Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Istari – Orta-Dünya’nın Gizemli 5 Büyücüsü

Istari – Orta-Dünya’nın Gizemli 5 Büyücüsü

PAYLAŞ

Kısaca:

“Büyücülerin işine karışma; ince iş yapar, çabuk kızarlar.”

– Gildor Inglorion[1]

Orta-Dünya’nın Büyücüler’i, -ayrıca Quenya’da Istari, Sindarin’de Ithryn olarak da bilinir- dışarıdan yaşlı insanlara benzeyen ancak çok daha fazla fiziksel ve zihinsel güce sahip ufak bir gruptur. Orjinal olarak Valar’ın bir alt kademesi ve yardımcısı olan Maiar sınıfındandırlar.

3.Çağ’da Sauron’un karanlık kötü ruhu Orta-Dünya’ya yayılırken, Manwë bir Valar Konseyi toplamaya karar verdi. Bu doğrultuda 5 Istari, Orta-Dünya'ya gidip, insanlara kötüyle savaşmada yardım etmek ile görevlendirildi. Aulë Curumo’yu (Saruman), Manwë Olórin'i (Gandalf), Yavanna Aiwendil’i (Radagast) ve Oromë Alatar'ı (Beraberinde Pallando) seçti.

Istari’nin Orta-Dünya’ya varışıyla ilgili net bilgiler olmamakla beraber iki ihtimal bulunmaktadır: İlkine göre, 3.Çağ’ın 1000 yılı civarında tüm büyücüler beraber gelir. Bir diğerine göre, -bu Tolkien’ın sonradan düzenlediği halidir- ilk olarak Mavi Büyücüler 2.Çağ’ın 1600 yılı civarlarında yalnız gelmişlerdir, daha sonra Saruman, Radagast’la beraber, en son Gandalf 3.Çağ’ın 1000 yılı civarlarında yalnız başına varmıştır.

Başta, ilk geldikleri sırada genç vücutlara sahiptiler. Ancak insanlar gibi önce hızla yaşlandılar. Yaşlı bedenleri tıpkı bir insan bedeni gibi acıyı, açlığı, mutluluğu ve diğer insani duyguları hissediyordu. Çok yavaş da olsa zamanla yaşlanıyorlardı fakat ruhları Maia ruhu olması sebebiyle ölümsüzdü. Ancak bedenleri ölebiliyordu. Saruman’ın ve Gandalf’ın (Moria’da Balrog’la savaşından sonra) başına bir kere gelmiştir. Gandalf bir istisna olarak Eru tarafından görevini tamamlaması için tekrar gönderilmişken, Saruman ise görevinde başarısız olması sebebiyle ne tekrar vücut bulabilmiş, ne de ruhu Valinor’a dönebilmiştir.

Orta-Dünya halkından pek azı Büyücüler’in aslında Maia olduğunu biliyordu. Istari bu bilgiyi herkesle paylaşmadı. Bilenlerin çoğu bilge Elflerdi veya eskilerin eğitimini almış kral soyundan gelen insanlardı. Kalanlar, onların Elf ya da büyü sayesinde uzun yaşayan insanlar olduğunu düşünüyordu.

Aslında Saruman Istari’nin ve Ak Konsey’in başkanı olarak ödüllendirilmişti. Daha sonra karanlığa saplanıp ak halinden “rengarenk” hale gelince, bu özelliklerini de yitirdi. Yerini bir nevi Gandalf aldı. Saruman Rohanlı ve Gondorlu yöneticilerin isteği sonrası Isengard’da Orthanc kulesini kendine ev edindi. Radagast da Kuyutorman’a doğa ile içiçe yaşadı ancak aralarında bir tek Gandalf kendine herhangi bir yeri mesken edinmedi.

Etimoloji:

Tolkien’ın Büyücüler’i bizim dünyamızdan esinlenilmiş büyücüler değildir ancak bir manada peygamberlere benzemektedirler. Quenya’da Istari ista-ro kelimelerinin birleşiminden oluşan “bilenler” anlamına gelmektedir.

