Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Istari Hakkında Bilinmeyenler

Istari Hakkında Bilinmeyenler

PAYLAŞ

Gelin Istari hakkında bilinmeyenleri beraber inceleyelim:

1- Batı Diyar'dan yani Valinor'dan Orta-Dünya'ya sadece beş elçi gönderilmemiştir. Kuzey topraklarına beş elçi gönderilmiştir. Orta-Dünya'nın başka bölgelerine de elçiler gönderilmiştir ancak gerek zaman gerek de bölgesel sebeplerden varlıkları hissedilmemiştir.

istari23

2- Gandalf diye tanıdığımız Olórin başlarda Sauron'un gücünden çekindiği için Orta-Dünya'ya gitmek istememiştir ancak Manwë'nin emri üzerine yola çıkmaya hazırlanmıştır.

3- Kıdem sıralaması şöyledir; SarumanAlatar Pallando Radagast Gandalf. Ancak esas ve sınırlandırılmamış güçleri baz alındığında Gandalf'ın gerçek kimliği olan Olórin ikinci sırayı kapacaktır.

4- Valar'ın, özellikle de Manwë'nin en çok güvendiği isim Olórin'dir. Sebebi ise haklı korkusu, bilgeliği ve kalbinin temiz olmasıdır.

5- Istari tek tek Lindon'a ayak bastığında Círdan onları selamlamış ve griler içindeki son gelen elçiye Narya'yı yani Üç Elf Yüzüğü'nden biri olan Ateş Yüzüğü'nü vermiştir. Sebebi ise, Círdan'ın önsezisidir. Ki Círdan'ın önsezisi Orta-Dünya'nın en güçlü önsezisidir. Gandalf hakkında düşündüğü şey ise, yazgısının diğerlerine göre farklı olup, beş kişi arasında en dirençli ve bilgeyi Gandalf yani Mithrandir olarak yorumlamasıdır. Kötülüğe karşı gerçekleşecek savaşta bu elçinin desteğe de ihtiyacı olacaktır zira.

6- Çoğu kişinin bildiğinin aksine Istari Orta-Dünya'ya genç birer insan vücudu ile gelmiştir. Öyle ki, beyaz kıyafetler içinde gelen Saruman'ın saçı, sakalı yıldızsız bir gece kadar kara olup, uzun zaman sonra bizim bildiğimiz formuna bürünmüştür.

7- Gandalf ve Saruman arasında gerçekleşen düellonun asıl sebebi Güç Yüzüğü değildir. O sadece bu olaya fitil olmuştur. Asıl sebep, Narya'dır. Gandalf'ın Narya'yı devraldığını keşfeden Saruman, o zamandan beri Gandalf'a kin beslemiş ve kıskanmıştır. Ve garezi ise çok büyük olmuştur.

8- Saruman, Orta-Dünya'da Radagast'ın fikirleri önüne geçip, Radagast'ın kendisinden korkmasını sağlamıştır. Yani onu sömürmüştür. Örneğin, kardeşliği izlemek ve haber almak için Isengard'dan yola çıkan kargalar Radagast'ındır. Ancak Saruman onları isteme sebebini belirtmediği ve Radagast'ın da sorgulamadığı için ortaya böyle bir sonuç çıkmıştır.

saruman1

9- Mavi Büyücüler yani Alatar ve Pallando Doğu'ya Saruman ile yol almıştır. Lakin akıbetleri Saruman'ın aksine bilinmez. Ya onlara verilen görev itibariyle Doğu'da kaldılar, ya telef oldular ya da Karanlık onları ele geçirdi. Saruman ise pek çok kez Doğu'ya gitmiştir. O sıralar Minas-Tirith'te yaşaması ise bu durumu oldukça kolaylaştırmıştır. Gandalf ise Kuzey Nurnen'den öteye gidememiştir. Yani Doğu'ya yabancıdır ve oranın tuhaflığından çekinir. Doğulular ise ona Kuzeyli Casus anlamına gelen Incanús ismini takmıştır. Radagast ise neredeyse Orta-Dünya'ya ayak basışından itibaren Fangorn-Kuyutorman arasındaki geniş ormanlık sahada yaşamıştır.

10- Gandalf Orta-Dünya'da sadece bir kez esas formuna bürünmüştür. O da Balrog ile Moria'nın derinliklerinde yaptığı mücadelededir. Hatta o derinliklerde yaşayan kadim canavarlardan korkan Balrog, Olórin'in o asil ve yüce formuna sığınmıştır. Ve böylece maddeler bitti. Ama değinmeden geçemeyeceğim; görevine sadık kalan ve Batı'ya geri dönen tek kişi Gandalf'tır. Bu da onu özel kılıyor ya. Yani, herkesin kahramanı, ''yüzlerce ejderhanın avcısı'', havai fişek ustası Gandalf kazandı!

gandalf smile

Ayrıca Orta-Dünya kaderinde etkili olan bu 5 Büyücü hakkında ayrıntılı inceleme ve bilgiler için tıklayınız: Istari – Orta-Dünya'nın Gizemli 5 Büyücüsü

Yorumlar