Ana sayfa Dizi / Film Filmler İzlemeyenler için bir Hitchcock şaheseri: Gizli Teşkilat (North by Northwest)

İzlemeyenler için bir Hitchcock şaheseri: Gizli Teşkilat (North by Northwest)

PAYLAŞ

Bir sinema sever olun ya da olmayın, Alfred Hitchcock ismi bir yerlerden kulağınıza illaki gelip geçmiştir. Dünya sinema tarihine adını altın değil, elmas harflerle yazdıran bu çılgın ismin filmleri, yıllar geçmesine rağmen ilerleyen teknolojik imkanlara inat, hala izleyiciyi etkilemekten geri durmuyor. Özellikle Psycho ve Vertigo gibi gerilim dolu filmleri ile tanıdığımız sinema üstadının, bir başka şaheseri olan Gizli Teşkilat filmini, siz sinema severler için biraz tanıtmak istiyoruz.

IMDB’de 8,3, Rotten Tomatoes’de %99 Tomatometer ve Metacritic’de 98 Metascore’a sahip Gizli Teşkilat, hemen her eleştirmenin en iyi 100 film listesinde mutlaka yer almaktadır. Film, reklam işleri ile uğraşan Roger Thornhill isimli sıradan bir kişinin, George Kaplan adında bir ajan ile karıştırılıp onun yerine kaçırılması ile başlar. Kendisinin masumiyetini ve sanılan kişi olmadığını ispatlamaya çalışan karakterimizi önü alınmaz bir yolculuk ve öngörülemez olaylar dizisi beklemektedir. Masumiyetinin ispatı için Kaplan’nın peşine düşen Roger, birçok defa ölümle burun buruna gelir, fakat her seferinde kurtulmanın yolunu bulur. Sonunda ise işler oldukça karışacaktır.

Başından sonuna hem gerilim dozajı hem aksiyonu hem de mizahı ile soluksuz izleyiciyi ekrana kilitlemeyi başarması, Gizli Teşkilat’ın en önemli özelliklerinden biridir. Filmi izlerken sıkılmak kelimesini size unutturup, olayların gizemini öğrenebilmek için sabırsızlıkla yaşananları eksiksiz takip ettiren bir yapım ile karşı karşıyasınız. Çekildiği 1959 yılı baz alındığında, yeni yeni kullanılmaya başlanan renklendirilme teknolojisinin ilk önemli örneklerinden olup aksiyon sahnelerin fazlasıyla başarılı ve dikkat çekici olması filmin yönetmeni Hitchcock’un ne denli işinin ehli ve vizyon sahibi olduğunun bir başka delilidir.

İzlerken sizi hayrete ve meraka bırakacak bu yapımı, bir sinema sever olarak bu hafta sonu izlemeye ne dersiniz. Hatta daha önce hiç Alfred Hitchcock filmi izlemediyseniz de Gizli Teşkilat ile başlamanızı özellikle tavsiye ederiz. Filmi izlerken kendi dönemini baz alarak izlemeyi unutmayın. Bazı sinema severlerin geçmiş filmleri izlerken yaptığı en büyük yanlış günümüz ile karşılaştırması oluyor. Bu o dönem yapımları için bir nevi haksızlık niteliğinde sayılabilir. Bunu göz önünde bulundurduğunuzda yapımların kıymetini daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. İyi seyirler…

Yorumlar