Ana sayfa Star Wars Filmler İyilik Timsali: Aayla Secura

İyilik Timsali: Aayla Secura

PAYLAŞ

Aaylas’ecura olarak dünyaya gelen Aayla Secura, Cumhuriyet için Klon Savaşları’nda General olarak görev yapan kadın Twi’lek Jedi Ustası’dır. Quinlan Vos’un gözetimi altında bir Padawan olan Aayla, daha sonra Vos’un da ustası olan Tholme’un öğrencisi olmuştur. Jedi eğitimlerinin erken safhalarında Secura ve Vos karanlık tarafın kışkırtmalarından sağ çıktı, dolayısıyla şövalyeliğe layık olduklarını kanıtladılar.

Secura, Jedi Şövalyesi seviyesine terfi ettirdikten sonra, Klon Savaşları patlak verdi ve Birinci Geonosis Savaşı’na katılmak için gelen birçok Jedi’den biriydi. Çeşitli yerde görev yapmış, Hypori ve Kamino’daki gibi zor savaşlardan sağ kurtulmuştur. Nitekim, Secura’nın savaşın başlarında Usta Jedi seviyesine terfi etmesi onun başarılarındandı.
Bir Jedi Ustası olarak, Aayla Secura, Cumhuriyet savaşı çabalarını Quell’e yöneltti ve Kamino’nun ve daha sonra Maridun’un savunmasında etkili oldu. Bununla birlikte, Secura, şüphesiz kahramanlığına rağmen, Felucia’da iken Order 66’nın başlatılması ile öldü. Usta Secura, nesiller boyunca dünyadaki insanlar tarafından hatırlandı. Hayatı boyunca yardım etti ve onun öyküleri birçok insanın hayatının parçası oldu.

Kişiliği

Aayla Secura, empatik ve oldukça akıllı bir Jedi idi fakat aynı zamanda dürtüsel ve biraz da yaramazdı. İyi bir lider ve vasıflı bir taktikçiydi. Hızlı düşünmesi, Klon Savaşları sırasında birçok klon askerinin saygısını kazandı. Secura, Falleen, Zenex’in feromonlarına direnebildiği için aynı zamanda güçlü bir istekte bulundu. Adı olan Aayla, kadın Twi’lekler arasında yaygındı ve Ryl’de ‘duman’ ya da ‘sis’ anlamına geldi.

Secura, Kit Fisto ile kısa bir romantik ilişkiye girdi, ancak Jedi Düzen’i için çalışıyordu ve emirlerin Fisto ile ilişkisinden daha önemli olduğuna karar verdiler, yine de birbirlerine karşı duygular beslerlerdi. En azından karanlığa dönmeden önce Quinlan Vos ile yakın bir bağa sahip olduğu anlaşıldı, çünkü kendisinin onun için bir baba olduğunu söyledi. Ancak Fisto ile olan ilişkisi gibi, sonunda onun ustasına olan bağını bırakmayı öğrendi ve daha sonra Skywalker’ın padawanı olan Ahsoka Tano’ya da aynı şeyi yapmasını öğretti. Ayrıca Komutanı Bly ile yakın bir dostluğa sahipti, ancak çoğu klon gibi Bly, Emir 66’ya itaat ederek, ona güvenini öldürdü.

Yetenekleri

Aayla Secura, Jedi Muhafız olarak eğitildi ve o savaş yeteneklerine daha fazla odaklanarak etkileyici bir yeteneklere sahip savaşçı haline geldi. Işın kılıcı sanatının dördüncü biçimi olan Ataru’ya hakim oldu ve Jar’Kai’de pratisyen olmasının yanı sıra 5.biçimde de bazı becerilere sahipti. Secura’nın üstün becerileri, Geonosis savaşından sağ çıkmasına izin verdi, General Grievous’a karşı özgüvenini sağladı, Aurra Sing’e karşı direnmesini, Asajj Ventress ile dövüşmesini sağladı. Bu sayede silahsız dövüşlerde de usta olduğunu kanıtladı.

Secura, dövüş becerilerine ek olarak, Quinlan Vos ve Tholme’den öğrendiği gizlenme becerilerine sahipti. Secura, bazı ustaların tamamlayamadığı, öğrenmesi zor olan Force Cloak’ı da yapabilmekteydi. Ayrıca, insanları baştan çıkarmak için güzelliğini ve Force güçlerini kullandığı biliniyor. Etkili bir Force Push kullanıcısı, yetenekli bir pilot ve nexu kaçamak
Aayla Secura da yetenekli bir pilotdu. Nexu kaçış taklasında da profesyoneldi.

Yorumlar