“Büyücü kelimesi, Quenya dilindeki istar (Sindarin dilinde ise ithron) sözcüğünün bir uyarlaması olup, dünyanın tarihi ve de huyu suyu üzerine geniş ve derinlemesine bilgiye sahip olduğu iddiasında bulunan ve bu bilgisini türlü yollarla açığa vuran bir çeşit (kendi deyimleriyle) “tarikat” üyesini ifade eder. Heren Istarion, diğer bir deyişle “Büyücüler Tarikatı”na üye olanlar (her ne kadar büyücü tabiri tıpkı Quenya dilindeki istar sözcüğü gibi “bilgeler” ve bilgiç kişiler anlamına gelen diğer eski tabirlerle uyuşsa da) sonraki dönem efsanelerine konu olan büyücü ve sihirbazlarla pek benzeşmediği için, bu tabirin ne derece yerinde kullanıldığı tartışılır; onlar sadece Üçüncü Çağ’da yaşayıp sonrasında Orta-Dünya’dan ayrılmışlardı ve belki de Elrond, Círdan ve Galadriel haricinde hiç kimse, onların mensubu olduğu türün kökenini veya nereden geldiklerini keşfedememişlerdi.”[2]

Bundan sonra, aşağıdaki başlıklara tıklayarak tüm Büyücüler’e ayrı ayrı sayfalarda en derin ayrıntılarına kadar erişebilirsiniz.

Ayrıca Istari Hakkında Bilinmeyenler makalesinden de haklarında yanlış ve az bilinenlere ulaşabilirsiniz.

Saruman

Saruman:

                Ak Saruman, (3.Çağ 1000-3019) Orta-Dünya'ya Valar'ın elçisi olarak gelen 5 Istari'nin başı ve en güçlüsüdür. Ayrıca Ak Divan'ın da başıdır. Sindarin'de ismi Curunír'dir. Valinor'da ise Curumo olarak çağırılmıştır. (Devamı için tıklayınız.)

Gandalf

Gandalf:

                Gandalf, 3.Çağ’da Valar tarafından Orta-Dünya’ya gönderilen 5 Istar’dan biridir. Valinor’da Olórin olarak bilinir. 3.Çağ 3019’da Saruman’ın yenilgisinde önemli rol oynamış, insanlara bilgeliğinden dağıtmış ve onları cesaretlendirmiştir. Gandalf aslen gri cübbelidir ve Saruman’dan sonra Büyücüler’in ikinci lideri gibidir. Moria’daki düşüşten sonra, Orta-Dünya’da ak olarak tekrar canlanır ve bu sefer Büyücüler’in başıdır. Hobbitler’e olan ilgisi önemlidir. (Devamı için tıklayınız.)

Radagast

Radagast:

Boz Radagast, Aiwendil olarak da bilinir, Sauron'un Orta Dünya'daki amaçlarıyla mücadele etmek için gönderilmiş 5 Istari'den biridir. Yavanna'nın bir Maia'sıdır ve hayvanlara özel bir yakınlığı bulunmaktadır. Uzun bir süre, Anduin Nehri'ndeki Gladden Kırları'nın yakınlarında, Kuyutorman içindeki Rhosgobel'de yaşamıştır. (Devamı için tıklayınız.)

Mavi Büyücüler

Mavi Büyücüler:

Mavi Büyücüler; isimlerini giydikleri mavi cübbelerden almış, iki gizemli Istari'dir. Valinor'da Oromë'ye bağlı iki Maiar'dırlar ve Alatar ve Pallando olarak çağırılmışlardır. Istari, Valar tarafından Orta-Dünya halkına yol gösterici olarak yollandığı zamanlarda, Mavi Büyücüler Saruman'la birlikte Doğu'ya, orada Sauron'a boyun eğmiş insanlara yol göstermek amacıyla gitmişlerdir. Saruman geri dönmüş fakat Alatar ve Pallando'dan haber alınamamış, akıbetleri kesin olarak bilinememiştir. (Devamı için tıklayınız.)

[1] Yüzük Kardeşliği; Üç Kafadar; Sayfa 112

[2] Bitmemiş Öyküler; Istari; Sayfa 629

Yorumlar