışın kılıçlarını kırmızı olarak tercih ederlerdi. Bu bir nevi onların işaretiydi. Kanı, korkuyu ve karanlığı simgeliyordu onlar için. Bir de Jedilar gibi sadece ışın kılıcı yapmak adına zaman kaybetmek yerine kristali daha kısa bir zamanda üretmek onlar için daha mantıklıydı. Jedilar ise bunu bir görev olarak vermeyi ve ışın kılıcı yapımının zorluğunu Ilum gibi uzak ve sakin bir gezegende huşu ve iç huzuru dengleyerek üretmeyi uygun görüyorlardı.

Peki anlamı olanlar var mı?

Mace Windu’nun mor kristalinin de bir anlamı bulunmakta, bu da kullandığı ışın kılıcı stilinden ileri gelmektedir. Adı Vaapad’dır.

mace windu1
Mace Windu, Vaapad tekniğini kullanırken

“Vaapad’ı kendi zayıflığıma çare olsun diye buldum. İçimdeki karanlığı aydınlığın bir silahına dönüştürüyor.” demişti Mace Windu, Episode III: Revenge of the Sith’in roman versiyonunda ve bu sözden de bu tekniğin karanlık bir yönü olduğu anlaşılabilir. Vaapad agresif bir sanat olduğundan karanlık tarafa yakındır ve Mace Windu’nun Jedi olmasıyla da bir tezatlık oluşturmaktadır. Mor ışın kılıcı da bunu sembolize etmektedir. Vaapad aynı zamanda en zor kılıç sanatlarından bir tanesidir. Anakin Sykwalker, Palpatine ve Windu’nun düellosunu seyrederken Windu’nun Vaapad savaş stilini “kutupları yassılaşmış mor bir ateş küresi”ne benzetmişti. Her açıdan saldıran onlarca kılıç gibiydi.

Bazı dönemler mavi ışın kılıçları “Jedi Muhafızları” ve yeşil ışın kılıçları “Jedi Consularları” temsil etse de Star Wars eserlerinin genelinde edindiğimiz kanı renklerin bir anlamı olmadığıdır.

Canon

Yukarıda anlattığımız her şey tamamen Legends evrenine dahildi. Canon evrende ise durum böyle değil. Işın kılıçları Canon evrende artık tek bir kristalden yapılıyor. Kyber kristali. Bu kristali Sithler de kullanıyor, yani artık “sentetik kristal” davası evrende yok.

Yapılan tek değişiklikse bu değil. Bu kristaller en başta renksiz. Evet, bildiğiniz saydamlar. Kılıç yapılırken kullanıcısına göre renk alıyorlar. Yani Canon evrende renklerin bir anlamı var. Kullanıcısına göre renk alıyor. Sithlerin genelinin bu yüzden kırmızı olduğunu bu sayede düşünebiliriz. Çünkü kyber kristallerinin Güç’le bağlantısı var.

Bu kyber krsitalleri sayesinde, ışın kılıcı mevzusu çok daha mistik ve kişisel bir şey halini aldığından hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Bu renklerin anlamlarının ne olduğu tam olarak açıklanmasa da, birnevi yine mavinin kılıç becerisi, yeşil rengin ise Güç’e daha fazla yatkınlık gibi şeyleri sembolize ettiğini söyleyebiliriz ancak diğer renklerin tam olarak ne anlama geldiği belirsiz.

Yorumlar